Wieża widokowa na Gorcu z Lubomierza do Szczawy

Długość trasy: 14,22 km
Czas przejścia: 4h 41m
Trudność: Wymagająca

Malownicza i atrakcyjna pod względem turystycznym wycieczka, której celem jest zdobycie Gorca zwanego „Gorczańskim Krywaniem”. To popularna trasa prowadząca z doliny Kamienicy przez urokliwe gorczańskie polany, od wieków związane z gospodarką pasterską. Po drodze kilka miejsc związanych z działalnością partyzancką, która rozwijała się w masywie Gorca podczas II wojny światowej. Trudy wędrówki wynagradza znakomita panorama, jaka roztacza się z wieży widokowej na Gorcu.

Lubomierz Rzeki – Nowa Polana – Polana Świnkówka – Gorc (1228 m n.p.m.) – Nowa Polana – Groń – Szczawa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na przystanku autobusowym Lubomierz Przysłop. Idziemy przez chwilę szosą na wschód, skręcamy w asfaltową drogę w prawo, a następnie w lewo, przechodzimy przez most na Kamienicy. W tym miejscu spotykamy szlak koloru niebieskiego , którym będziemy wędrować na Gorc.
  2. Szlak wspina się kamienistą drogą na stoki Magorzycy. Dochodzimy do Nowej Polany, w tym miejscu dołącza szlak koloru czarnego wiodący ze Szczawy. Dalej szlakiem niebieskim przez las dość stromo dochodzimy do polany Świnkówka na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
  3. Czeka nas teraz piękny krajobrazowo odcinek wiodący przez polanę Gorc Kamienicki, z której widać już wieżę widokową na Gorcu. Na szczyt prowadzi krótkie podejście przez las.
  4. Z Gorca (1228 m n.p.m.) schodzimy tą samą drogą, szlakiem niebieskim, przez znane nam już polany. Na wysokości Nowej Polany skręcamy w prawo na szlak czarny (kierunek: Szczawa).
  5. Wędrujemy lasem, szybko tracąc wysokość. Następnie szlak prowadzi utwardzoną drogą przez długą dolinę potoku Głębieniec. Dochodzimy do asfaltu i pierwszych zabudowań Szczawy. Szlak czarny doprowadza nas do centrum miejscowości, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Lubomierz Rzeki to popularny punkt wyjścia na szlaki prowadzące w Gorce oraz Beskid Wyspowy. Można stąd powędrować na Kudłoń, na Gorc, a także lepiej poznać dolinę Kamienicy. Z Rzek wychodzi także piękny, widokowy szlak żółty prowadzący na Jasień, Krzystonów i Mogielicę w Beskidzie Wyspowym.
  2. Polana Świnkówka, przez którą będziemy przechodzić, leży już na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Z polany roztacza się panorama na dolinę Kamienicy, szczyt Jaworzyny Kamienickiej oraz grzbiet Kudłonia, przy dobrej pogodzie ładnie prezentują się też Tatry. Na polanie znajduje się ławeczka oraz tablica informacyjna GPN.
  3. Polana Gorc Kamienicki, przez którą przechodzi szlak niebieski, jest położona na północ od szczytu Gorca. Rozciąga się stąd wspaniała panorama na Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Tatry. Na polanie stoi bacówka. Pięknie jest tutaj zwłaszcza wiosną, bowiem polana w większości porośnięta jest łąką mietlicową, która jest typowa dla gorczańskich polan piętra reglowego. Z polany bardzo dobrze widać już wieżę widokową na Gorcu, która jest celem naszej wędrówki.
  4. Gorc (1228 m n.p.m.) to okazały szczyt położony we wschodniej części Gorców, rozciągający się między doliną Kamienicy a doliną Ochotnicy. Z powodu swej charakterystycznej sylwetki jest nazywany „Gorczańskim Krywaniem”. Nazwa „Gorc” nawiązuje do wyrabiania polan poprzez wypalanie lasu i pochodzi od słowa „gorzeć” czyli „palić się, płonąć”. Przez grzbiet Gorca przechodzi granica Gorczańskiego Parku Narodowego.
  5. Wieża widokowa na Gorcu powstała w latach 2014-2015 roku w ramach programu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”. W tym samym czasie zbudowano trzy bliźniacze wieże w Gorcach: na Gorcu, na Lubaniu i na Magurkach, zaś czwarta wieża stanęła na Koziarzu w Beskidzie Sądeckim. Z wieży rozciąga się wspaniała, dookolna panorama.
  6. Źródła mineralne w Szczawie znane są od wieków – pisał o nich już Stanisław Staszic, a wcześniej Jan Długosz. Przed wybuchem II wojny światowej planowano utworzyć w Szczawie uzdrowisko, jednak wybuch wojny zniweczył te plany. Warto zajrzeć do pijalni wód mineralnych, która znajduje się niedaleko kościoła, i spróbować tutejszych leczniczych wód. „Hanna” polecana jest w przypadku chorób układu krążenia, zaś „Krystyna” wspomaga leczenie układu oddechowego.

