Dolina Kluczwody

Długość trasy: 3,85 km
Czas przejścia: 1h 11m
Trudność: Łatwa

Spacer po dolinkach podkrakowskich może być znakomitą lekcją przyrody, historii i geologii. Dolina Kluczwody – na pierwszy rzut oka niepozorna – skrywa wiele tajemnic wartych odkrycia. Meandrujący potok, leśny wąwóz objęty ochroną rezerwatową, wapienne skały z ruinami średniowiecznej strażnicy, dawna granica zaborów i zachwycająca Jaskinia Wierzchowska Górna. To idealna propozycja dla małych i dużych turystów.

Biały Kościół / Wierzchowie – Dolina Kluczwody – Zamkowa Skała – Rezerwat przyrody „Dolina Kluczwody” – Wierzchowie

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu u zbiegu ulic Kluczwody i Jana Pawła II. Będziemy wędrować szlakiem czarnym . Mijamy wiatę z ławkami, po chwili przekraczamy mostek na Kluczwodzie (po lewej stronie warto zwrócić uwagę na rekonstrukcję słupów granicznych z okresu zaborów).
 2. Po ok. 400 metrach dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się okrężny szlak spacerowy po rezerwacie „Dolina Kluczwody” oznaczony biało-zielonym kwadratem (rezerwat zwiedzimy w drodze powrotnej). Idziemy dalej prosto, trzymając się czarnego szlaku .
 3. Po ok. 10 minutach dochodzimy w rejon Zamkowej Skały (aby dostać się na polanę, musimy ze szlaku skręcić w lewo i przejść przez kładkę na potoku Kluczwoda).
 4. Wracamy tą samą drogą do punktu, w którym zaczyna się ścieżka spacerowa po rezerwacie. Po dojściu do rozwidlenia, skręcamy w lewo na szlak oznaczony biało-zielonym kwadratem .
 5. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy na czarny szlak , który doprowadzi nas na parking.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Dolina Kluczwody położona na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie swoją nazwę bierze od potoku Kluczwoda (zwanego też Wierzchówką). Najciekawszy odcinek doliny przybierający charakter leśnego wąwozu z licznymi wapiennymi ostańcami mieści się między Wąwozem Zelkowskim a Gackami. Warto wspomnieć, że wzdłuż potoku Kluczwoda przebiegała niegdyś granica między zaborem rosyjskim i austriackim. O tych czasach przypomina tablica informacyjna oraz zrekonstruowane słupy graniczne.
 2. Zamkowa Skała wyróżnia się w krajobrazie środkowej części Doliny Kluczwody. Na szczycie odsłonięto pozostałości fundamentów niewielkiego zameczku z okresu średniowiecza zbudowanego w I połowie XIV wieku. Ze szczytu Zamkowej Skały roztacza się piękna panorama na okolicę. Na górę można wejść bardzo stromą ścieżką od strony południowej (uwaga: po deszczu ślisko).
 3. Rezerwat przyrody „Dolina Kluczwody” chroni naturalne zespoły leśne: grąd, buczynę karpacką, a także murawy naskalne. Wśród flory rezerwatu znajduje się ok. 30 gatunków roślin chronionych. Przez rezerwat wiedzie okrężny szlak spacerowy znaczony biało-zielonym kwadratem o długości ok. 2 km.
 4. Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w miejscowości Wierzchowie. Długość korytarzy wynosi prawie 1 km. Była intensywnie badana przez archeologów już w II połowie XIX wieku. Zachowała bogatą szatę naciekową. Niewątpliwą atrakcją są mieszkańcy jaskini – nietoperze (zwłaszcza podkowce małe) oraz pająki meta menardi. W jaskini wytyczono bardzo ciekawą trasę turystyczną, którą można zwiedzać z przewodnikiem.

Warianty i modyfikacje

 1. Spacer po Dolinie Kluczwody warto połączyć ze zwiedzaniem Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Samochód parkujemy w centrum Wierzchowia (ulica Rynek) – tu węzeł szlaków i drogowskaz, który pokazuje, że do jaskini mamy ok. 800 metrów. Z parkingu do jaskini idziemy asfaltową drogą ok. 15 minut. Prowadzą tędy szlaki żółty, zielony i czarny. Po prawej stronie mijamy wysokie, wapienne skały położone w obrębie wzniesienia Berdo, na których uprawiana jest wspinaczka. W obrębie skał Berda znajduje się kilka interesujących jaskiń (np. Jaskinia Dzika czy Jaskinia Mamutowa).
 2. Wariant dla turystów niezmotoryzowanych. Wysiadamy na przystanku autobusowym w Białym Kościele, idziemy ulicą Wierzchowską i Kluczwody. Po zwiedzeniu Doliny Kluczwody oraz rezerwatu wracamy do centrum Wierzchowia, trzymając się szlaku czarnego . Po zwiedzeniu Jaskini Wierzchowskiej Górnej idziemy na północ ulicą Leśną, po czym skręcamy w prawo w ulicę Dziurawiec. Po ok. 15 minutach dochodzimy do drogi olkuskiej na przystanek autobusowy Murownia, gdzie zatrzymują się autobusy relacji Kraków – Olkusz.

Wskazówki praktyczne

 1. Aby dojechać do Wierzchowia, z drogi nr 94 (Kraków – Olkusz) w miejscowości Biały Kościół skręcamy w lewo (kierunek: Zabierzów). Parking znajduje się u zbiegu ulic Kluczwody i Jana Pawła II, tuż przy czarnym szlaku i wejściu do doliny. Jeśli chcemy zwiedzić Jaskinię Wierzchowską Górną, najlepiej przejechać na drugi parking, który znajduje się w centrum Wierzchowia.
 2. Turyści niezmotoryzowani mogą dojechać na wycieczkę autobusem relacji Kraków – Olkusz. Wysiadamy na przystanku Biały Kościół. Idziemy ulicą Wierzchowską, a potem Kluczwody ok. 1 km. Do Białego Kościoła dojedziemy z Krakowa także linią aglomeracyjną nr 310.
 3. Trasa przez Dolinę Kluczwody – wiodąca wzdłuż meandrującego potoku – po deszczu jest błotnista. Z kolei szlak spacerowy po rezerwacie znaczony biało-zielonym kwadratem prowadzi ładnym lasem bukowym i jest typowo terenowy, zatem warto zabrać wygodne obuwie.
 4. Obok parkingu na ulicy Kluczwody, przy wejściu do doliny, znajdują się zadaszone ławeczki i stoły. Miejsce do odpoczynku znajduje się także przy Jaskini Wierzchowskiej Górnej.
 5. Godziny zwiedzania oraz cennik biletów do Jaskini Wierzchowskiej Górnej znajdują się na stronie: jaskiniawierzchowska.pl.
Tak
3.85 km
44.36 m
5/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 11m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img