Las Zabierzowski pętlą z Zabierzowa

Długość trasy: 6,91 km
Czas przejścia: 2h 01m
Trudność: Umiarkowana

W pobliżu Krakowa znajduje się kilka interesujących kompleksów leśnych, które warto odwiedzić ze względu na duże walory przyrodnicze i turystyczne. Las Zabierzowski malowniczo położony na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego jest miejscem obowiązkowym dla wszystkich miłośników leśnych spacerów. Ilość znakowanych ścieżek i szlaków wystarczy na wiele godzin wędrowania.

Zabierzów Kamieniołom – Las Zabierzowski – Zabierzów Kamieniołom

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Zabierzowie na ulicy Śląskiej, w pobliżu restauracji Grube Ryby, niedaleko przystanku autobusowego Zabierzów Kamieniołom. Kierujemy się za szlakiem koloru niebieskiego . Po chwili wkraczamy do Lasu Zabierzowskiego – tu tablica Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
  2. Wędrujemy ok. 30 minut leśną ścieżką delikatnie pod górę. Dochodzimy do rozwidlenia i węzła szlaków. Przecinamy szeroką drogę leśną i cały czas trzymając się niebieskiego szlaku zagłębiamy się w las (jeśli w tym miejscu skręcimy w lewo, po chwili dojdziemy do charakterystycznego radaru „Zapałka”).
  3. Szlak niebieski prowadzi teraz delikatnie pofalowanym terenem, raz w górę, raz w dół. Mijamy odbicia na szlaki nordic walking, po ok. 30 minutach przecinamy szutrową drogę, którą prowadzi Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Pośród leśnych zagajników dochodzimy do dolnego odcinka Wąwozu Zbrza.
  4. Wychodzimy na szeroki leśny trakt. W tym miejscu opuszczamy szlak niebieski i skręcamy w prawo na czerwony szlak rowerowy , którym wędrujemy ok. 1 km.
  5. Szlak rowerowy skręca w prawo, my dalej prosto leśną drogą. Dochodzimy do znanego nam już rozdroża przed radarem „Zapałka”. W tym miejscu skręcamy w lewo ponownie na szlak niebieski , którym wracamy na parking, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Las Zabierzowski to duży, zwarty kompleks leśny zajmujący powierzchnię ok. 500 hektarów położony ok. 20 km na północny-zachód od Krakowa, na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc: polecana na spacery z dziećmi Dolina Grzybowska, owiana legendami Skała Kmity, liczne wąwozy o urozmaiconej rzeźbie terenu oraz skałki wapienne zlokalizowane raczej na uboczu popularnych tras.
  2. W drzewostanie Lasu Zabierzowskiego dominuje las liściasty i las mieszany, z przewagą buka, dębu, modrzewia, a także sosny i świerka. Już w marcu pojawiają się kwiaty przylaszczki pospolitej – znak, że nadchodzi wiosna. Spotkać też możemy rośliny chronione np. wawrzynka wilczełyko czy lilię złotogłów. Małych turystów zaciekawią zapewne harcujące na drzewach wiewiórki, szczególnie aktywne jesienią, kiedy to zbierają przysmaki w postaci orzeszków bukowych.
  3. Warto podejść do dawnego kamieniołomu wapienia w Zabierzowie, który znajduje się w pobliżu restauracji Grube Ryby (prowadzi do niego biało-czerwony szlak edukacyjny). Kamieniołom został założony pod koniec XIX wieku. Dziś zalane wyrobisko nieczynnego kamieniołomu jest siedliskiem wielu płazów. Teren jest ładnie zagospodarowany turystycznie – znajdują się tu ławeczki, mała plaża oraz alejki spacerowe.
  4. Przez Las Zabierzowski przebiega gęsta sieć szlaków turystycznych. Szlak niebieski zaczyna się na stacji kolejowej w Zabierzowie, a po wyjściu z lasu prowadzi przez Kleszczów, Dolinę Brzoskwinki, Wąwóz Półrzeczki i Dolinę Mnikowską, kończąc się w Mnikowie. Interesujący jest także Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który przebiega przez południową i zachodnią część Lasu Zabierzowskiego. Liczne, dobrze oznaczone szlaki nordic walking zachęcają do spacerów o każdej porze roku.
  5. Radar „Zapałka” znajdujący się przy granicy lasu, na końcu ulicy Leśnej, to stacja radiolokacyjna pobliskiego lotniska Kraków-Balice. Charakterystyczny wygląd tego obiektu wyróżnia się w krajobrazie Garbu Tenczyńskiego.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli nie chcemy robić całej pętli, możemy zaparkować samochód na końcu ulicy Leśnej w Zabierzowie i wyruszyć na spacer wygodną, leśną drogą. Wzdłuż głównego traktu co rusz znajdują się ławeczki. Można też z parkingu koło radaru „Zapałka” skręcić w lewo na asfaltową alejkę, która doprowadzi nas do Doliny Grzybowskiej.
  2. Dla tych, którzy mają więcej czasu, polecamy szlak spacerowo-edukacyjny w formie pętli znaczony biało-czerwonym kwadratem o długości ok. 10 km. Szlak prowadzi przez wschodnią część Lasu Zabierzowskiego i jest urozmaicony terenowo. Wiedzie obok dawnego kamieniołomu wapieni oraz przez Dolinę Grzybowską. Na trasie znajdują się tablice z opisem ciekawostek krajoznawczych i przyrodniczych.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się na ulicy Śląskiej w Zabierzowie, poniżej restauracji Grube Ryby. Jeśli chcemy pospacerować po płaskich, wygodnych duktach leśnych, samochód najlepiej zaparkować na końcu ulicy Leśnej, w pobliżu radaru „Zapałka”.
  2. Do Zabierzowa kursuje kilka linii aglomeracyjnych z Krakowa. Najlepiej wybrać autobusy nr 218 lub 238, którymi podjedziemy najbliżej startu naszej wycieczki. Wysiadamy na przystanku Zabierzów Kamieniołom i kierujemy się za szlakiem niebieskim na ulicę Śląską. Do Zabierzowa możemy też dojechać pociągiem z Krakowa (kierunek: Katowice lub Trzebinia). Ze stacji kolejowej do lasu dojdziemy szlakiem niebieskim w ok. 20 minut.
  3. Trasa w wariancie podstawowym pokaże nam różne oblicza Lasu Zabierzowskiego. Szlak niebieski jest typowo terenowy – wiedzie raz w górę, raz w dół leśnymi ścieżkami, zatem przyda nam się wygodne obuwie turystyczne. Przez las przebiega też gęsta sieć wygodnych leśnych dróg, które nie mają charakteru terenowego – z powodzeniem można je pokonać z wózkiem dziecięcym czy na rowerze.
  4. W Zabierzowie jest kilka możliwości skorzystania z lokalnej gastronomii. Na naszej trasie znajduje się restauracja Grube Ryby położona przy niebieskim szlaku, w pobliżu dawnego kamieniołomu.
Tak
6.91 km
113.72 m
143.11 m
141.76 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 01m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img