Dolina Bolechowicka
Jedna z piękniejszych podkrakowskich dolinek. Zapierające dech w piersiach wapienne skały, na których uprawiana jest wspinaczka, efektowna skalna brama, leśny wąwóz i urokliwy, dwustopniowy wodospad. Dolina Bolechowicka to perełka pośród jurajskich atrakcji turystycznych.
Bolechowice Centrum – Brama Bolechowicka – Rezerwat Wąwóz Bolechowicki – Las Karniowski – Karniowice ulica Widokowa – Brama Bolechowicka – Bolechowice Centrum
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy w centrum Bolechowic. Kierujemy się czarnym szlakiem w ulicę Leśną. Po ok. 15 minutach dochodzimy do Doliny Bolechowickiej i węzła szlaków. Przekraczamy mostek na Bolechówce. Tu polanka z wiatą i piękny widok na Bramę Bolechowicką.
- Wędrujemy szlakiem żółtym przez teren rezerwatu Wąwóz Bolechowicki. Na tym odcinku kilkukrotnie przekraczamy potok Bolechówka. Po ok. 15 minutach dochodzimy do niewielkiego dwustopniowego wodospadu. Dalej szlak prowadzi lasem lekko pofałdowanym terenem.
- Dochodzimy do granicy lasu i rozdroża dróg. Dalej za znakami żółtego szlaku pośród zagajników, następnie zagłębiamy się w Las Karniowski. Łagodnie pod górę osiągamy wzniesienie Krzemionka. Szlak żółty odbija w prawo, my w lewo – za znakami czerwonego i niebieskiego szlaku rowerowego.
- Dochodzimy do drogi szutrowej i granicy lasu. Stąd ładny widok na Rów Krzeszowicki, w oddali widać Beskidy. Skręcamy w lewo. Będą nam teraz towarzyszyć znaki zielonego szlaku rowerowego . Idziemy przez wieś Karniowice, ulicą Widokową ok. 1,5 km. Minąwszy ostry zakręt opuszczamy drogę asfaltową i skręcamy w lewo na szlak żółty .
- Szlak żółty wiedzie wygodną, szutrową drogą. Po ok. 10 minutach dochodzimy do znanego nam już miejsca – wlotu do Doliny Bolechowickiej w pobliżu Bramy Bolechowickiej. Wracamy do centrum Bolechowic znanym nam już szlakiem czarnym , którym wędrowaliśmy na początku naszej wycieczki.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Dolina Bolechowicka o długości ok. 1,5 km znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Najbardziej rozpoznawalnym akcentem doliny jest efektowna Brama Bolechowicka zbudowana z wapiennych skał – tworzą ją Filar Abazego (po wschodniej stronie) oraz Filar Pokutników (po zachodniej stronie). Historia wspinaczki w Dolinie Bolechowickiej jest długa, a jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku. Wspinało się tutaj wielu słynnych himalaistów. Na pięciu skałach wytyczono ponad 100 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Nazwa „pokutnicy” pochodzi od grupy wspinaczy z kręgu krakowskiego, którzy wspinali się w latach trzydziestych XX wieku, używając techniki podciągu – ich stalowy ekwipunek wydawał charakterystyczne dźwięki przywodzące na myśl dusze pokutujące za grzechy.
- Południowa część doliny objęta jest ochroną od 1968 roku jako rezerwat przyrody Wąwóz Bolechowicki. Rezerwat jest włączony do sieci Natura 2000. Dnem wąwozu płynie potok Bolechówka. Na uwagę zasługuje – położony w głębi doliny – dwustopniowy wodospad. W wapiennych skałach znajduje się kilka jaskiń i schronisk skalnych, których otwory wejściowe położone są wysoko ponad dnem doliny. Jaskinie są dobrze poznane i opisane, archeologicznie badane były już pod koniec XIX wieku.
- Szlak żółty, którym będziemy wędrować, to fragment dłuższego Szlaku Dolinek Jurajskich o długości ok. 85 km. Szlak ten łączy Chrzanów z Pieskową Skałą i jest bardzo interesujący pod względem krajoznawczym i krajobrazowym. Wędrując nim możemy zwiedzić m.in. jurajskie dolinki: Bolechowicką, Kobylańską, Racławki, Eliaszówki czy Sąspowską. Na trasie szlaku znajduje się też: skansen w Wygiełzowie, ruiny zamku Lipowiec, zamek Tenczyn. Część szlaku przebiega przez Ojcowski Park Narodowy.
Warianty i modyfikacje
- Warto podejść na punkt widokowy w Bolechowicach (znany jako „Brama Bolechowicka” – Jurajski Raj), z którego roztacza się ładna panorama na okolicę. Z centrum Bolechowic kierujemy się ulicą Leśną szlakiem czarnym . Na rozwidleniu dróg odbijamy w prawo w ulicę Górską (wiedzie tędy czerwony szlak rowerowy), potem znowu w prawo. Podchodzimy pod górę płytkim wąwozem. Na szczycie wzniesienia znajdują się wiaty i miejsce piknikowe.
- Samochód możemy zaparkować na niewielkim parkingu w sąsiednich Karniowicach, na końcu ulicy Sosnowej (podjazd wąską drogą ulicą Widokową). Schodzimy drogą asfaltową, po czym skręcamy w lewo na szlak żółty, który szybko doprowadzi nas do Bramy Bolechowickiej. Warto również podejść ścieżką za parkingiem delikatnie pod górę na wzniesienie, na którym znajduje się Krzyż Milenijny. To wspaniały punkt widokowy na okolicę.
Wskazówki praktyczne
- Duży, bezpłatny parking znajduje się w centrum Bolechowic na ulicy Jurajskiej. Samochód możemy zaparkować także przed budynkiem Biblioteki Publicznej lub nieco dalej – za parkiem i stawem – przy ulicy Winnica.
- Do Bolechowic możemy dojechać autobusami aglomeracyjnymi nr 248 i 268 z Krakowa (z pętli Bronowice Małe). Wysiadamy na przystanku Bolechowice Centrum.
- Jeśli nie chcemy robić całej pętli, możemy wykorzystać czas na spacer po Dolinie Bolechowickiej. Część turystów wędruje tylko do wodospadu, po czym wraca po własnych śladach. Warto jednak pójść dalej szlakiem żółtym – to ładna, leśna trasa wiodąca wzdłuż meandrującego potoku Bolechówka. Na polanie przy Bramie Bolechowickiej znajduje się miejsce do odpoczynku – ławki, stół oraz wiata.
- Wózkiem dziecięcym dojedziemy tylko pod Bramę Bolechowicką.
- Szlak żółty prowadzący przez Dolinę Bolechowicką jest typowo terenowy, zatem na wycieczkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne. Na tym odcinku kilkukrotnie będziemy przekraczać potok. Po deszczu szlak bywa śliski.
- W centrum Bolechowic znajduje się sklep, w którym możemy kupić prowiant na drogę.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Wąwóz Podskalański (Dolina Wedonki) pętlą z Tomaszowic
Długość trasy: 2,82 km
Czas przejścia: 0h 45m
Trudność: Łatwa
Las Zabierzowski pętlą z Zabierzowa
Długość trasy: 6,91 km
Czas przejścia: 2h 01m
Trudność: Umiarkowana
Zamek, skały i jaskinie w Ojcowie
Długość trasy: 7,17 km
Czas przejścia: 2h 20m
Trudność: Umiarkowana