Porąbka Uszewska i Okocim z Dębna do Brzeska
Trasa to prawdziwa nauka historii i kultury Małopolski. Wędrując możemy odkryć ukryte wśród pól i zagajników pamiątki z dawnych dziejów, które pogodzą sacrum i profanum. Podziwiając gotyckie budowle, sanktuaria i skorzystawszy z trasy do Santiago de Compostela, nabrać można sił w słynnym… Okocimiu!
Dębno – Porąbka Uszewska – Okocim – Brzesko
Plan wycieczki
- Wyprawę zaczynamy przy przystanku autobusowym w Dębnie. Kierujemy się szlakiem niebieskim i wyruszamy na południe. Przy przekraczaniu drogi nr 94 należy zachować szczególną ostrożność, gdyż jest ona bardzo ruchliwa. Na początku miejscowości mijamy zamek, cmentarz oraz gotycki kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki, a następnie skręcamy w drogę w lewo. Gdy się skończy, kontynuujemy marsz na wschód, aż dojdziemy do drogi równoległej do tej, z której skorzystaliśmy.
- Wkrótce wraz ze znakami niebieskiego szlaku skręcimy w prawo i czeka nas dłuższy odcinek marszu wśród zabudowań, pól, zagajników i ogrodów. Gdy od momentu skrętu minie ponad 3 kilometry, pojawi się nam wlot drogi z prawej strony. Znajduje się tu kapliczka, to znak, że na najbliższym rozwidleniu dróg, gdy szlak odbija w lewo, my kierujemy się drogą bez szlaku na prawo.
- Obchodząc w ten sposób zarośnięty szczyt Kamionka udajemy się w stronę wsi i szczytu Godów. Łącznie po około 2 km, tracąc około 100 m wysokości schodzimy do Porąbki Uszewskiej. Znajduje się tu kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła, którego sylwetka będzie dla nas drogowskazem.
- Po oglądnięciu świątyni maszerujemy drogą na zachód w stronę cmentarza parafialnego, przy którym odszukamy niebieski szlak gminny oraz szlak prowadzący pielgrzymów do Santiago de Compostela. Nim właśnie kierujemy się w stronę widocznego za cmentarzem lasu. Ta dość prosto idąca ścieżka doprowadzi nas do szlaku czerwonego , którym ostatecznie dojdziemy do Brzeska.
- Po napotkaniu wspomnianego szlaku czerwonego skręcamy w prawo i początkowo przez las, następnie otwartą przestrzeń dochodzimy do Bocheńca. Tam w okolicach kościoła i dawnego grodziska Wiślan podziwiać można panoramę Powiśla.
- Nasza dalsza trasa prowadzi nadal szlakiem czerwonym, początkowo dłuższy czas w kierunku zachodnim drogą wśród zabudowań wsi Okocim. Następnie ulicą Karpacką, potem Klęczany by trafić na Goetzów okocimskich. Wieża kościoła w Okocimiu może doskonale służyć za punkt orientacyjny.
- Po minięciu świątyni schodzimy w dół, w stronę zabudowań browaru i parku wokół pałacu Goetzów, mijamy rzekę Uszwicę i szlakiem wzdłuż ulicy Adama Mickiewicza dochodzimy do rynku i wkrótce także do dworca autobusowego w Brzesku.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- W Dębnie znajduje się późnogotycki zamek wzniesiony w II poł. XV w. , kościół z przełomu XV/XVI w. oraz ciekawa figura św. Kingi z I poł. XVIII w.
- Na wschód od wzniesienia Kamionka znajduje się miejscowość i szczyt Łysa Góra, na której stokach w sierpniu 1944 r. rozbił się aliancki samolot B-24 Liberator.
- W Porąbce Uszewskiej warto zwiedzić kościół sprzed I wojny światowej wraz z grotą MB Fatimskiej z 1904 r., która stała się miejscem licznych pielgrzymek. We wsi znajduje się także cmentarz z okresu I wojny światowej.
- Na Bocheńcu miłośnicy zabytków i przyrody znajdą coś dla siebie. W tym miejscu w IX/X w. znajdowało się grodzisko Wiślan, którego ślady pozostały widoczne w terenie do dziś. Jest tu także kościół św. Anny z XVI w., cudowne źródełko św. Anny oraz wspaniały widok na Podgórze Bocheńskie.
- W Okocimiu warto zaglądnąć w okolice kościoła z lat 80-tych XIX w. fundacji właścicieli browaru. Nie można też zapomnieć o pałacu Goetzów – Okocimskich.
Warianty i modyfikacje
- Aby dostać się do Porąbki Uszewskiej możemy także skorzystać z drogi wzdłuż potoku Niedźwiedź, którym prowadzi czerwony szlak rowerowy i gminny niebieski.
- Z Bocheńca możemy zejść bezpośrednio do Jadownik Brzeskich kierując się w stronę widocznego z daleka kościoła i tam dostać się do przystanku autobusowego.
Wskazówki praktyczne
- Do Dębna czy Brzeska bez problemu można dostać się komunikacją zbiorową - busami relacji Tarnów - Brzesko.
- Zamek w Dębnie to oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, informacje na temat możliwości jego zwiedzania warto sprawdzić na stronie internetowej muzeum.
- Na trasie naszej wycieczki znajduje się kilka lokali gastronomicznych oraz sklepów spożywczych.
- Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani, samochód możemy pozostawić na parkingu pod zamkiem w Dębnie lub obok kościoła. Następnie do punkt startu wycieczki możemy wrócić z Brzeska wspomnianym wyżej busem.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Ze Szczepanowa do Brzeska przez Las Szczepanowski
Długość trasy: 7,87 km
Czas przejścia: 2h 20m
Trudność: Łatwa
Melsztyn i Zawada Lanckorońska - szlakiem zamków i grodów nad Dunajcem
Długość trasy: 5,39 km
Czas przejścia: 1h 43m
Trudność: Umiarkowana
Panieńska Góra pętlą z Wojnicza
Długość trasy: 18,07 km
Czas przejścia: 5h 23m
Trudność: Umiarkowana
Wieża widokowa na Szpilówce pętlą z Iwkowej
Długość trasy: 6,22 km
Czas przejścia: 1h 53m
Trudność: Umiarkowana