Z Niedzicy przez Pasmo Żaru do Dursztyna

Długość trasy: 11,10 km
Czas przejścia: 3h 39m
Trudność: Wymagająca

Mało uczęszczana trasa z widokowymi polanami z panoramą na Tatry oraz kilkoma wymagającymi podejściami. Na szczycie Żaru wieża widokowa, z której roztacza się widok na Gorce, Babią Górę i Jezioro Czorsztyńskie.

Niedzica-Zamek - Cisówka - Przełęcz Przesła - Żar 874m n.p.m - Przełom Piekiełko - Dursztyn

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Niedzica, gdzie najlepiej pozostawić auto na parkingu poniżej zamku.
  2. Wyruszamy kierując się chodnikiem w kierunku Falsztyna. Po około 200 m odbijamy w lewo i kontynuujemy naszą wycieczkę czerwonym szlakiem PTTK .
  3. Podążamy za znakami czerwonego szlaku w kierunku wzniesienia Tabor i dalej przez polanę Cisówkę.
  4. Następnie szlak prowadzi leśną drogą i lekko się wznosi, aby sporo opaść ku Przełęczy Przesła.
  5. Docieramy do przełęczy i skrzyżowania z szutrową drogą prowadząca do wsi Falsztyn.
  6. Docieramy do kolejnej przełęczy i skrzyżowania się  szlaku czerwonego z  żółtym. Odbijamy w kierunku zachodnim trzymając się szlaku czerwonego .
  7. Wędrujemy już pasmem Żaru, by po niedługiej chwili osiągnąć wierzchołek. Jeszcze tylko przez Przełom Piekiełko i jesteśmy w Dursztynie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Naszą wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Niedzica, gdzie znajduje się jeden z liczniej odwiedzanych zabytków tego terenu – zamek niedzicki, który powstał w XIV w. Poniżej zamku przy zaporze znajduje się parking.
  2. Podążamy lekko pod górę w kierunku wzniesienia Tabor, skąd roztacza się panorama na Jezioro Czorsztyńskie oraz Gorce, także na Beskid Sądecki i Pieniny. Szlak wiedzie malowniczymi polami.
  3. Za Taborem mijamy dosyć szeroką polanę „Cisówka”, za nią lekko z boku po lewej stronie mijamy nieczynną bacówkę. Wchodzimy w las i idziemy leśną drogą w kierunku wzniesienia Cisówka (Złotne).
  4. Wędrujemy dalej drogą leśną przez las jodłowo-świerkowy (jesienią znajdziemy tam rydze). Szlak doprowadza nas do przełęczy Przesła, gdzie krzyżuje się z drogą, którą można awaryjnie zejść na północ do Falsztyna, a na wschód wrócić do Niedzicy.
  5. Na przełęczy niespodzianka. Odbijając lekko w lewo wejdziemy na widokową polanę, z której roztacza się panorama na polską i słowacką część Spiszu. Tu możemy chwilę odpocząć i zjeść posiłek.
  6. Następne dogodne miejsce na chwilę przerwy  znajduje się tuż pod pasmem Żaru, to rozległa polana Wapienne. Stąd podziwiamy widoki na Tatry Bielskie.
  7. Dochodzimy do celu naszej wędrówki góry Żar 883 m n.p.m. Na szczycie wieża widokowa, z której roztacza się panorama na Babią Górę, Jezioro Czorsztyńskie oraz Gorce. Zejście (bardzo stromą ścieżką) w kierunku malowniczego Przełomu Piekiełko przez Jurgowskie Stajnie (latem można tam zakupić owcze sery). Teren ten został zakupiony przez mieszkańców Jurgowa, kiedy właściciel Tatr Jaworzyńskich książę Hohenlohe zakazał tam wypasu. Jeszcze tylko kilometr szutrową drogą i jesteśmy w Dursztynie.
  8. Uwaga! Na trasie możemy spotkać ślicznotkę z długimi rzęsami, będzie to Goryczuszka orzęsiona. Piękna niebieska roślina występująca na tym terenie. Podlega ścisłej ochronie.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeżeli trochę opadniemy z sił, lub są z nami mało wprawne osoby, możemy trasę naszej wycieczki skrócić na przełęczy Przesła i zejść szlakiem żółtym do Łapszy Niżnych, gdzie możemy zobaczyć XIV w. zabytkowy kościół św. Kwiryna.
  2. W kierunku północnym również szlakiem żółtym zejdziemy do Falsztyna, tam natrafimy na zabytkowy układ wsi.
  3. W przypadku niesprzyjającej pogody (błoto) warto rozważyć przejście trasy w odwrotnym kierunku - od Dursztyna do Niedzicy.

Wskazówki praktyczne

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Niedzicy przy zamku niedzickim. Auto najlepiej pozostawić na parkingu przy koronie zapory (płatny 4 zł za godz., następna godz. 3 zł). Wtedy mamy możliwość „rzucenia okiem” na koronę zapory.
  2. Możemy też podjechać kawałek w kierunku Falsztyna i za spichlerzem skręcić w lewo w ulicę Profesorską. Jeszcze 150-200m  pod górkę i możemy zaparkować auto bezpłatnie (parking niestrzeżony). Jesteśmy na naszym czerwonym szlaku.
  3. Koniecznie  zabierzmy buty z protektorem i kije trekkingowe. Na pewno się przydadzą podczas schodzenia ze szczytu Żaru stromą ścieżką.
  4. Wycieczka dla osób posiadających własny środek transportu. Wycieczkę najlepiej zaplanować na dwa auta – jedno pozostawić w Niedzicy, a drugie w Dursztynie, parkując w pobliżu kościoła (miejsce zejścia ze szlaku).
  5. Do Niedzicy, Dursztyna, Łapszy Niżnych oraz Falsztyna możemy dostać się busami z Nowego Targu (dworzec autobusowy).
  6. Teren Magury Spiskiej jak i całe Pasmo Żaru nie są objęte Parkiem Narodowym, więc nie musimy się martwić o opłatę za przebywanie na jego terenie.
  7. Zima nie jest najlepszą porą roku do przejścia tej trasy z uwagi na bardzo stromą ścieżkę  po zejściu z Żaru (konieczne raki lub raczki).
11.10 km
314.00 m
457.80 m
281.80 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Pieniny Nowy Targ

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img