Wierzchosławice śladami Wincentego Witosa

Długość trasy: 9,50 km
Czas przejścia: 2h 43m
Trudność: Łatwa

Wycieczka po urokliwej wsi, jaką są leżące niedaleko Tarnowa Wierzchosławice - przed II wojną światową ośrodek ruchu ludowego i rodzinna miejscowość znanego polityka Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera rządu II RP. Trasa szczególnie polecana dla miłośników historii II RP oraz osób ciekawych jak wyglądało dawniej życie na wsi.

Gminne Centrum Kultury Wierzchosławice  - Kaplica grobowa na cmentarzu parafialnym - Cmentarz wojenny nr 215 - Kościół Matki Bożej Pocieszenia - Stary dom Witosów - Zagroda Wincentego Witosa

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu pod Gminnym Centrum Kultury.
  2. Wzdłuż drogi 975 kierujemy się w stronę cmentarza parafialnego oraz kościoła.
  3. Spod kościoła podążamy dalej drogą 975 do ronda, następnie ulicami Dębowską i Trzydniaki docieramy do przysiółka Dwudniaki, gdzie znajduje się dom rodzinny Witosów.
  4. Kierujemy się na wschód w stronę drogi 975, docierając do zagrody Wincentego Witosa.
  5. Spod zagrody Witosa podążamy w kierunku południowym, docierając w ten sposób do punktu startu wycieczki.

Atrakcje i zabytki

  1. Kościół Matki Bożej Pocieszenia zbudowany w latach 1811 – 1818. Ufundował kościół ówczesny właściciel wsi, Eustachy Sanguszko. Wybudowany został w stylu klasycystycznym z elementami baroku.
  2. Dom Ludowy – wybudowany w 1924 roku staraniem Wincentego Witosa, ze składek chłopów. Był siedzibą wójta i miejscem zebrań wiejskich, później pełnił funkcję gminnego centrum kultury.
  3. Gminne Centrum Kultury - mieści się w gmachu dawnego Uniwersytetu Ludowego. Prowadzi działalność kulturalną, oświatową oraz hotelową i gastronomiczną. Obok budynku znajduje się park i kompleks boisk sportowych.
  4. Stary dom Witosów – w tym pokrytym strzechą domu wiejskim, zbudowanym w roku 1814, Wincenty Witos urodził się, spędził dzieciństwo i młodość. Obecnie dom Wincentego Witosa jest częścią Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zgromadzone tu eksponaty etnograficzne to przedmioty i narzędzia gospodarcze używane na galicyjskiej wsi. Dom znajduje się w przysiółku Dwudniaki.
  5. Zagroda Wincentego Witosa składa się z domu mieszkalnego, dwóch stodół, stajni i piwnicy. W niej Witos spędził dorosłe życie. Zachowało się autentyczne wyposażenie gabinetu Witosa i izby pani domu. Obejście to jest obecnie filią Muzeum Okręgowego w Tarnowie Wincentego Witosa.
  6. Na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica grobowa Witosów oraz cmentarz wojenny nr 215, gdzie leży 132 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Warianty i modyfikacje

  1. Podstawowy wariant trasy wiedzie bocznymi ulicami z uwagi na to, że droga 975 nie ma na całej długości chodnika. Jeżeli jednak zależy nam bardziej na zabytkach niż spacerze, możemy spod parkingu przy Gminnym Centrum Kultury udać się samochodem prosto na parking pod Domem Witosa i tam kontynuować zwiedzanie.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Wierzchosławic najlepiej dotrzeć własnym transportem. Obszerny parking znajduje się pod Gminnym Centrum Kultury. Samochód możemy pozostawić również pod domem Wincentego Witosa.
  2. W pobliżu Wierzchosławic przebiegają dwie trasy rowerowe - VeloDunajec oraz VeloMetropolis (EuroVelo 4).
  3. Godziny otwarcia i cennik zwiedzania najlepiej sprawdzić na stronie internetowej muzeum.
Tak
9.50 km
4.61 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 43m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img