Przez Pasmo Jaworzyny z Nawojowej do Rytra

Długość trasy: 14,22 km
Czas przejścia: 4h 42m
Trudność: Wymagająca

Trasa prowadząca niejako „od tyłu” w masyw Jaworzyny Krynickiej. Przed wejściem w partie podszczytowe Makowicy na wędrujących czeka ciekawa panorama, nawet na Nowy Sącz. Pośrodku trasy można wypocząć  w Chacie Górskiej „Cyrla”.

Nawojowa – Chata Górska „Cyrla” – Rytro

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Trasę rozpoczynamy w centrum Nawojowej. Poruszać się będziemy za znakami niebieskimi . Mijamy pałac Stadnickich i kościół pw. NMP. Następnie idziemy ulicą Zamkową około 1,2 km do skrętu w prawo, by ostatecznie opuścić tereny zabudowane i polanami z zagajnikami piąć się pod górę.
  2. Od zakrętu w Nawojowej do osiągnięcia zwartego lasu dzielą nas blisko 3 km. Po kolejnym kilometrze marszu przez las dochodzimy do szlaku zielonego . Skręcamy w lewo i docieramy do Wilczych Dołów.
  3. Teraz, przez ponad 3 kilometry będziemy szli zielonym szlakiem przez las, docierając do węzła szlaków, który znajduje się w partii podszczytowej Makowicy. Szlak zielony tutaj się kończy, a my kierujemy się teraz szlakiem czerwonym (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) w stronę Rytra.
  4. Mijając po drodze schronisko Cyrla schodzimy czerwonym szlakiem do Rytra, po przekroczeniu rzeki Poprad docieramy do stacji PKP, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Już na początku trasa jest atrakcyjna pod względem historycznym. W Nawojowej godne uwagi są: dwór rodziny Stadnickich z przełomu XVI/ XVII w. oraz neogotycki kościół z końca XIX w.
  2. Nagrodą za trudy wspinaczki na Wilcze Doły będzie ciekawa panorama na Nawojową, a nawet Nowy Sącz.
  3. Za Wilczymi Dołami znajduje się pomnik ku czci partyzantów walczących w czasie II wojny światowej.
  4. Chata Górska „Cyrla” to idealne miejsce by coś zjeść, nabrać sił przed dalszą wędrówką. Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi, jest również pole namiotowe, plac zabaw i miejsce na ognisko.
  5. Z Polany Kretówki rozpościera się urokliwy widok na Pasmo Radziejowej i okolice Rytra.
  6. W Samym Rytrze znajdują się ruiny zamku pochodzącego z XIII w., skąd również rozpościera się wspaniała panorama.

Warianty i modyfikacje

  1. Schodząc do Rytra szlakiem czerwonym, chcąc uniknąć tłumów na trasie do schroniska, na Polanie Kretówki możemy zejść do Młodowa, wykorzystując gminny szlak niebieski .
  2. Wracając szlakiem czerwonym po wyjściu z lasu w przysiółku Rytro Zazamcze, możemy pójść drogą skręcając na prawo, by idąc za znakami dojść do ruin zamku.

Wskazówki praktyczne

  1. Jako bazę dla tej trasy polecamy Nowy Sącz, z uwagi na dobre skomunikowanie z punktem początkowym i końcowym.
  2. Do Nawojowej z Nowego Sącza dostaniemy się jednym z licznych busów kursujących na trasie do Krynicy i Tylicza.
  3. Powrót z Rytra, bądź po modyfikacji trasy, z Młodowa również nie nastręcza problemów, gdyż prócz komunikacji kołowej (busy relacji Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój), możemy powrócić do Nowego Sącza pociągiem.
  4. Wybierając różne środki komunikacji publicznej (np. dojazd do Nawojowej busem i powrót z Rytra pociągiem) warto pamiętać, że dworzec autobusowy w Nowym Sączu znajduje się w odległości około kilometra od dworca kolejowego.
Tak
14.22 km
575.72 m
602.52 m
635.52 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 43m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img