Magurki Szlakiem Wołoskim przez Dolinę Potoku Jaszcze

Długość trasy: 16,52 km
Czas przejścia: 5h 26m
Trudność: Wymagająca

Bogata historycznie oraz obfitująca w niezwykłe atrakcje trasa w sercu Gorców. Szlak dawnych wołoskich pasterzy. Przystanki edukacyjne Gorczańskiego Parku Narodowego prowadzą do miejsca katastrofy amerykańskiego B-24J Liberatora. Wieża widokowa na Magurkach z bajeczną panorama na całe Tatry. Wszystko to okraszone gorczańskimi polanami z widokami na beskidzkie szczyty

Ochotnica Górna /os. Zawady (620 m n.p.m.) – przełęcz Pańska Przehybka (995 m n.p.m.) – Magurki (1101 m n.p.m.) – Borsuczyzny (1077 m n.p.m.) – Szlagówki (896 m n.p.m.) – Ochotnica Górna/os. Zawady (620 m n.p.m.)

Autor:
Łukasz Górecki

Łukasz Górecki

Licencjonowany przewodnik beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Ochotnicy Górnej na osiedlu Zawady przy Wiejskim Ośrodku Kultury. Ruszamy na południe, w kierunku kościoła, następnie skręcamy w prawo w drogę pomiędzy szkołą a kościołem.
  2. Po pewnym czasie dołącza do nas żółty szlak turystyczny . Na polanie Kosarzyska zostawiamy go i skręcamy w lewo.
  3. Po dotarciu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo.
  4. Po około 500 m od minięcia kapliczki, na rozwidleniu dróg idziemy cały czas doliną potoku Jaszcze podążając teraz wyłącznie za oznaczeniami ścieżki edukacyjnej GPN .
  5. Przy wieży widokowej na Magurkach wchodzimy ponownie na szlak wołoski.
  6. Na wysokości Borsuczyzn skręcamy w prawo, zostawiając znaki ścieżki edukacyjnej GPN i podążamy wyłącznie za znakami szlaku wołoskiego aż do miejsca startu.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Szlak Kultury Wołoskiej. Ochotnica, jako przykład wsi typowo wołoskiej jest doskonałym miejscem do poznawania i odkrywania kultury oraz obyczajów dawnych wędrownych pasterzy, których życie odcisnęło niezapomniany ślad w tym rejonie Gorców.
  2. Wieża widokowa na szczycie Magurek (1108 m n.p.m.), stoi na wschodnim skraju polany rozciągającej się poniżej tego szczytu, również noszącej nazwę Magurki. Roztacza się z niej szeroka panorama na sąsiednie pasma górskie, w tym na Gorce wraz z Pasmem Lubania, Tatry, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Wieża otwarta jest przez cały rok.
  3. Dzisiejsza polana Magurki jest fragmentem starej hali Magurki, jednej z największych i najlepiej zachowanych dawnych hal wypasowych w Ochotnicy. Hala Magurki jest też jedną z najstarszych hal w dolinie Ochotnicy. Jej początki można wiązać z pierwszą grupą wołoskich pasterzy, którzy osiedlili się tutaj na przełomie XIV i XV wieku.
  4. Pańska Przehybka, miejsce katastrofy B-24J Liberatora. 18 grudnia 1944 roku na uroczysku pod Pańską Przehybką rozbił się ciężki amerykański bombowiec typu B-24J Liberator o imieniu własnym „California Rocket”. W miejscu upadku maszyny znajduje się pomnik, do budowy, którego wykorzystano fragment oryginalnego poszycia samolotu. Obok stoi tablica przybliżającą losy samolotu i jego załogi. Odnalezione fragmenty Liberatora eksponowane są w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej.
  5. Ścieżka edukacyjna GPN. Wędrując przez fragmenty pierwotnej puszczy karpackiej można poznać główne gatunki drzew oraz charakterystyczne rośliny jej runa. Na Łonnej, Pańskiej Przechybce, Magurkach można zobaczyć bogactwo gatunkowe łąki ostrożeniowej i młaki kozłkowo-turzycowej. Z polan grzbietowych, przy dobrej widoczności, rozpościerają się rozległe panoramy wschodniej części Gorców, Beskidu Sądeckiego i Tatr.
  6. Liczne miejsca odpoczynku w postaci ławek, stołów oraz miejsc na ognisko uprzyjemnią chwile przerwy na łonie natury.
  7. Kurnytowa Koliba na dawnej polanie Kurtynowej. Polana leży na obszarze dawnych polan, powstałych w sąsiedztwie starej, dużej hali Magurki. Wzniesiono na niej zespół zabudowań, składający się z budynku mieszkalnego (zwanego Kurnytową Kolibą) oraz sąsiadującego z nim obszernego budynku gospodarczego. Zespół tworzył samotnicze, górskie osiedle jednodworcze, typowe dla Ochotnicy. To właśnie tu schroniła się początkowo grupa dziewięciu ocalałych z katastrofy bombowca B-24J Liberator lotników amerykańskich. Po wojnie w miejscu tym czasowo obozowali też partyzanci oddziału mjr. Józefa Kurasia „Ognia”.
  8. Kapliczka Różańcowa Matki Boskiej Gidelskiej - przydrożna kapliczka znajduje się w górnej części potoku (część wsi) Jaszcze, tuż przy drodze, nad brzegiem strumienia. Kapliczka powstała pod koniec XIX wieku. Jest niewielką budowlą, murowaną z polnego kamienia, otynkowanego i pobielonego. Pokryta jest dwuspadowym, metalowym daszkiem ze zdobionym okapem. W kapliczce znajduje się wizerunek słynącej cudami Matki Boskiej Gidelskiej. Wezwanie kapliczki jest dosyć niezwykłe, bowiem kult Matki Boskiej z miejscowości Gidle i wydarzenia związane z cudownym odnalezieniem jej wizerunku, nie jest popularny w górskich rejonach Małopolski.
  9. Wędrując wiosną po gorczańskich polanach w wielu miejscach możemy spotkać rozwijające się krokusy.

