Las Zabierzowski pętlą z Zabierzowa
Długość trasy: 6,91 km
Czas przejścia: 2h 01m
Trudność: Umiarkowana
W pobliżu Krakowa znajduje się kilka interesujących kompleksów leśnych, które warto odwiedzić ze względu na duże walory przyrodnicze i turystyczne. Las Zabierzowski malowniczo położony na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego jest miejscem obowiązkowym dla wszystkich miłośników leśnych spacerów. Ilość znakowanych ścieżek i szlaków wystarczy na wiele godzin wędrowania.
Zabierzów Kamieniołom – Las Zabierzowski – Zabierzów Kamieniołom
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy w Zabierzowie na ulicy Śląskiej, w pobliżu restauracji Grube Ryby, niedaleko przystanku autobusowego Zabierzów Kamieniołom. Kierujemy się za szlakiem koloru niebieskiego . Po chwili wkraczamy do Lasu Zabierzowskiego – tu tablica Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
- Wędrujemy ok. 30 minut leśną ścieżką delikatnie pod górę. Dochodzimy do rozwidlenia i węzła szlaków. Przecinamy szeroką drogę leśną i cały czas trzymając się niebieskiego szlaku zagłębiamy się w las (jeśli w tym miejscu skręcimy w lewo, po chwili dojdziemy do charakterystycznego radaru „Zapałka”).
- Szlak niebieski prowadzi teraz delikatnie pofalowanym terenem, raz w górę, raz w dół. Mijamy odbicia na szlaki nordic walking, po ok. 30 minutach przecinamy szutrową drogę, którą prowadzi Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Pośród leśnych zagajników dochodzimy do dolnego odcinka Wąwozu Zbrza.
- Wychodzimy na szeroki leśny trakt. W tym miejscu opuszczamy szlak niebieski i skręcamy w prawo na czerwony szlak rowerowy , którym wędrujemy ok. 1 km.
- Szlak rowerowy skręca w prawo, my dalej prosto leśną drogą. Dochodzimy do znanego nam już rozdroża przed radarem „Zapałka”. W tym miejscu skręcamy w lewo ponownie na szlak niebieski , którym wracamy na parking, zamykając pętlę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Las Zabierzowski to duży, zwarty kompleks leśny zajmujący powierzchnię ok. 500 hektarów położony ok. 20 km na północny-zachód od Krakowa, na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc: polecana na spacery z dziećmi Dolina Grzybowska, owiana legendami Skała Kmity, liczne wąwozy o urozmaiconej rzeźbie terenu oraz skałki wapienne zlokalizowane raczej na uboczu popularnych tras.
- W drzewostanie Lasu Zabierzowskiego dominuje las liściasty i las mieszany, z przewagą buka, dębu, modrzewia, a także sosny i świerka. Już w marcu pojawiają się kwiaty przylaszczki pospolitej – znak, że nadchodzi wiosna. Spotkać też możemy rośliny chronione np. wawrzynka wilczełyko czy lilię złotogłów. Małych turystów zaciekawią zapewne harcujące na drzewach wiewiórki, szczególnie aktywne jesienią, kiedy to zbierają przysmaki w postaci orzeszków bukowych.
- Warto podejść do dawnego kamieniołomu wapienia w Zabierzowie, który znajduje się w pobliżu restauracji Grube Ryby (prowadzi do niego biało-czerwony szlak edukacyjny). Kamieniołom został założony pod koniec XIX wieku. Dziś zalane wyrobisko nieczynnego kamieniołomu jest siedliskiem wielu płazów. Teren jest ładnie zagospodarowany turystycznie – znajdują się tu ławeczki, mała plaża oraz alejki spacerowe.
- Przez Las Zabierzowski przebiega gęsta sieć szlaków turystycznych. Szlak niebieski zaczyna się na stacji kolejowej w Zabierzowie, a po wyjściu z lasu prowadzi przez Kleszczów, Dolinę Brzoskwinki, Wąwóz Półrzeczki i Dolinę Mnikowską, kończąc się w Mnikowie. Interesujący jest także Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który przebiega przez południową i zachodnią część Lasu Zabierzowskiego. Liczne, dobrze oznaczone szlaki nordic walking zachęcają do spacerów o każdej porze roku.
- Radar „Zapałka” znajdujący się przy granicy lasu, na końcu ulicy Leśnej, to stacja radiolokacyjna pobliskiego lotniska Kraków-Balice. Charakterystyczny wygląd tego obiektu wyróżnia się w krajobrazie Garbu Tenczyńskiego.
Warianty i modyfikacje
- Jeśli nie chcemy robić całej pętli, możemy zaparkować samochód na końcu ulicy Leśnej w Zabierzowie i wyruszyć na spacer wygodną, leśną drogą. Wzdłuż głównego traktu co rusz znajdują się ławeczki. Można też z parkingu koło radaru „Zapałka” skręcić w lewo na asfaltową alejkę, która doprowadzi nas do Doliny Grzybowskiej.
- Dla tych, którzy mają więcej czasu, polecamy szlak spacerowo-edukacyjny w formie pętli znaczony biało-czerwonym kwadratem o długości ok. 10 km. Szlak prowadzi przez wschodnią część Lasu Zabierzowskiego i jest urozmaicony terenowo. Wiedzie obok dawnego kamieniołomu wapieni oraz przez Dolinę Grzybowską. Na trasie znajdują się tablice z opisem ciekawostek krajoznawczych i przyrodniczych.
Wskazówki praktyczne
- Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się na ulicy Śląskiej w Zabierzowie, poniżej restauracji Grube Ryby. Jeśli chcemy pospacerować po płaskich, wygodnych duktach leśnych, samochód najlepiej zaparkować na końcu ulicy Leśnej, w pobliżu radaru „Zapałka”.
- Do Zabierzowa kursuje kilka linii aglomeracyjnych z Krakowa. Najlepiej wybrać autobusy nr 218 lub 238, którymi podjedziemy najbliżej startu naszej wycieczki. Wysiadamy na przystanku Zabierzów Kamieniołom i kierujemy się za szlakiem niebieskim na ulicę Śląską. Do Zabierzowa możemy też dojechać pociągiem z Krakowa (kierunek: Katowice lub Trzebinia). Ze stacji kolejowej do lasu dojdziemy szlakiem niebieskim w ok. 20 minut.
- Trasa w wariancie podstawowym pokaże nam różne oblicza Lasu Zabierzowskiego. Szlak niebieski jest typowo terenowy – wiedzie raz w górę, raz w dół leśnymi ścieżkami, zatem przyda nam się wygodne obuwie turystyczne. Przez las przebiega też gęsta sieć wygodnych leśnych dróg, które nie mają charakteru terenowego – z powodzeniem można je pokonać z wózkiem dziecięcym czy na rowerze.
- W Zabierzowie jest kilka możliwości skorzystania z lokalnej gastronomii. Na naszej trasie znajduje się restauracja Grube Ryby położona przy niebieskim szlaku, w pobliżu dawnego kamieniołomu.
Tak
6.91 km
113.72 m
143.11 m
141.76 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 01m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Wąwóz Podskalański (Dolina Wedonki) pętlą z Tomaszowic
Długość trasy: 2,82 km
Czas przejścia: 0h 45m
Trudność: Łatwa