Wieża widokowa i winnica w Dąbrówce Szczepanowskiej

Długość trasy: 7,14 km
Czas przejścia: 2h 02m
Trudność: Łatwa

Wycieczka szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej, podczas której odwiedzimy wieżę widokową i winnicę w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Lubinka - Dąbrówka Szczepanowska (wieża widokowa) - Winnica Dąbrówka - Dąbrówka Szczepanowska Kaplica

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na przystanku autobusowym Lubinka - Skrzyżowanie.
 2. Odnajdujemy zielony szlak turystyczny i kierujemy się nim na zachód w kierunku wzniesienia Lubinka.
 3. Mijamy cmentarze wojenne numer 191 i 192, w okolicy zabudowań numer 9 porzucamy szlak zielony i podążamy dalej prosto w kierunku cmentarza numer 193 oraz wieży widokowej na wzgórzu Golgota.
 4. Spod wieży widokowej kierujemy się na północ w stronę Winnicy Dąbrówka.
 5. Z winnicy wracamy do wieży, a następnie kierujemy się na zachód w stronę Dunajca.
 6. Wycieczkę kończymy obok kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na przystanku busów Dąbrówka Szczepanowska - Kaplica.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Na trasie naszej wycieczki spotkamy trzy cmentarze wojenne - 191, 192 i 193. Szczególnie wart uwagi jest cmentarz nr 193, który zachowuje historyczny układ pola walki, zarysy okopów, leje po pociskach artyleryjskich oraz zrekonstruowaną ziemiankę z fragmentem okopów. W centrum cmentarza znajduje się monumentalny obelisk.
 2. Na wzgórzu Golgota znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się wspaniała panorama na Dolinę Dunajca, Pogórza, Beskidy, a przy dobrej widoczności nawet Tatry.
 3. Ciepły klimat oraz nasłonecznione zbocza Pogórza sprzyjają rozwojowi winnic, a wraz z nimi enoturystyki (od greckiego oinos = wino). Znajdująca się w Dąbrówce Szczepanowskiej Winnica Dąbrówka to wyjątkowo urokliwe miejsce, które oprócz atrakcji związanych z winem oferuje możliwość wynajęcia w pełni wyposażonego domku z aneksem kuchennym oraz altaną grillową.

Warianty i modyfikacje

 1. Jeżeli nie załapiemy się na godziny otwarcia winnicy, możemy skrócić wycieczkę i spod wieży widokowej udać się prosto w stronę kaplicy w Dąbrówce Szczepanowskiej.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Lubinki możemy dojechać z Tarnowa busami relacji Tarnów - Rzuchowa - Wróblowice. Z Dąbrówki Szczepanowskiej możemy wrócić do Tarnowa busami relacji Tarnów - Dąbrówka Szczepanowska. Aktualne rozkłady jazdy najlepiej sprawdzić na stronie gminy Pleśna. Busy kursują głównie w dni robocze i nauki szkolnej.
 2. Pomysłem dla osób zmotoryzowanych może być pozostawienie samochodu w Tarnowie pod sklepem Biedronka przy ulicy Czerwonej, skąd można dojechać do Lubinki (przystanek Koszycka - Krakowska), a następnie wrócić z Dąbrówki Szczepanowskiej.
 3. Zwiedzanie Winnicy Dąbrówka najlepiej wcześniej umówić z właścicielem. W dni robocze winnica otwarta jest w godzinach popołudniowych, w weekendy od 9 do 21, odwiedziny w winnicy wiążą się z opłatą. Na zwiedzanie winnicy powinniśmy zaplanować minimum 2 godziny.
 4. Przed cmentarzem nr 192 znajduje się drewniana wiata, w której można odpocząć.
 5. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.
7.14 km
192.38 m
100.27 m
271.29 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 02m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img