Las Bratucicki i Dąb Onufry

Długość trasy: 3,19 km
Czas przejścia: 0h 49m
Trudność: Łatwa

Przyjemny, leśny spacer po mało znanych zakątkach Podgórza Bocheńskiego w bliskim sąsiedztwie popularnej Puszczy Niepołomickiej i Lasów Radłowskich. Las Bratucicki to wspaniałe miejsce na odpoczynek i rekreację z dala od zgiełku miasta. Liczne, dobrze utrzymane leśne dukty zachęcają do wędrówek – tych krótkich i całkiem długich. To idealny wybór na rodzinne wycieczki, treningi biegowe czy przejażdżkę rowerową.

Bucze ulica Okulicka – Las Bratucicki – Dąb „Onufry” – Szałas Leśnictwa Bratucice – Bucze

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na granicy miejscowości Bucze i Dąbrówka, na ulicy Okulickiej, przy granicy lasu – w miejscu, gdzie stoi charakterystyczna niebiesko-żółta kapliczka Matki Boskiej. Kierujemy się na północ szeroką, leśną drogą. Po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do pomnika przyrody dębu „Onufry” (tu ławeczka i kapliczka św. Onufrego).
  2. Dalej prosto, cały czas trzymając się leśnego duktu. Po kilkunastu minutach marszu dochodzimy do rozdroża. Skręcamy w lewo w szeroką, utwardzoną drogę leśną (oznaczoną numerem 19).
  3. Maszerujemy pośród zagajników Lasu Bratucickiego. Po prawej stronie mijamy szkółkę leśną. Dochodzimy do szałasu leśnictwa Bratucice (tu ławeczki, stoły, miejsce na ognisko, tablice informacyjne).
  4. Spod szałasu wracamy ok. 50 metrów tą samą drogą. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo (jeśli skręcimy w lewo, dość szybko dojdziemy do rowerowego Szlaku Bursztynowego – patrz: warianty i modyfikacje).
  5. Wędrujemy prosto leśną ścieżką. Po ok. 30 minutach dochodzimy do miejsca startu, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Dąb „Onufry” to pomnik przyrody liczący około 400 lat znajdujący się na terenie leśnictwa Bratucice. Ze względu na swój wiek zwany jest królem bratucickiego lasu. Obok dębu znajduje się drewniana kapliczka, a w niej wyrzeźbiona figura św. Onufrego. O pustelniku Onufrym żyjącym w tutejszych lasach krąży wiele legend. Jedna z nich mówi, że dąb pamięta jeszcze czasy króla Bolesława Śmiałego, który zapędził się w te strony, będąc na polowaniu w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Lokalna tradycja mówi, że obejście dębu dookoła siedem razy przynosi szczęście i miłość.
  2. Bratucicki Obszar Chronionego Krajobrazu o powierzchni ponad 16 tysięcy hektarów leży na terenie części gmin: Bochnia, Brzesko, Rzezawa, Szczurowa i Borzęcin. Najcenniejszym elementem tego obszaru są sporej wielkości kompleksy leśne. W drzewostanie dominuje las mieszany – sosnowo-dębowy, ale znaleźć też możemy inne gatunki drzew, takie jak: świerk, modrzew czy jesion. Osobliwością są mokradła będące częścią torfowisk niskich. Dużą wartość stanowią gatunki chronione, np. wawrzynek wilczełyko czy paproć długosz królewski.

Warianty i modyfikacje

  1. Las Bratucicki daje wiele możliwości modyfikacji trasy. Liczne, dobrze utrzymane trakty leśne zachęcają do dłuższych spacerów. Przez las prowadzi rowerowy Szlak Bursztynowy na odcinku Rudy-Rysie – Bratucice (o długości ok. 6 km). Alternatywą dla tej trasy jest spacer drogą leśną oznaczoną numerem 19, która wiedzie równolegle do szlaku rowerowego i jest rzadziej uczęszczana. W zachodniej części Lasu Bratucickiego znajduje się kilka bardzo łagodnych wzniesień zwanych „Kościelnymi Górkami”.

Wskazówki praktyczne

  1. Bucze to niewielka wioska położona kilka kilometrów na północ od Brzeska. Startujemy na ulicy Okulickiej (około 2,5 km od centrum wsi Bucze), na granicy miejscowości Bucze i Dąbrówka. Do lasu można też dojechać od strony Dąbrówki. Tuż przy wejściu do lasu, na rozdrożu obok kapliczki, znajduje się kilka miejsc postojowych. Ponieważ nie ma w tym miejscu wyraźnie wyznaczonego parkingu, samochód najlepiej zaparkować wzdłuż drogi gruntowej.
  2. Trasa wiedzie w większości wygodnymi, leśnymi drogami, płaskim terenem. Główny leśny trakt prowadzi z miejscowości Rudy-Rysie do Bratucic. Trasa nadaje się na rower. Jest dobrym pomysłem na rodzinne wycieczki z dziećmi.
  3. Dłuższy postój warto zaplanować w szałasie leśnictwa Bratucice. Teren ten jest ładnie zagospodarowany turystycznie. Oprócz dużego szałasu znajdują się tu ławki, stoły, miejsce na ognisko oraz tablice z opisem ciekawostek przyrodniczych.
Tak
3.19 km
12.73 m
3/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 49m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img