Spod śpiącego wulkanu na Lubań

Długość trasy: 12,19 km
Czas przejścia: 4h 03m
Trudność: Wymagająca

Niezwykle atrakcyjna oraz widokowa trasa na jeden z najbardziej znanych gorczańskich szczytów. Rozległe panoramy na Tatry, Pieniny oraz dolinę Dunajca zapierają dech w piersiach. Dookolna panorama z wieży widokowej dopełnia całości. Atrakcje góry Wdżar będą uzupełnieniem wycieczki.

Przełęcz Snozka (653 m n.p.m.) – Lubań (1225 m n.p.m.)  – Pisarzowa (949 m n.p.m.)– Wyżna Krośnica – Przełęcz Dżyślawa – Przełęcz Snozka.

Autor:
Łukasz Górecki

Łukasz Górecki

Licencjonowany przewodnik beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu na przełęczy Snozka w Kluszkowcach.
  2. Ruszamy w kierunku nieczynnego kamieniołomu na południowych stokach góry Wdżar podążając za znakami niebieskimi (długodystansowy szlak Tarnów – Wielki Rogacz).
  3. Przy ruinach schroniska skręcamy w lewo gdzie szlak łączy się ze szlakiem zielonym z Grywałdu.
  4. Ze szczytu wracamy za znakami zielonymi w kierunku południowym.
  5. Na polanie Pisarzowa zostawiamy zielony szlak który biegnie w lewo, my natomiast idziemy prosto za znakami szlaku rowerowego.
  6. Przy składzie drewna nad Wyżnią Krośnicą idziemy prosto przechodząc przez most na rzece Krośnica.
  7. Z przełęczy Dżyślawa kierujemy się za znakami niebieskimi na przełęcz Snozka.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Z przełęczy Snozka rozpościera się rozległa Panorama na Tatry, zalew Czorsztyński, Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce oraz Babią Górę i Pilsko.
  2. Na przełęczy Snozka znajduje się certyfikowana bacówka w której można zakupić oryginalne oscypki oraz wyroby owcze.
  3. 170 metrów od parkingu na przełęczy Snozka znajduje się pomnik Organy Hasiora. Instalacja autorstwa Władysława Hasiora wzniesiona w 1966. Potocznie znany jako pomnik utrwalaczy władzy ludowej, a przez Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej określany jako UBelisk.
  4. Ruiny dawnej bacówki PTTK na polanie Wyrobki pod Lubaniem. Drewniana bacówka zbudowana w latach 1973-1974 spłonęła w styczniu 1978 roku.
  5. Ruiny schroniska na szczycie Lubania wybudowane przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy w latach 1936-1939. Schronisko służyło partyzantom podczas wojny jako ważny węzeł komunikacyjny oraz zaopatrzeniowy. W odwecie spalone przez Niemców w 1944 roku.
  6. Wieża widokowa na szczycie Lubania, z której można podziwiać rozległą panoramę 360 stopni sięgającą przy dobrej widoczności po Beskid Niski, Magurę Spiską oraz Beskid Żywiecki. Szczyt Lubania słynie z jednej z najwspanialszych panoram na Tatry.
  7. Na polanie miedzy szczytami Lubania w lipcu i sierpniu działa studencka baza namiotowa w której możemy skorzystać z noclegu w namiocie.
  8. Na górze Wdżar funkcjonuje zimowo-letni ośrodek gdzie do dyspozycji turystów mamy wyciąg krzesełkowy oraz zjeżdżalnie grawitacyjną. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru i skorzystania z dostępnych tras rowerowych.

Warianty i modyfikacje

  1. Z przełęczy Dżyślawa możemy drogą dojazdową wejść na szczyt Góry Wdżar i zejść ścieżką przyrodniczą przez nieczynny kamieniołom w którym znajduje się ołtarz Papieski. Dzięki andezytom na Wdżarze znajduje się jedyne w Polsce stanowisko rozrzutki brunatnej – paproci związanej wyłącznie z andezytowym podłożem.
  2. Aby wydłużyć mocno trasę możemy ze szczytu Lubania zejść żółtym szlakiem, który prowadzi nad zalew Czorsztyński do osady turystycznej na półwyspie Stylchen.

Wskazówki praktyczne

  1. Na przełęczy Snozka znajduje się rozległy bezpłatny parking gdzie można zostawić samochód.
  2. Na przełęczy znajdują się również przystanki, dzięki czemu możemy przyjechać busem. Przełęcz znajduje się na drodze Nowy Targ – Krościenko n.D. dzięki czemu częstotliwość jazdy busów jest dosyć duża.
  3. Należy zabrać ze sobą prowiant na całą długość trasy, gdyż możliwość skorzystania z restauracji możliwa jest tylko w wysokim sezonie letnim.
  4. Pod szczytem Lubania znajduje się źródełko ze studnią z którego możemy uzupełnić zapasy wody.
  5. Kluszkowce posiadają bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Z agroturystyki możemy również skorzystać w Wyżnej Krośnicy.
  6. Na polanie obok bazy namiotowej znajduje się miejsce do rozpalenia ogniska. Oprócz wiaty w której można schronić się przed złą pogodą znajdują się tam również ławki oraz stoły.
  7. W sezonie letnim oraz zimowym można skorzystać z restauracji ośrodka Czorsztyn-ski.
Tak
12.19 km
538.38 m
609.55 m
609.47 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 03m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Gorce Czorsztyn

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img