Jaworze z Ptaszkowej do Grybowa

Długość trasy: 14,68 km
Czas przejścia: 4h 41m
Trudność: Wymagająca

Wycieczka po masywnym paśmie Postawnego i Jaworza, okraszona piękną panoramą z wieży widokowej.

Po zejściu ze szczytów warto także rozejrzeć się po Grybowie, mieście z ciekawą, historyczną zabudową.

Ptaszkowa – Postawne 846 m n.p.m. – Jaworze 882 m n.p.m – Grybów

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na stacji PKP w Ptaszkowej, z której po kilkudziesięciu krokach dochodzimy do drogi głównej ze szlakiem niebieskim .
  2. Skręcamy teraz w lewo, kierując się w stronę widocznego, nowoczesnego kościoła. Za nim udajemy się na południe w stronę linii lasu.
  3. Wkrótce, maszerując wśród drzew osiągamy grzbiet Postawnego, a w rejonie szczytu Jaworze wieżę widokową.
  4. W tym miejscu żegnamy szlak niebieski, który dość ostro schodzi do drogi łączącej wsie Boguszę i Bińczarową. W celu dotarcia do Grybowa będziemy podążać szlakiem zielonym .
  5. Po dość mocnej utracie wysokości docieramy do rozproszonych zabudowań wśród pól i zalesionych wzgórz stoków Jaworza i Modynianki.
  6. Szlak kieruje się wkrótce na północ, by dotrzeć do drogi osiedla Biała Wyżna i po ponad 2 kilometrach osiągnąć stację PKP w Grybowie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W Ptaszkowej, około kilometra na zachód od stacji PKP, znajduje się drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych z XVI wieku, jest to jeden z obiektów małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
  2. Na szczycie Jaworza znajduje się kilkunastometrowa wieża widokowa. Można tu podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego, Niskiego, Wyspowego, a także Gorców i Tatr. U podnóża wieży znajduje się obelisk ku czci Jana Pawła II.
  3. Na zboczach Modynianki znajduje się krzyż pamiątkowy, wzniesiony w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Prowadzi do niego niewielka droga krzyżowa. Spod krzyża roztaczają się ładne widoki na Beskid Niski, w tym Góry Grybowskie, z wyraźnie zaznaczoną sylwetką Chełmu górującego nad Grybowem.
  4. Grybów to miasto z zachowanym układem miejskim i wieloma ciekawymi budynkami, jak np. dwór Hoschów, budynek plebanii, w którym mieści się Muzeum Parafialne, neogotycka bazylika z początków XX w., ratusz, synagoga i dwa cmentarze z okresu I wojny światowej (numery 129 i 130). Ciekawą atrakcją dla dzieci i nagrodą za trud wycieczki może być Zamek Stara Baśń - prywatne muzeum zamkowe z historyczną atmosferą.
  5. Polecamy wybranie się na tą wycieczkę pociągiem, odcinek linii kolejowej między Ptaszkową a Grybowem należy do bardzo widokowych i może być atrakcją samą w sobie.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę warto rozszerzyć o spacer po Grybowie, z uwagi na wspomniane wyżej atrakcje.
  2. Zaproponowany wariant trasy jest polecany ze względu na mniejszą sumę podejść niż zejść oraz zakończenie w mieście o wielu dodatkowych atrakcjach. Możemy jednak odwrócić trasę, wówczas początkowy płaski odcinek zielonego szlaku z Grybowa będzie stanowił dla nas rozgrzewkę przed stromym podejściem na Jaworze.

Wskazówki praktyczne

  1. Ptaszkowa i Grybów leżą na trasie linii kolejowej, którą kursują pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój.
  2. Wybierając się na wycieczkę samochodem, możemy pozostawić go w Grybowie, następnie skorzystać z pociągu do Ptaszkowej i przechodząc trasę wrócić prosto do samochodu. Zaparkować możemy obok dworca PKP, na rynku, poniżej bazyliki przy ul. Topolowej, jak również na terenie przylegającym do mpgk na ul. Ogrodowej.
14.68 km
538.64 m
411.24 m
585.24 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 41m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img