Doliną Racławki z szumem potoku

Długość trasy: 7,10 km
Czas przejścia: 2h 02m
Trudność: Łatwa

Dolina Racławki ma długość około 9 km, rozciąga się pomiędzy miejscowościami Dubie i Racławice. Chociaż leży na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, znanego z licznych grup amatorów wspinaczki, na jej terenie nie znajdziemy ich zbyt wiele. Pod dostatkiem tu jednak relaksującego szumu potoku Racławka.

Dubie - Mostek na potoku Racławka –  skałka z nyżą – Wąwóz Stradlina – Źródło Bażana - Dubie

Autor:
Natalia Szymonowska

Natalia Szymonowska

Plan wycieczki

 1. Spacer możemy rozpocząć na parkingu w miejscowości Dubie. Znajduje się tam kilka parkingów, my wybieramy ten, który jest najbliżej wejścia do doliny. Mijając kopalnię dolomitu i parking przy Dolinie Pstrąga rozglądamy się za parkingiem po lewej stronie drogi. Jest on położony kilkaset metrów za wspomnianymi punktami. Na niewielkim szutrowym placu jest również altana i tablica informacyjna. Tu rozpoczyna się wąska ścieżka ku dolinie, biegnąca zielonym szlakiem .
 2. Mając po swojej lewej stronie potok Racławka przechodzimy przez mostek i wchodzimy nieco bardziej w las, który od tej pory stale nam będzie towarzyszył. Po kilkuset metrach dochodzimy do rozdroża, a szlak zielony przechodzi w żółty . My wybieramy odnogę w prawą stronę i po chwili przechodzimy przez kolejny urokliwy mostek, z którego roztacza się widok na zakole potoku.
 3. Wędrując nadal żółtym szlakiem niebawem miniemy miejsce z widokiem na wijący się w dole potok, a ścieżka znacznie się zwęzi, prowadząc tuż pod skałami.
 4. Warto zauważyć, że szlak żółty biegnie równolegle ze ścieżką dydaktyczną niebieską (ogólnoprzyrodniczą) , co będzie pomocne gdy dojdziemy do szlabanu (zakaz wjazdu dotyczy pojazdów silnikowych, rowery i piesi mogą normalnie przejść). Przy dojściu do szlabanu możemy wybrać opcję ścieżki wiodącą prosto lub w prawo. My proponujemy wariant na wprost, gdzie po chwili miniemy Źródło Bażana i niewielki mostek. Od tej pory oznakowania są mniej widoczne, ale trzymamy się ścieżki.
 5. Po dojściu do drogi asfaltowej zobaczymy urokliwy opuszczony dom po prawej stronie i agroturystykę po lewej. Idziemy kilka metrów w prawo na drogę główną i również skręcamy prawo: schodzimy w dół, przechodzimy przez potok i dalej w górę w las. Tutaj nie ma oznaczeń, warto wybrać miejsce, w którym nurt jest najsłabszy i gdzie z pomocą przychodzą wystające kamienie.
 6. Droga przez las prowadzi dość mocno w górę, ale idziemy cały czas dobrze widoczną ścieżką. Po wyjściu na płaski teren ścieżka połączy się znów z trasą żółtą, przechodzić będzie między niewielkimi skałami i zatoczy okrąg – znajdziemy się znowu przy szlabanie, który już mijaliśmy. Tą samą drogą wracamy do parkingu.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Skałka z nyżą (czyli z zagłębieniem) położona jest mniej więcej w połowie naszej trasy, po prawej stronie. Znajduje się przy niej tabliczka informacyjna powiązana ze ścieżką dydaktyczną.
 2. Kolejnym ciekawym punktem jest Wąwóz Stradlina, przez który przechodzimy niedługo po minięciu skałki z nyżą, zakończony Źródłem Bażana – naturalnym wypływem, obudowanym na potrzeby wodociągu.
 3. Największą atrakcją trasy jest jednak ona sama – wijąca się pomiędzy pomiędzy drzewami i skałami a potokiem, pełna malowniczych miejsc na krótszy lub dłuższy odpoczynek.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę można skrócić dochodząc tylko do szlabanu i tą samą drogą wrócić na parking.
 2. Wycieczkę możemy wydłużyć o spacer wokół wzniesienia Zamczysko ścieżką dydaktyczną w Dolinie Racławki. W tym celu wracając spod szlabanu trzymamy się cały czas żółtego szlaku i wraz z nim skręcamy w prawo. Szlak żółty łączy się z czerwoną ścieżką dydaktyczną , której trzymamy się do końca wycieczki dochodząc do naszego parkingu.

Wskazówki praktyczne

 1. Wszystkie parkingi „przynależące” do Doliny Racławki są bezpłatne, ten o którym wspominamy jest dość mały, zmieści się na nim do dziesięciu aut. Jeśli w sezonie nie będzie na nim miejsca możemy go poszukać na parkingach przy drodze głównej, które są znacznie większe, lecz nieco bardziej oddalone od wejścia do doliny.
 2. Do miejscowości Dubie dojeżdża autobus krakowskiej komunikacji miejskiej linii nr 278 o relacji Bronowice Małe – Krzeszowice. Przystankiem najbliższym Dolinie Racławki jest Dubie Skrzyżowanie (nż), który jest położony ok. 1,5 km od wejścia do doliny.
Tak
7.10 km
99.86 m
105.70 m
106.70 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 02m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img