Zamek, skały i jaskinie w Ojcowie

Długość trasy: 7,17 km
Czas przejścia: 2h 20m
Trudność: Umiarkowana

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym na terenie Polski, ale niezmiernie ciekawym – na jego terenie znajduje się wiele niezwykłych form skalnych, jaskiń i zabytków. Jednym z ciekawszych jest zamek w Ojcowie, wzniesiony w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek w Ojcowie – Jaskinia Ciemna – skała Rękawica – Brama Krakowska – Wąwóz Ciasne Skałki

Autor:
Natalia Szymonowska

Natalia Szymonowska

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu pod ruinami zamku w Ojcowie. Możemy stąd wybrać się do zamku (schodkami pod górę) lub od razu wyruszyć na szlak – na początek wybieramy kolor zielony .
  2. Po przejściu przez park szlaki się rozchodzą, nadal idziemy szlakiem zielonym, biegnącym drogą asfaltową. Po prawej stronie widzimy ciekawe zabudowania, po lewej zaś las. Niebawem naszym oczom ukaże się Igła Deotymy.
  3. Po minięciu Igły Deotymy, za około 200 m szlak zielony skręci w lewo, przy budce biletowej. Jeśli zamierzamy odwiedzić Jaskinię Ciemną tutaj należy kupić bilety, wyżej już nie będzie takiej możliwości.
  4. Wspinamy się kamiennymi schodami do góry i niebawem dochodzimy do Jaskini Ciemnej. Stąd jest również idealny widok na skałę Rękawicę.
  5. Idziemy nadal zielonym szlakiem, po drodze jest kilka punktów widokowych, na które warto wejść, aby zobaczyć Ojców i okolicę z góry. Zielony szlak kończy się przy asfaltowej drodze, skręcamy w prawo i podążamy teraz szlakiem czerwonym i żółtym .
  6. Przy kolejnej ciekawej formacji skalnej – Bramie Krakowskiej – wybieramy prowadzący przez nią szlak niebieski i podążamy Wąwozem Ciasne Skałki do skrzyżowania ze szlakiem czarnym.
  7. Odbijając w prawo wybieramy szlak czarny i po chwili dochodzimy już do turystycznego centrum, gdzie znajduje się sporo punktów gastronomicznych.
  8. Szlakiem czerwonym i niebieskim dochodzimy do punktu startu.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Już na samym początku wycieczki możemy zwiedzić ojcowski zamek – budowlę pochodzącą z XIV w., wzniesioną z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Nazwa Ojców, a początkowo Ociec została ponoć nadana przez samego króla na pamiątkę zmagań jego ojca Władysława Łokietka o tron krakowski (w tutejszych jaskiniach Łokietek znajdował schronienie).
  2. Ojcowski Park Narodowy pełen jest formacji skalnych – na naszej wycieczce mamy okazję podziwiać Igłę Deotymy, Rękawicę i Bramę Krakowską. Jedne z najbardziej charakterystycznych skał tych okolic.
  3. Kolejny ciekawy punkt to Jaskinia Ciemna, która uważana jest za największą spośród wszystkich jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – zwiedzał ją sam król Stanisław August Poniatowski. Składa się ona z komory długiej na 88 m i szerokiej na maksymalnie 23 m, przy ponad 10 wysokości!

Warianty i modyfikacje

  1. Miłośnicy jaskiń mogą wydłużyć trasę o 1 km (licząc w obie strony) i dojść do Groty Łokietka – to w niej właśnie ukrywał się król Władysław Łokietek przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Główna sala jaskini, tzw. Sypialnia ma wymiary 20x30 m, a łączna długość jej korytarzy i komór wynosi około 270 m. W celu odwiedzenia jaskini, idąc szlakiem niebieskim od Bramy Krakowskiej zamiast skręcić w prawo, idziemy czarnym szlakiem prosto do końca.
  2. Około 500 m od parkingu znajduje się także charakterystyczna dla Ojcowskiego Parku Narodowego Kaplica na Wodzie – można do niej podejść szlakiem czerwonym i niebieskim , biegnącymi drogą asfaltową. 
  3. Te same szlaki zaprowadzą nas w okolice osady Boroniówka, w której zrekonstruowany został młyn wodny i tartak, dzięki staraniom właścicieli, prężnie dziś działających! Boroniówka znajduje się ok. 1,5 km od naszego parkingu pod zamkiem.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking pod zamkiem jest płatny i otwarty cały rok. W sezonie turystycznym może być trudno dostępne miejsce, a wzdłuż drogi jest zakaz parkowania (często nieprzestrzegany). Warto zatem wybrać się tam w dzień powszedni lub wcześnie rano.
  2. Wstęp na ekspozycje znajdujące się w zamku jest płatny, płatne jest również wejście na sam dziedziniec.
  3. Wstęp do Jaskini Ciemnej i Groty Łokietka jest płatny, zwiedzać je można wyłącznie z przewodnikiem dyżurującym w kasach biletowych. W okresie późnojesiennym i zimowym jaskinie są zamknięte ze względu na ochronę nietoperzy.
  4. Do Ojcowa można dojechać busem relacji Kraków-Ojców, a przystanek znajduje się tuż obok parkingu przy zamku.
  5. W Ojcowie, jako popularnej miejscowości turystycznej, znajdziemy wiele punktów gastronomicznych, a nawet noclegowych.
Tak
Tak
7.17 km
127.80 m
270.64 m
270.64 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 21m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img