Zamek, skały i jaskinie w Ojcowie
Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym na terenie Polski, ale niezmiernie ciekawym – na jego terenie znajduje się wiele niezwykłych form skalnych, jaskiń i zabytków. Jednym z ciekawszych jest zamek w Ojcowie, wzniesiony w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego.
Zamek w Ojcowie – Jaskinia Ciemna – skała Rękawica – Brama Krakowska – Wąwóz Ciasne Skałki
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu pod ruinami zamku w Ojcowie. Możemy stąd wybrać się do zamku (schodkami pod górę) lub od razu wyruszyć na szlak – na początek wybieramy kolor zielony .
- Po przejściu przez park szlaki się rozchodzą, nadal idziemy szlakiem zielonym, biegnącym drogą asfaltową. Po prawej stronie widzimy ciekawe zabudowania, po lewej zaś las. Niebawem naszym oczom ukaże się Igła Deotymy.
- Po minięciu Igły Deotymy, za około 200 m szlak zielony skręci w lewo, przy budce biletowej. Jeśli zamierzamy odwiedzić Jaskinię Ciemną tutaj należy kupić bilety, wyżej już nie będzie takiej możliwości.
- Wspinamy się kamiennymi schodami do góry i niebawem dochodzimy do Jaskini Ciemnej. Stąd jest również idealny widok na skałę Rękawicę.
- Idziemy nadal zielonym szlakiem, po drodze jest kilka punktów widokowych, na które warto wejść, aby zobaczyć Ojców i okolicę z góry. Zielony szlak kończy się przy asfaltowej drodze, skręcamy w prawo i podążamy teraz szlakiem czerwonym i żółtym .
- Przy kolejnej ciekawej formacji skalnej – Bramie Krakowskiej – wybieramy prowadzący przez nią szlak niebieski i podążamy Wąwozem Ciasne Skałki do skrzyżowania ze szlakiem czarnym.
- Odbijając w prawo wybieramy szlak czarny i po chwili dochodzimy już do turystycznego centrum, gdzie znajduje się sporo punktów gastronomicznych.
- Szlakiem czerwonym i niebieskim dochodzimy do punktu startu.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Już na samym początku wycieczki możemy zwiedzić ojcowski zamek – budowlę pochodzącą z XIV w., wzniesioną z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Nazwa Ojców, a początkowo Ociec została ponoć nadana przez samego króla na pamiątkę zmagań jego ojca Władysława Łokietka o tron krakowski (w tutejszych jaskiniach Łokietek znajdował schronienie).
- Ojcowski Park Narodowy pełen jest formacji skalnych – na naszej wycieczce mamy okazję podziwiać Igłę Deotymy, Rękawicę i Bramę Krakowską. Jedne z najbardziej charakterystycznych skał tych okolic.
- Kolejny ciekawy punkt to Jaskinia Ciemna, która uważana jest za największą spośród wszystkich jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – zwiedzał ją sam król Stanisław August Poniatowski. Składa się ona z komory długiej na 88 m i szerokiej na maksymalnie 23 m, przy ponad 10 wysokości!
Warianty i modyfikacje
- Miłośnicy jaskiń mogą wydłużyć trasę o 1 km (licząc w obie strony) i dojść do Groty Łokietka – to w niej właśnie ukrywał się król Władysław Łokietek przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Główna sala jaskini, tzw. Sypialnia ma wymiary 20x30 m, a łączna długość jej korytarzy i komór wynosi około 270 m. W celu odwiedzenia jaskini, idąc szlakiem niebieskim od Bramy Krakowskiej zamiast skręcić w prawo, idziemy czarnym szlakiem prosto do końca.
- Około 500 m od parkingu znajduje się także charakterystyczna dla Ojcowskiego Parku Narodowego Kaplica na Wodzie – można do niej podejść szlakiem czerwonym i niebieskim , biegnącymi drogą asfaltową.
- Te same szlaki zaprowadzą nas w okolice osady Boroniówka, w której zrekonstruowany został młyn wodny i tartak, dzięki staraniom właścicieli, prężnie dziś działających! Boroniówka znajduje się ok. 1,5 km od naszego parkingu pod zamkiem.
Wskazówki praktyczne
- Parking pod zamkiem jest płatny i otwarty cały rok. W sezonie turystycznym może być trudno dostępne miejsce, a wzdłuż drogi jest zakaz parkowania (często nieprzestrzegany). Warto zatem wybrać się tam w dzień powszedni lub wcześnie rano.
- Wstęp na ekspozycje znajdujące się w zamku jest płatny, płatne jest również wejście na sam dziedziniec.
- Wstęp do Jaskini Ciemnej i Groty Łokietka jest płatny, zwiedzać je można wyłącznie z przewodnikiem dyżurującym w kasach biletowych. W okresie późnojesiennym i zimowym jaskinie są zamknięte ze względu na ochronę nietoperzy.
- Do Ojcowa można dojechać busem relacji Kraków-Ojców, a przystanek znajduje się tuż obok parkingu przy zamku.
- W Ojcowie, jako popularnej miejscowości turystycznej, znajdziemy wiele punktów gastronomicznych, a nawet noclegowych.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Wąwóz Podskalański (Dolina Wedonki) pętlą z Tomaszowic
Długość trasy: 2,82 km
Czas przejścia: 0h 45m
Trudność: Łatwa
Las Zabierzowski pętlą z Zabierzowa
Długość trasy: 6,91 km
Czas przejścia: 2h 01m
Trudność: Umiarkowana