Polana Kopa pętlą z Koniny

Długość trasy: 7,12 km
Czas przejścia: 2h 26m
Trudność: Wymagająca

Przyjemna górska pętla pośród cennych przyrodniczo lasów Gorczańskiego Parku Narodowego. Po drodze piękne, wiekowe jodły – największe na terenie Gorców, dzika dolina potoku Konina oraz malownicza panorama na Beskid Wyspowy rozciągająca się z polany Kopa. Trasa dedykowana miłośnikom przyrody, którzy lubią ciche, odludne szlaki.

Konina Potasznia – Hucisko – Rozdroże pod Kopą – Polana Kopa – Cyrla Hanulowa – Konina Halamy

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu w Koninie Potasznia, przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Idziemy przez chwilę drogą asfaltową, dochodzimy do polany Potasznia – tu leśniczówka GPN oraz początek szlaku spacerowego na polanę Kopa znaczonego biało-czerwonym kwadratem .
  2. Za leśniczówką skręcamy łukiem w lewo (drogowskaz: Przełęcz Borek). Wędrujemy delikatnie pod górę – wzdłuż potoku Konina – wygodną, leśną drogą. Po ok. 30 minutach marszu ścieżka przechodzi w tzw. Brukowaną Drogę – tu rozpoczyna się ostrzejsze podejście.
  3. Na rozdrożu skręcamy w lewo (drogowskaz: Polana Kopa ok. 25 min.). Drogą stokową pośród malowniczego lasu dochodzimy do szlaku czarnego . Skręcamy w prawo i po kilku minutach dochodzimy na polanę Kopa (tu ławeczka, tablica informacyjna GPN oraz rozległa panorama).
  4. Schodzimy z Kopy szlakiem czarnym , znanym nam już odcinkiem. Na rozdrożu idziemy na wprost, cały czas trzymając się szlaku czarnego (drogowskaz: Konina Halamy ok. 1 godz.).
  5. Szlak czarny wiedzie początkowo wypłaszczonym terenem przez bukowy las. Dochodzimy do niewielkiej polanki Cyrla Hanulowa. Od tego miejsca szlak robi się bardziej stromy – ścieżka prowadzi pośród pięknych, wiekowych jodeł.
  6. Schodzimy do doliny potoku Konina i do przystanku autobusowego Konina Halamy. Aby wrócić na parking, z którego zaczynaliśmy wycieczkę, musimy podejść jeszcze ok. 800 metrów na południe.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Polana Kopa leży na wysokości 930-1034 m n.p.m. przy czarnym szlaku prowadzącym z Koniny na Kudłoń. Z polany roztacza się rozległy widok na Beskid Wyspowy. Patrząc od lewej strony widać kolejno: Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz, Wierzbanowską Górę, Ciecień, Śnieżnicę, Ćwilin, Kostrzę, Łopień, Jasień i Mogielicę. Warto podejść nieco dalej czarnym szlakiem, by zobaczyć widok na gorczańskie szczyty. Polana była w przeszłości wypasana, zachowały się szczątki dawnego szałasu pasterskiego. Nieco powyżej polany, już w leśnych ostępach pośród wychodni skalnych, znajduje się ostoja rysia. Na hali rośnie charakterystyczna dla obszarów górskich ciemiężyca zielona.
  2. Cyrla Hanulowa to niewielka polanka, na której znajduje się charakterystyczny szałas nakryty czerwoną dachówką. Polana w 1981 roku została włączona do Gorczańskiego Parku Narodowego. Jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na polanie prowadzono intensywny wypas owiec.
  3. Na szlaku czarnym poniżej Cyrli Hanulowej w Lesie Konińskim zobaczymy dorodne wiekowe jodły o imponujących rozmiarach dochodzących nawet do 35-40 metrów wysokości. Najstarsze z nich mają ponad 200 lat. Niektóre okazy to najwyższe jodły na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
  4. Pięknie prezentuje się dolina potoku Konina, wzdłuż której poprowadzono szlak spacerowy znaczony biało-czerwonym kwadratem. W drzewostanie dominują dorodne buki, jodły oraz jawory.

Warianty i modyfikacje

  1. Ponieważ trasa zatacza pętlę, możemy przejść ją w odwrotnym kierunku. Z przystanku autobusowego Konina Halamy idziemy szlakiem czarnym . W tym wariancie na początku czeka nas ostre podejście na Cyrlę Hanulową, zaś zejście z Kopy będzie dłuższe i łagodne.
  2. Trasę możemy wydłużyć, zdobywając bardzo widokową polanę Pustak oraz ciekawy gorczański szczyt Kudłoń. Aby tam dojść, z polany Kopa kontynuujemy wędrówkę szlakiem czarnym .

Wskazówki praktyczne

  1. Ponieważ trasa wiedzie przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego, przed wycieczką należy kupić bilet wstępu do GPN. Bilety najlepiej nabyć online na stronie: gorce.eparki.pl.
  2. Bezpłatny parking znajduje się w Koninie (przysiółek Potasznia), przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Aby tam dojechać, w miejscowości Niedźwiedź skręcamy na Koninę i trzymamy się cały czas głównej drogi.
  3. Do Koniny jeżdżą busy z Mszany Dolnej. Kursy realizowane są od poniedziałku do soboty. Wysiadamy na ostatnim przystanku – Konina Halamy. Tu zaczyna się szlak czarny prowadzący na Kopę oraz Kudłoń. Aby dojść do parkingu w Potaszni, z przystanku autobusowego idziemy jeszcze ok. 800 metrów drogą na południe.
  4. Na trasie nie ma schroniska. Szlak spacerowy na Kopę znaczony biało-czerwonym kwadratem nie jest trudny – wiedzie łagodnie pod górę leśną drogą, po drodze znajdują się ławeczki. Szlak czarny na odcinku od Cyrli Hanulowej do doliny potoku Konina jest stromy i forsowny, na ścieżce zamontowano drewniane schodki.
Tak
7.12 km
374.40 m
383.24 m
384.24 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img