Panieńska Góra pętlą z Wojnicza

Długość trasy: 18,07 km
Czas przejścia: 5h 23m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka, która zadziwi tym, że pod sporym miastem, jakim jest Tarnów, można odkryć coś tajemniczego. Celem wyprawy jest Panieńska Góra (326 m n.p.m.), gdzie odszukać możemy nikłe fragmenty owianego legendami zamku Trzewlin z XIV w. Dla miłośników flory atrakcją będzie rezerwat przyrody, chroniący ciekawe gatunki roślin.

Wojnicz – Panieńska Góra 326 m n.p.m. – Milówka – Grabno – Wojnicz

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyprawę zaczynamy w Wojniczu. Tu, w rejonie rynku bez problemów odnajdziemy szlaki zielony i niebieski , za którymi podążamy ulicami: Jagiellońską (mijając kościół parafialny), Zamoście, Loretańską i Wąwóz Szwedzki.
  2. W rejonie wsi Więckowice szlak niebieski odrywa się od zielonego i kieruje nas wzdłuż ogrodzenia dworu w Więckowicach, by nagle skręcić w rejon Kolonii Więckowickiej i kościoła w Wielkiej Wsi.
  3. Stamtąd dalej szlakiem niebieskim mijamy rozrzucone zabudowania wsi i kierujemy się w stronę lasu, by zdobyć chroniony przez rezerwat przyrody szczyt Panieńskiej Góry.
  4. W rejonie szczytu szlak niebieski się kończy, korzystamy teraz ze znaków czarnych , z którymi wędrujemy przez las w kierunku południowo – zachodnim.
  5. Idąc szlakiem czarnym mijamy obojętnie pierwszą bitą drogę skręcającą w prawo, by opuścić szlak w miejscu, kiedy schodzi on z drogi asfaltowej w rejonie budynku Milówka nr 54. My ruszamy wtedy drogą w prawo, w stronę północną w kierunku wsi Milówka.
  6. Przy skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej skręcamy wraz z zielonym szlakiem rowerowym w prawo i tuż przed kaplicą p.w. Miłosierdzia Bożego skręcamy w lewo, by po niecałym kilometrze dotrzeć do szlaku zielonego prowadzącego z Jaworska do Wojnicza.
  7. Znaki prowadzą nas początkowo drogą wzdłuż potoku w miejscowości Grabno, następnie Rudka, do połączenia ze szlakiem niebieskim, ostatecznie do centrum Wojnicza. Tym razem z ulicy Loretańskiej nie skręcamy w prawo, by jeszcze raz przejść obok kościoła, lecz dochodzimy nią prosto do ulicy Krakowskiej i do Rynku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Na poznanie niewielkiego, ale bogatego w zabytki Wojnicza warto poświęcić dłuższą chwilę. Nie można pominąć kościołów: barokowego parafialnego p.w. św. Wawrzyńca z XV w. i drewnianego p.w. św. Leonarda z XVIII w. Znajdują się tutaj także inne  interesujące obiekty jak: pałac Dąmbskich, wały grodziska z X/XI w., dwa cmentarze z czasów I wojny światowej (numery 282 i 285).
  2. Przy nowym kościele w Wielkiej Wsi położony jest zabytkowy dwór z XVIII w. dziś służący jako plebania.
  3. Na Panieńskiej Górze znajduje się rezerwat przyrody, utworzony w celu ochrony naturalnych zbiorowisk leśnych. Występują tu takie gatunki jak: storczyk biały, storczyk purpurowy, turzyca Michela, miodunka miękkowłosa, przetacznik pagórkowaty.
  4. Na szczycie znajdują się nikłe fragmenty owianego legendami zamku Trzewlin z XIV w. W miejscu górnego zamku postawiony został krzyż jubileuszowy. Poniżej możemy odszukać fragment muru.
  5. Sam szczyt Panieńskiej Góry jest zalesiony, widoki w kierunku wsi Olszyny oraz Dunajca otwierają się nam w miejscu wyjścia czarnego szlaku z lasu.

Warianty i modyfikacje

  1. Schodząc szlakiem czarnym z Panieńskiej Góry możemy sobie skrócić drogę, skręcając w pierwszą szosę na prawo po wyjściu z lasu (około 2 km od szczytu). Trzymając się tej drogi po pewnym czasie dochodzimy do kolejnej, w którą skręcamy ponownie w prawo. Drogą tą dojdziemy bezpośrednio do Wielkiej Wsi i naszego szlaku niebieskiego, który doprowadzi nas do centrum Wojnicza. Dodatkowo, będąc w Więckowicach, zamiast skręcić ze szlakiem niebieskim w lewo, możemy odbić w prawo w ulicę Marii Konopnickiej, wtedy też szybciej zjawimy się na ulicy Jagiellońskiej i w centrum miasteczka.

Wskazówki praktyczne

  1. Samochód można pozostawić na parkingu na rynku Wojnicza, koło kościoła i przy cmentarzu parafialnym.
  2. Do Wojnicza można dostać się także komunikacją zbiorczą z Tarnowa. Liczne busy dowożą do Tarnowa przez Wojnicz i z powrotem mieszkańców okolicznych miejscowości (Grabno, Łysa Góra, Milówka, Brzesko), dlatego zdecydowanie więcej połączeń znajdziemy w dni robocze i nauki szkolnej.
Tak
18.07 km
149.44 m
247.33 m
246.88 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 23m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img