Dolina Będkowska
Zapraszamy na wędrówkę po jednej z najciekawszych dolin południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W Dolinie Będkowskiej wszystko jest NAJ – najwyższa skała na terenie Jury, największy naturalny wodospad, setki dróg wspinaczkowych, malownicze źródło Będkówki, dziesiątki nietoperzy zamieszkujących Jaskinię Nietoperzową. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić to miejsce: Brandysówka – gościnne gospodarstwo agroturystyczne z ponad 100-letnią historią.
Będkowice OSP – Brama Będkowska – Skała Sokolica – Brandysówka – Wodospad Szum – Czarcie Wrota – Będkowice Cmentarz – Będkowice OSP
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Będkowic, pod budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Będziemy wędrować szlakiem koloru żółtego . Idziemy drogą przez wieś, następnie schodzimy w dół do zalesionego wąwozu.
- Po ok. 20 minutach marszu dochodzimy do Bramy Będkowskiej, przekraczamy mostek na Będkówce i wychodzimy na szeroką asfaltową drogę. Skręcamy w prawo i wędrujemy asfaltem szlakiem koloru niebieskiego przez Dolinę Będkowską.
- Po prawej stronie mijamy imponującą rozmiarami skałę Sokolicę. Dochodzimy do rozległej polany, po lewej stronie mijamy Brandysówkę. Trzymając się niebieskiego szlaku dochodzimy do Wodospadu Szum. W głębi, po drugiej stronie potoku, można dostrzec skałę zwaną Dupą Słonia. Po prawej stronie mijamy Iglicę.
- Dalej prosto dochodzimy do rozwidlenia dróg. W tym miejscu opuszczamy szlak niebieski i skręcamy ostro w prawo (w ulicę Pod Sokolicą). Idziemy drogą asfaltową delikatnie pod górę i przekraczamy Czarcie Wrota – ciekawą formację skalną położoną po obu stronach drogi.
- Dochodzimy do głównej drogi prowadzącej przez Będkowice. Skręcamy w prawo i po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do centrum Będkowic, gdzie kończymy wędrówkę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Dolina Będkowska o długości ok. 8 km to jedna z największych dolin leżąca na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Niekwestionowaną królową tego miejsca jest Sokolica – najwyższa skała na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, której ściany mają wysokość ponad 70 metrów. W słoneczne dni Sokolica jest oblegana przez wspinaczy – warto wspomnieć, że jest to najwyższa poza Tatrami skała w Polsce udostępniona do wspinania. Nie mniej interesująca jest skała Zamczysko zwana popularnie Dupą Słonia, na której poprowadzono ponad 50 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.
- W środkowej części doliny znajduje się malowniczy Wodospad Szum – jest to największy naturalny wodospad na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Warto odwiedzić Brandysówkę – słynne gospodarstwo agroturystyczne z pyszną, domową kuchnią położone nieopodal Sokolicy.
- Szlak koloru żółtego, którym będziemy wędrować na początku naszej wycieczki, to fragment dłuższego Szlaku Dolinek Jurajskich o długości ok. 85 km. Szlak ten łączy Chrzanów z Pieskową Skałą i jest bardzo interesujący pod względem krajoznawczym. Wędrując nim możemy zwiedzić m.in. jurajskie dolinki: Racławki, Bolechowicką, Kobylańską, Kluczwody czy Sąspowską. Z kolei szlak niebieski wiodący przez Dolinę Będkowską to fragment długodystansowego Szlaku Warowni Jurajskich liczącego ok. 150 km, który wiedzie z Rudawy pod Krakowem do Mstowa pod Częstochową przez ciekawe tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Warianty i modyfikacje
- Trasę możemy wydłużyć, odwiedzając źródło Będkówki. W tym celu kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim, nie skręcając w ulicę Pod Sokolicą. Po ok. 400 metrach marszu dojdziemy do ładnej polanki, na której znajduje się malownicze wywierzysko Będkówki.
- Polecamy także spacer do Jaskini Nietoperzowej, która jest udostępniona do zwiedzania. Aby do niej dojść, spod Brandysówki kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim. Wybierając ten wariant musimy mieć większy zapas czasu, bowiem spod Brandysówki do Jaskini Nietoperzowej jest ok. 3 km.
- Turystom, którzy mają ochotę na nieśpieszny spacer przez las, polecamy odwiedzić malowniczy Wąwóz Przecówki, do którego prowadzi Małopolski Szlak Wspinaczkowy znaczony czarnym symbolem skały. Aby tam dojść, w okolicy skały Sokolicy wypatrujemy skrętu w lewo. Po zwiedzeniu Wąwozu Przecówki wracamy na szlak tą samą drogą.
- Będąc w Będkowicach, warto odwiedzić wzgórze „Na Kamyku”, z którego roztacza się ładna panorama na okolicę, przy dobrej pogodzie widać stąd Beskidy, a nawet Tatry. Na wzgórzu znajduje się Kopiec Bzowskich, w którym pochowano Hiacynta Janotę Bzowskiego oraz jego syna Kazimierza. Aby dojść na wzgórze, spod będkowickiego kościoła kierujemy się ulicą Ogrodową, a następnie ulicą Bzowskich, ostatnie 100 metrów wiedzie polną dróżką.
Wskazówki praktyczne
- Do Będkowic dojedziemy z Krakowa autobusem nr 310. Samochód najlepiej zaparkować w centrum Będkowic, pod budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. W słoneczne weekendy Dolina Będkowska jest licznie odwiedzana przez turystów. Jeśli nie znajdziemy miejsca postojowego we wskazanym miejscu, auto możemy zostawić pod cmentarzem parafialnym w Będkowicach i przejść ok. 300 metrów na start wędrówki.
- W centrum Będkowic znajduje się sklep. Podczas wycieczki możemy posilić się w Brandysówce, która serwuje dobrą kuchnię domową oraz pyszne ciasta. Na polanie w pobliżu Brandysówki znajdują się ławeczki oraz zadaszona altana.
- Nawierzchnia na szlaku to leśne ścieżki oraz asfalt. Zejście do Doliny Będkowskiej żółtym szlakiem przez Bramę Będkowską prowadzi zalesionym wąwozem – zalecamy wygodne obuwie turystyczne. Wygodne obuwie przyda się również w przypadku, jeśli zechcemy wydłużyć trasę i podejść niebieskim szlakiem do Jaskini Nietoperzowej – na tym odcinku po deszczu może być sporo błota.
- Do Jaskini Nietoperzowej możemy dojechać bezpośrednio samochodem od strony Jerzmanowic. Przy jaskini znajduje się parking, jest też możliwość skorzystania z toalety. W sklepiku możemy zakupić mapy regionu, pamiątki oraz przekąski.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Zamek, skały i jaskinie w Ojcowie
Długość trasy: 7,17 km
Czas przejścia: 2h 20m
Trudność: Umiarkowana
Las Zabierzowski pętlą z Zabierzowa
Długość trasy: 6,91 km
Czas przejścia: 2h 01m
Trudność: Umiarkowana
Wąwóz Podskalański (Dolina Wedonki) pętlą z Tomaszowic
Długość trasy: 2,82 km
Czas przejścia: 0h 45m
Trudność: Łatwa