Ze Szczepanowa do Brzeska przez Las Szczepanowski

Długość trasy: 7,87 km
Czas przejścia: 2h 20m
Trudność: Łatwa

Zapraszamy na wędrówkę Drogą św. Jakuba połączoną ze zwiedzaniem dwóch miejscowości: Szczepanowa – miejsca urodzenia św. Stanisława biskupa, oraz Brzeska, w którym znajduje się kilka ciekawych atrakcji. To idealna propozycja dla miłośników historii. Wycieczka spodoba się także tym, którzy szukają ciszy i kontaktu z naturą, bowiem część trasy wiedzie przez Las Szczepanowski.

Szczepanów – Las Szczepanowski – Żabia Góra – Brzesko

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy przy kościele parafialnym w Szczepanowie. Tu znajduje się tabliczka szlaku Drogi św. Jakuba Via Regia pokazująca kierunek marszu.
  2. Idziemy ulicą św. Stanisława, po lewej stronie mijamy Rynek Szczepanowski, a 300 m dalej Kaplicę Narodzenia św. Stanisława oraz studzienkę z cudownym źródłem.
  3. Skręcamy w lewo w ulicę Źródlaną. Po ok. 800 m przekraczamy most nad autostradą i wchodzimy do Lasu Szczepanowskiego. Trasa wiedzie szeroką drogą.
  4. Po dojściu do rozwidlenia wybieramy prawą odnogę drogi. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym, po prawej stronie mijamy stadninę koni, zaś po lewej nieoznaczone wzniesienie Żabiej Góry.  Następnie dochodzimy do zabudowań osiedla kolejowego w Brzesku.
  5. Przechodzimy przez drogę wojewódzką nr 768. Od tego miejsca będziemy wędrować przez miasto, trzymając się znaków koloru czerwonego . Szlak doprowadzi nas do głównych atrakcji Brzeska: kościoła św. Jakuba, Rynku, a także Pałacu Goetzów i Browaru Okocim.

Atrakcje i zabytki

  1. Droga św. Jakuba znaczona jest symbolem muszli (w odwrotnym kierunku białą kropką), a w terenie najczęściej oznacza się ją żółtą strzałką informującą o kierunku marszu. Odcinek między Szczepanowem a Brzeskiem to tak zwany szlak dojściowy do Via Regia. Często nazywa się go drogą „Od Jakuba do Stanisława”, bowiem łączy dwa kościoły pod wezwaniem tych świętych. To starodawny szlak pątniczy, którym wędrowali pielgrzymi już w okresie średniowiecza.
  2. W Szczepanowie urodził się św. Stanisław, biskup krakowski i patron Polski, zamordowany na krakowskiej Skałce w 1079 roku. W miejscowości znajduje się kilka obiektów związanych z kultem tego męczennika. Kaplica Narodzenia św. Stanisława z XIX wieku stoi na miejscu starej, drewnianej budowli. Warto zajrzeć do środka, bowiem w jej wnętrzu, tuż za ołtarzem, znajduje się pień dębu, pod którym – według tradycji – przyszedł na świat późniejszy biskup. Niedaleko kaplicy znajduje się studnia ze źródłem – pielgrzymi wierzą, że woda z tego miejsca ma moc leczenia chorób. W kościele parafialnym w Szczepanowie można zobaczyć kamienną romańską chrzcielnicę z XI wieku, w której – jak mówi legenda – mógł być ochrzczony św. Stanisław.
  3. Brzesko to niewielkie miasto położone nad rzeką Uszwicą, znane przede wszystkim z Browaru Okocim. Browar został założony w 1845 roku przez Jana Ewangelistę Goetza. Był to największy browar działający na terenie ówczesnej Galicji. Na ulicy Wesołej znajduje się dawny „Teatr Letni” zbudowany w 1902 roku w stylu zakopiańskim (obecnie w budynku mieści się restauracja).
  4. Pałac Goetzów w Brzesku jest jedną z najbardziej okazałych rezydencji na terenie Małopolski. Został wzniesiony w 1898 przez Jana Albina Goetza, przemysłowca i właściciela okocimskiego browaru. Zbudowany w stylu neobarokowym jest otoczony rozległym 14-hektarowym parkiem w stylu angielskim. Goetzowie mieszkali w nim do wybuchu II wojny światowej.
  5. Dla pielgrzymów wędrujących drogą jakubową obowiązkowym punktem wycieczki będzie kościół św. Jakuba w Brzesku położony przy szlaku Via Regia. Miłośników lokalnej historii być może zainteresuje cmentarz żydowski położony przy ulicy Czarnowiejskiej, będący świadectwem przedwojennych czasów, kiedy w Brzesku mieszkało ponad 60 procent Żydów. Tuż obok znajduje się cmentarz wojenny nr 276 z okresu I wojny światowej.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy wydłużyć, odwiedzając cmentarz wojenny nr 279 w Sterkowcu. W tym celu po minięciu leśnej drogi pożarowej w Lesie Szczepanowskim skręcamy w lewo w wąską, wydeptaną dróżkę. Po ok. 1 km docieramy do niewielkiej polany. Po lewej stronie znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej, na którym są pochowani żołnierze armii austriackiej i rosyjskiej, którzy zginęli na tych terenach podczas walk w listopadzie 1914 roku.
  2. Turyści, którzy mają niewiele czasu, mogą odwiedzić obie miejscowości z pominięciem wędrówki przez las. W takiej sytuacji po zwiedzeniu Szczepanowa można przejechać do Brzeska samochodem.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Szczepanowa dojedziemy busem z Brzeska. Można też przyjechać pociągiem do pobliskiego Sterkowca (trasa Kraków-Tarnów) i przejść piechotą ok. 2 km.
  2. Brzesko jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami. Dotrzemy tu licznymi pociągami, które kursują na trasie Kraków-Tarnów. Przejeżdżają również tędy autobusy z Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza.
  3. Turyści, którzy przyjadą do Szczepanowa samochodem, mogą zaparkować auto na dużym, bezpłatnym parkingu pod kościołem parafialnym. W Brzesku można zostawić pojazd na parkingu w pobliżu kościoła św. Jakuba.
  4. W Szczepanowie obok kościoła znajduje się centrum informacji dla pielgrzymów, gdzie można kupić mapki, pamiątki i wodę. Wędrowcy mogą tu podbić legitymację pielgrzyma i otrzymać informację na temat Szczepanowa i drogi jakubowej. Obok znajdują się ławeczki i toaleta.
  5. Brzesko oferuje kilka możliwości skorzystania z gastronomii. W centrum miasta znajdują się sklepy, gdzie możemy uzupełnić zapasy prowiantu.
  6. Nawierzchnia na trasie to przede wszystkim asfalt i utwardzone drogi ziemne.
Tak
7.88 km
22.62 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 21m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img