Warianty i modyfikacje

  1. Z Magurek możemy zejść w kierunku południowym szlakiem wołoskim na Kurnytową Polanę, gdzie znajduje się koliba, w której ukrywali się lotnicy amerykańscy. Następnie dalej do potoku Forędówki i doliną do głównej drogi.
  2. Aby pominąć początkowy fragment trasy biegnący asfaltem, możemy wyjechać do przysiółka Jaszcze Duże i tam rozpocząć trasę. W tym wariancie pokonujemy całość ścieżki edukacyjnej GPN „Dolina potoku Jaszcze”.
  3. Do rozwidlenia na polanie Kosarzyska możemy dotrzeć również szlakiem żółtym obok spalonej Gorczańskiej Chaty.
  4. Na początek ścieżki edukacyjnej możemy dotrzeć innym wariantem szlaku wołoskiego biegnącym cały czas doliną potoku Jaszcze.

Wskazówki praktyczne

  1. W siedzibie GPN oraz na stronie parku można kupić przewodnik po ścieżce edukacyjnej, którą będziemy się poruszać.
  2. Część trasy przebiega przez GPN, w którym obowiązują bilety. Można je kupić również on-line na stronie gorce.eparki.pl.
  3. Miejsce startu znajduje się przy przystanku autobusowym. Można tutaj dotrzeć komunikacją publiczną (busy z Nowego Targu i Nowego Sącza).
  4. Dla przyjeżdżających własnym samochodem w miejscu startu dostępny jest parking.
  5. Nawierzchnia na trasie to trochę asfaltu, a głównie drogi gruntowe, leśne i polne. Szlak jest zadbany i nie powinien sprawić trudności technicznych.
  6. Wybierając wariant zejścia przez dolinę potoku Forędówki dochodzimy do przystanku autobusowego, skąd komunikacją publiczną możemy wrócić do Ochotnicy.
  7. Szlak wołoski jest dobrze oznaczony, posiada swój unikatowy system oznakowania - jasnobrązowy kolor szlaku na drewnianych, ciemnobrązowych słupkach.

Gorce - Galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
16.52 km
495.08 m
755.80 m
754.80 m
18/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Nowy Targ Gorce

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img