Wokół Góry Świętego Marcina

Długość trasy: 6,83 km
Czas przejścia: 2h 00m
Trudność: Umiarkowana

Obfitujący w rozległe widoki spacer wokół górującego nad Tarnowem wzniesienia.

Tarnowiec – Zawada – Góra Św. Marcina - Tarnów

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyruszamy spod budynku szkoły podstawowej w Tarnowcu, skręcamy w lewo w ulicę Zawadzką (droga 227 wzdłuż potoku Zimna Woda).
  2. W Zawadzie, obok szkoły im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego dochodzimy do szlaków czerwonego (okrężnego wokół Tarnowa) i niebieskiego (Tarnów- Wielki Rogacz).
  3. Skręcamy w lewo, w kierunku kościoła św. Marcina biskupa, wędrując połączonymi szlakami; po ok. 200 metrach szlak czerwony odchodzi w prawo – my kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim w stronę kościoła.
  4. 200 metrów za kościołem szlak niebieski łączy się z zielonym . Obok figury „Jezu, ufam Tobie” szlak niebieski odbija w stronę Tarnowa, a my dalej wędrujemy szlakiem zielonym do ruin zamku Leliwitów na górze św. Marcina.
  5. Wracamy się kawałek zielonym szlakiem, następnie skręcamy w lewo w ulicę PTTK i schodzimy aleją Tarnowskich pod budynek Sądu Rejonowego w Tarnowie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Ok. 1 km od początku trasy, obok restauracji „Mazurowy Dwór”, znajdują się wały jednego z największych na ziemiach polskich grodzisk wczesnośredniowiecznych z IX wieku.
  2. Góra Świętego Marcina (384 m n.p.m.) uznawana jest za najdalej na północ wysunięte wzgórze całych Karpat.
  3. Kościół św. Marcina w Zawadzie - XV-wieczny, gotycki kościół znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Od parafii pochodzi nazwa całego wzniesienia. W tym miejscu znajduje się również punkt widokowy na miasto oraz Płaskowyż Tarnowski. W kierunku południowo-zachodnim przy dobrej widoczności możemy dostrzec tatrzańskie szczyty, a nawet Babią Górę.
  4. Ruiny zamku Leliwitów -  zamek, powstały w latach 1328 - 1331, górował nad miastem do I poł. XVIII wieku; cegły z ruin zamku zostały wykorzystane do budowy klasztoru sióstr bernardynek w Tarnowie. Z ruin zamku możemy podziwiać panoramę miasta.
  5. Przy al. Tarnowskich znajduje się polodowcowy głaz narzutowy, umieszczony w miejscu przecięcia 21 południka i 50 równoleżnika.
  6. Fragment trasy od szkoły w Zawadzie do skrzyżowania alei Tarnowskich z ul. Tuwima jest częścią Szlaku św. Jakuba.

Warianty i modyfikacje

  1. Spod kapliczki „Jezu, ufam Tobie” niebieskim szlakiem , obok kapliczki św. Jakuba, możemy zejść bezpośrednio do Tarnowa, omijając górę św. Marcina.
  2. Trasę możemy skrócić dojeżdżając autobusem T27 do Zawady, pokonamy w ten sposób znaczny odcinek podejścia pod górę.
  3. Możemy podjechać samochodem pod kościół św. Marcina w Zawadzie i udać się bezpośrednio na górę św. Marcina.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Tarnowca można dojechać autobusem linii T08, a do Zawady linią T27 (przystanek Krakowska-Planty). Do Tarnowa możemy wrócić autobusem linii 31 z pętli autobusowej na alei Tarnowskich zaraz za mostem nad obwodnicą Tarnowa.
  2. Obok kościoła św. Marcina w Zawadzie znajduje się bezpłatny parking.
  3. Na trasie znajdują się dwa punkty gastronomiczne - restauracja „Mazurowy Dwór” w Zawadzie oraz „Podzamcze” na górze św. Marcina.
  4. Nieopodal restauracji „Podzamcze” znajduje się plac zabaw.
Tak
6.83 km
161.91 m
144.10 m
171.30 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 0m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img