Kaplica pod Trzema Kopcami pętlą z Mrukowej

Długość trasy: 4,44 km
Czas przejścia: 1h 25m
Trudność: Umiarkowana

Spokojna, leśna trasa po północnych rubieżach Beskidu Niskiego dedykowana tym, którzy szukają na szlaku ciszy i kontemplacji. To niedługi spacer w ładnej scenerii bukowego lasu, u podnóża pasma Magurskiego. Podczas wycieczki poznamy ciekawą historię kaplicy pod Trzema Kopcami, będącą miejscem lokalnego kultu, a także odpoczniemy przy cudownym źródełku, którego woda uchodzi za leczniczą.

Mrukowa – węzeł szlaków pod Zamkową – Kaplica pod Trzema Kopcami – Droga Krzyżowa – Mrukowa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na końcu drogi w Mrukowej, na parkingu zlokalizowanym przy żółtym i zielonym szlaku. Idziemy przez chwilę utwardzoną drogą, a następnie wchodzimy do lasu. Ścieżka prowadzi wzdłuż potoku Szczawa. Po około 1,2 km droga doprowadza nas do węzła szlaków (zielony szlak odbija w prawo w kierunku Zamkowej Góry i Folusza). Obieramy lewą odnogę, trzymając się żółtego szlaku .
  2. Szlak żółty prowadzi wygodną, leśną drogą delikatnie pod górę. Po około 20 minutach marszu nasz szlak łączy się z drogą krzyżową prowadzącą z Mrukowej (na wysokości IX stacji), którą będziemy wracać. Idziemy dalej prosto drogą przez las, mijając kolejne stacje drogi krzyżowej. Dochodzimy do kaplicy pod Trzema Kopcami (tu ławeczki i źródło z wodą).
  3. Spod kaplicy wracamy w dół tym samym szlakiem żółtym . Na wysokości IX stacji drogi krzyżowej odbijamy delikatnie w prawo (bez znaków). Czeka nas teraz przyjemny odcinek wiodący szeroką, leśną ścieżką, wzdłuż stacji drogi krzyżowej.
  4. Po wyjściu z lasu skręcamy w lewo, przekraczamy mostek na potoku Szczawa i po chwili dochodzimy do parkingu, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Kaplica pod Trzema Kopcami (zwana też Kaplicą Matki Boskiej Mrukowskiej) stoi w lesie przy dawnym trakcie handlowym prowadzącym z Węgier do Polski. Obiekt został wybudowany na początku XX wieku przez braci Balów z Samoklęsk, którzy byli właścicielami tutejszych lasów. Kaplica zbudowana z ciosanego kamienia w stylu neogotyckim stanęła na miejscu zniszczonej, drewnianej budowli. Cudowna figura Matki Boskiej z dzieciątkiem rzeźbiona w drewnie, która według podań podróżowała tą drogą z Węgier w połowie XV wieku, jest obecnie przechowywana w Sanktuarium w Tarnowcu koło Jasła. W kaplicy w Mrukowej znajduje się jej niezbyt wierna kopia. To miejsce wciąż żywego kultu religijnego, odpusty odbywają się w drugi dzień Zielonych Świątek oraz 8 września w święto Matki Bożej Siewnej.
  2. Poniżej kaplicy znajduje się cudowne źródełko z wodą, która – według tradycji – ma właściwości lecznicze.
  3. Wzdłuż drogi prowadzącej z Mrukowej do kaplicy postawiono w 2000 roku stacje drogi krzyżowej. Powstały one z inicjatywy księdza kustosza z Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.
  4. Zamkowa Góra (zwana też Zamczyskiem) to miejsce tajemnicze i nie do końca poznane. Po całym jej masywie porozrzucane są wychodnie piaskowca magurskiego o różnej wielkości i kształtach. Jej szczyt leży około 300 metrów na zachód od zielonego szlaku prowadzącego z Mrukowej do Folusza. O warowni na Zamkowej Górze pisał kronikarz Jan Długosz. Przypuszcza się, że średniowieczny gród powstał około XII-XIV wieku. Do naszych czasów przetrwały znikome resztki dawnej budowli, które trudno odszukać, bowiem znajdują się one poza szlakiem, nieco na wschód od południowego wierzchołka góry. Wprawne oko wypatrzy w terenie ślady dawnego muru, obszar dawnego majdanu, być może fragmenty fosy i wału.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli mamy trochę więcej czasu i sił, możemy poeksplorować teren Zamkowej Góry i spróbować odszukać ślady dawnego, średniowiecznego grodu. Aby tam dojść, na rozstaju dróg Pod Zamkową skręcamy w prawo, obierając znaki zielone (kierunek: Folusz). Wędrujemy dość stromo pod górę około 15 minut, następnie wypłaszczenie i niewielka przełęcz. W tym miejscu opuszczamy szlak zielony i skręcamy ostro w prawo (bez znaków) w wyraźną, wydeptaną ścieżkę prowadzącą na szczyt Zamkowej Góry. Na południowej kulminacji góry znajdują się bardzo ciekawe wychodnie piaskowca magurskiego. Wracamy na szlak tą samą drogą.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Mrukowej kursują dość często autobusy z Jasła. Z przystanku autobusowego w Mrukowej idziemy szlakiem żółtym, drogowskaz: Trzy Kopce 1h 15min.
  2. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się na końcu drogi asfaltowej w Mrukowej, tuż przy wejściu do lasu, przy szlakach zielonym i żółtym. Aby tam dojechać, z centrum Mrukowej jedziemy drogą w kierunku Brzezowej, za remizą i kapliczką skręcamy w prawo – w tym miejscu wypatrujemy szlaków zielonego i żółtego, które po około 500 metrach doprowadzą nas na parking.
  3. Trasa wiedzie w całości ścieżką przez las. Pierwszy odcinek może być nieco żmudny, bowiem na ścieżce jest sporo luźnych kamieni. Zejście wzdłuż stacji drogi krzyżowej wiedzie przyjemną, leśną drogą. Na trasie znajdują się ławeczki do odpoczynku.
  4. Na trasie nie ma schroniska. W Mrukowej znajduje się sklep, w którym możemy zakupić prowiant na drogę. Nieopodal kaplicy pod Trzema Kopcami jest źródełko z czystą wodą, ale w okresach suszy bywa ono mało wydajne.
Tak
4.44 km
160.02 m
158.91 m
160.02 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 25m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img