Ze Skrzyszowa do Tarnowa przez Górę Świętego Marcina

Długość trasy: 7,69 km
Czas przejścia: 2h 24m
Trudność: Umiarkowana

Trasa ze spektakularną panoramą Tarnowa na północ oraz na Pogórza, Beskidy i przy odrobinie szczęścia Tatry od południa. Oprócz widoków, wycieczka obfituje w obiekty i miejsca ciekawe historycznie.

Skrzyszów - las Kruk - Zawada - ruiny zamku Leliwitów na górze św. Marcina - Pływalnia TOSiR

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Nasza trasa zaczyna się przy XVI-wiecznym kościele św. Stanisława ze Szczepanowa w Skrzyszowie.
 2. Spod kościoła, zielonym szlakiem udajemy się przez most na potoku Wątok (koło remizy strażackiej) do lasu Kruk.
 3. Z lasu Kruk kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem (połączonym ze szlakiem zielonym) do kolonii Łękawica. W Łękawicy szlaki czerwony i zielony rozchodzą się - zielony szlak odbija na północ, a my kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym . Przechodzimy koło lasu pod Dąbrami do miejscowości Zawada.
 4. Dochodzimy do XV-wiecznego drewnianego kościoła św. Marcina w Zawadzie. Poniżej kościoła łączą się szlaki niebieski i zielony , którym będziemy podążać do ruin zamku Leliwitów na Górze Św. Marcina.
 5. Spod ruin zamku schodzimy dróżkami Miejskiego Parku Kultury na Górze Św. Marcina do pływalni letniej TOSiR i pętli autobusowej. Tam kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Kościół św. Stanisława ze Szczepanowa z 1517 roku ufundowany przez Jana Hetmana Tarnowskiego - utrzymany w stylu gotyckim największy kościół drewniany z tego okresu. Jeden z punktów na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
 2. Las Kruk -  w okresie II wojny światowej w lesie zostało rozstrzelanych ok. 400 osób; pomnik upamiętniający ofiary powstał w latach 1958-59 według projektu Bogdany i Anatola Drwalów. Pod pomnikiem spoczywają prochy jednej z ofiar, Stefanii Hanausek, rozstrzelanej 23 lipca 1941 roku.
 3. Szlak niebieski z góry św. Marcina do Tarnowa jest pierwszym fragmentem szlaku Tarnów - Wielki Rogacz (184 kilometry, czas przejścia - 55 godzin).
 4. Zbocze Góry Św. Marcina - tzw. "Marcinka" (wysokość 384 metry) jest najdalej wysuniętym na północ wzniesieniem Karpat.
 5. Kościół św. Marcina w Zawadzie - XV-wieczny, gotycki kościół znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Od parafii pochodzi nazwa całego wzniesienia. Spod kościoła rozciągają się szerokie widoki na Tarnów w kierunku północnym oraz pogórza, Beskidy, a przy dobrej widoczności Tatry w kierunku południowo-zachodnim.
 6. Ruiny zamku Leliwitów -  zamek, powstały w latach 1328 - 1331, górował nad miastem do pierwszej połowy XVIII wieku; cegły z ruin zamku zostały wykorzystane do budowy klasztoru sióstr bernardynek w Tarnowie. Z ruin zamku możemy podziwiać panoramę miasta.
 7. Miejski Park Kultury na Górze Św. Marcina - miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta i okolic. U podnóża znajduje się plac zabaw, basen oraz restauracja "Podzamcze".

Warianty i modyfikacje

 1. Wędrówkę możemy rozpocząć od przystanku autobusowego Skrzyszów Kościół bez podchodzenia pod świątynię.
 2. W kolonii Łękawica, gdzie rozdzielają się szlaki czerwony i zielony, możemy pójść na północ zielonym szlakiem biegnącym mniej stromą trasą. Dotrzemy nim również w okolice kościoła na Górze Świętego Marcina.
 3. Możemy skrócić wycieczkę omijając ruiny zamku i zejść niebieskim szlakiem bezpośrednio przez Miejski Park Kultury pod pływalnię TOSiR.
 4. Zamiast wracać autobusem możemy zejść do miasta wzdłuż al. Tarnowskich i ulicy Dąbrowskiego. Po drodze możemy zobaczyć polodowcowy głaz narzutowy, umieszczony w miejscu przecięcia 21 południka i 50 równoleżnika.
 5. Możemy podjechać bezpośrednio do lasu Kruk samochodem osobowym, przejść do Zawady szlakiem czerwonym , a następnie wrócić do lasu szlakiem zielonym .

Wskazówki praktyczne

 1. Do Skrzyszowa możemy dojechać busem z Tarnowa. Aktualne rozkłady najlepiej sprawdzić na stronie internetowej gminy Skrzyszów.
 2. W lesie Kruk znajduje się bezpłatny parking dla samochodów oraz miejsce na grilla.
 3. Równocześnie ze szlakiem biegnie ścieżka rowerowa z Zawady do Skrzyszowa.
 4. W Zawadzie można zjeść obiad w restauracji "Podzamcze".
 5. Spod pływalni TOSiR na górze św. Marcina możemy dojechać do centrum Tarnowa autobusem MPK linii 31. Pętla autobusowa znajduje się za mostem nad obwodnicą.
Tak
7.69 km
150.49 m
164.68 m
164.45 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 24m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img