Porąbka Uszewska i Okocim z Dębna do Brzeska

Długość trasy: 19,82 km
Czas przejścia: 6h 07m
Trudność: Wymagająca

Trasa to prawdziwa nauka historii  i kultury Małopolski. Wędrując możemy odkryć ukryte wśród pól i zagajników pamiątki z dawnych dziejów, które pogodzą sacrum i profanum. Podziwiając gotyckie budowle, sanktuaria i skorzystawszy z trasy do Santiago de Compostela, nabrać można sił w słynnym… Okocimiu!

Dębno – Porąbka Uszewska – Okocim – Brzesko

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyprawę zaczynamy przy przystanku autobusowym w Dębnie. Kierujemy się szlakiem niebieskim i wyruszamy na południe. Przy przekraczaniu drogi nr 94 należy zachować szczególną ostrożność, gdyż jest ona bardzo ruchliwa. Na początku miejscowości mijamy zamek, cmentarz oraz gotycki kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki, a następnie skręcamy w drogę w lewo. Gdy się skończy, kontynuujemy marsz na wschód, aż dojdziemy do drogi równoległej do tej, z której skorzystaliśmy.
  2. Wkrótce wraz ze znakami niebieskiego szlaku skręcimy w prawo i czeka nas dłuższy odcinek marszu wśród zabudowań, pól, zagajników i ogrodów. Gdy od momentu skrętu minie ponad 3 kilometry, pojawi się nam wlot drogi z prawej strony. Znajduje się tu kapliczka, to znak, że na najbliższym rozwidleniu dróg, gdy szlak odbija w lewo, my kierujemy się drogą bez szlaku na prawo.
  3. Obchodząc w ten sposób zarośnięty szczyt Kamionka udajemy się w stronę wsi i szczytu Godów. Łącznie po około 2 km, tracąc około 100 m wysokości schodzimy do Porąbki Uszewskiej. Znajduje się tu kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła, którego sylwetka będzie dla nas drogowskazem.
  4. Po oglądnięciu świątyni maszerujemy drogą na zachód w stronę cmentarza parafialnego, przy którym odszukamy niebieski szlak gminny oraz szlak prowadzący pielgrzymów do Santiago de Compostela. Nim właśnie kierujemy się w stronę widocznego za cmentarzem lasu. Ta dość prosto idąca ścieżka doprowadzi nas do szlaku czerwonego , którym ostatecznie dojdziemy do Brzeska.
  5. Po napotkaniu wspomnianego szlaku czerwonego skręcamy w prawo i początkowo przez las, następnie otwartą przestrzeń dochodzimy do Bocheńca. Tam w okolicach kościoła i dawnego grodziska Wiślan podziwiać można panoramę Powiśla.
  6. Nasza dalsza trasa prowadzi nadal szlakiem czerwonym, początkowo dłuższy czas w kierunku zachodnim drogą wśród zabudowań wsi Okocim. Następnie ulicą Karpacką, potem Klęczany by trafić na Goetzów okocimskich. Wieża kościoła w Okocimiu może doskonale służyć za punkt orientacyjny.
  7. Po minięciu świątyni schodzimy w dół, w stronę zabudowań browaru i parku wokół pałacu Goetzów, mijamy rzekę Uszwicę i szlakiem wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza dochodzimy do rynku i wkrótce także do dworca autobusowego w Brzesku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W Dębnie znajduje się późnogotycki zamek wzniesiony w II poł. XV w. , kościół z przełomu XV/XVI w. oraz ciekawa figura św. Kingi z I poł. XVIII w.
  2. Na wschód od wzniesienia Kamionka znajduje się miejscowość i szczyt Łysa Góra, na której stokach w sierpniu 1944 r. rozbił się aliancki samolot B-24 Liberator.
  3. W Porąbce Uszewskiej warto zwiedzić kościół sprzed I wojny światowej wraz z grotą MB Fatimskiej z 1904 r., która stała się miejscem licznych pielgrzymek. We wsi znajduje się także cmentarz z okresu I wojny światowej.
  4. Na Bocheńcu miłośnicy zabytków i przyrody znajdą coś dla siebie. W tym miejscu w IX/X w. znajdowało się grodzisko Wiślan, którego ślady pozostały widoczne w terenie do dziś. Jest tu także kościół św. Anny z XVI w., cudowne źródełko św. Anny oraz wspaniały widok na Podgórze Bocheńskie.
  5. W Okocimiu warto zaglądnąć w okolice kościoła z lat 80-tych XIX w. fundacji właścicieli browaru. Nie można też zapomnieć o pałacu Goetzów – Okocimskich.

Warianty i modyfikacje

  1. Aby dostać się do Porąbki Uszewskiej możemy także skorzystać z drogi wzdłuż potoku Niedźwiedź, którym prowadzi czerwony szlak rowerowy i gminny niebieski.
  2. Z Bocheńca możemy zejść bezpośrednio do Jadownik Brzeskich kierując się w stronę widocznego z daleka kościoła i tam dostać się do przystanku autobusowego.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Dębna czy Brzeska bez problemu można dostać się komunikacją zbiorową - busami relacji Tarnów - Brzesko.
  2. Zamek w Dębnie to oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, informacje na temat możliwości jego zwiedzania warto sprawdzić na stronie internetowej muzeum.
  3. Na trasie naszej wycieczki znajduje się kilka lokali gastronomicznych oraz sklepów spożywczych.
  4. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani, samochód możemy pozostawić na parkingu pod zamkiem w Dębnie lub obok kościoła. Następnie do punkt startu wycieczki możemy wrócić z Brzeska wspomnianym wyżej busem.
Tak
19.82 km
161.13 m
393.14 m
393.86 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 07m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img