Grandeus pętlą z Dursztyna przez Trybsz

Długość trasy: 12,32 km
Czas przejścia: 3h 45m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy  na Grandeusa (795 m n.p.m.),  jeden z najbardziej widokowych szczytów Spisza z rozległą, fascynującą panoramą Tatr Bielskich, Tatr Wysokich, Pienin i Gorców.

Dursztyn – Grandeus – Ubocz – Trybsz – Grandeus – Dursztyn

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Dursztynie.
  2. Podążamy za znakami koloru czerwonego , a następnie ścieżką, która doprowadzi nas do samego rozległego szczytu Grandeusa 795 m n.p.m.  z charakterystycznym masztem przekaźnika telewizyjnego i niewielką kapliczką.
  3. Na szczycie zmieniamy kierunek i opuszczamy szlak czerwony. Odbijamy w prawo. Początkowo w kierunku Przełęczy Trybskiej. Nie schodzimy jednak na nią, lecz kierujemy się na zachód trzymając się głównego grzbietu i wyraźnej ścieżki. Po lewej stronie towarzyszy nam panorama Tatr Bielskich i Tatr Wysokich.
  4. Wędrujemy spiskimi łąkami i polami. Raczej nie spotkamy tu zbyt wielu turystów. Podążamy w kierunku zachodnim ku wzniesieniu Ubocz nad Trybszem, którego zboczami schodzimy do wsi.
  5. Opuszczamy Trybsz idąc początkowo szlakiem niebieskim , który po chwili odbija w prawo, a my idziemy dalej prosto w kierunku Łapsz Wyżnych. Po przejściu około kilometra od centrum wsi skręcamy w lewo na polną drogę. Pniemy się nią na główny dział nad Przełęcz Trybską.
  6. Wędrujemy już znaną nam ścieżką, tylko w przeciwnym kierunku. Mijamy ponownie Grandeusa  (jeszcze rzut oka na Tatry) i schodzimy do Dursztyna.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Wyruszamy na trasę ze wsi Dursztyn, małej letniskowej spiskiej wsi, położonej na niewielkim wzniesieniu z ładnymi widokami. Nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego określenia oznaczającego twardą skałę. Na uwagę zasługuje fakt, że w 1805 r. podróżując po Karpatach, miejscowość odwiedził  Stanisław Staszic – geograf, geolog i podróżnik i co ciekawe  w 1805 roku, jako jeden z pierwszych Polaków wszedł na Krywań 2495 m n.p.m.
  2. Na szczycie Grandeusa czeka nas panorama 360 stopni, możemy stamtąd podziwiać przede wszystkim majestatyczne Tatry Bielskie i Tatry Wysokie, które wydają się być na wyciągnięcie ręki. Zobaczymy także ostre szczyty Pienin oraz Beskid Sądecki z głównym pasmem Radziejowej. Na północy olbrzymi lesisty wał Gorców.
  3. Trybsz to wieś położonej na peryferiach Spisza. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XVI w. Wieś warta odwiedzenia choćby ze względu na starą zabudowę. Zobaczymy tam także zabytkowy drewniany kościół św. Elżbiety Węgierskiej pochodzący z 1567r. Wewnątrz kościoła znajdują się malowidła, które miały tłumaczyć prostym góralom ewangelię (tzw. Biblia dla ubogich). Jedną z ciekawostek, która zasługuje na uwagę jest scena Wniebowzięcia i Koronacji Matki Boskiej na stropie prezbiterium, namalowana na tle panoramy Tatr.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy zaplanować tak, aby miejscem startu był Trybsz.
  2. W przypadku załamania pogody łatwiej zejść  z Grandeusa  w kierunku Dursztyna (łagodniejsze zejście) niż do Łapsz Wyżnych.
  3. Łapsze Wyżne mogą także być miejscem startu, ale musimy się przygotować na strome podejście na Grandeusa.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Dursztyna, Trybsza oraz Łapsz Wyżnych możemy dojechać z Nowego Targu komunikacją publiczną, ale trzeba się wcześniej upewnić czy dany kurs będzie realizowany.
  2. Pod kościołem w Dursztynie jest niewielki (bezpłatny) parking, na którym możemy zostawić auto.
  3. Trasa nie powinna sprawić trudności nawet najmłodszym uczestnikom wycieczki.
  4. Zapasy prowiantu możemy uzupełnić w sklepie spożywczym w Trybszu.

Spisz - Galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
12.32 km
113.87 m
196.06 m
194.20 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 45m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img