Warianty i modyfikacje

  1. Zachęcamy, aby odwiedzić Studencką Bazę Namiotową „Gorc”, która znajduje się na południe od głównego grzbietu Gorca, na rozległej hali podszczytowej, przy zielonym szlaku prowadzącym z Ochotnicy Dolnej. Bazę prowadzi Studenckie Koło Przewodników Górskich działające przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie. Aby dojść do bazy namiotowej, schodzimy ze szczytu Gorca szlakiem niebieskim na południowy-zachód, następnie skręcamy w lewo na szlak zielony, który doprowadzi nas na Hale Gorcowskie. Do bazy dotrzemy w około 15 minut. Z Hal Podgorcowych roztacza się wspaniała panorama na Beskid Sądecki, widać też okazały grzbiet Lubania w Gorcach, zaś na dalszym planie Magurę Spiską oraz Tatry.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Lubomierza kursują autobusy z Krakowa, Szczawnicy i Mszany Dolnej (wysiadamy na przystanku Lubomierz Przysłop). Do Szczawy jeżdżą autobusy z Krakowa, Szczawnicy, Mszany Dolnej, Limanowej i Nowego Sącza. Turyści, którzy przyjadą na wycieczkę własnym samochodem, mogą po zakończeniu wędrówki wrócić autobusem ze Szczawy do Lubomierza, bowiem na tym odcinku kursy realizowane są bardzo często.
  2. Samochód można zaparkować w Lubomierzu Rzeki, za przełęczą Przysłop, już na niebieskim szlaku – duży parking jest oznaczony jako „miejsce biwakowe nad potokiem”. Niewątpliwie jest to najbardziej dogodne miejsce, bezpośrednio przy szlaku na Gorc oraz w dolinę Kamienicy. Parking jest płatny, w słoneczne weekendy dość szybko się zapełnia. Nawierzchnia parkingu nie jest utwardzona, więc po deszczu teren jest grząski i błotnisty.
  3. Szlak niebieski na Gorc jest miejscami forsowny. Pewne trudności mogą nastręczać kamieniste i podmokłe odcinki, dlatego zalecamy wygodne obuwie turystyczne. Wysiłek wynagradzają piękne panoramy, jakie roztaczają się z polan Świnkówka i Gorc Kamienicki. Szlak czarny do Szczawy jest dość monotonny i mniej atrakcyjny pod względem turystycznym – jest jednak dużo łagodniejszy niż szlak niebieski, dlatego polecamy go na zejście.
  4. W Lubomierzu Rzeki, w pobliżu przełęczy Przysłop – w miejscu, gdzie zaczynamy wędrówkę – znajduje się niewielki sklep spożywczy, w którym możemy zakupić prowiant na drogę. W Szczawie znajdują się sklepy, pijalnia wód mineralnych oraz kawiarnia. Jeśli zechcemy odwiedzić studencką bazę namiotową, pamiętajmy, że jest ona otwarta tylko w miesiącach wakacyjnych.

Gorce - galeria zdjęć Wiktora Barona

14.22 km
699.64 m
563.20 m
782.20 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 41m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img