Polana Kopa pętlą z Koniny
Przyjemna górska pętla pośród cennych przyrodniczo lasów Gorczańskiego Parku Narodowego. Po drodze piękne, wiekowe jodły – największe na terenie Gorców, dzika dolina potoku Konina oraz malownicza panorama na Beskid Wyspowy rozciągająca się z polany Kopa. Trasa dedykowana miłośnikom przyrody, którzy lubią ciche, odludne szlaki.
Konina Potasznia – Hucisko – Rozdroże pod Kopą – Polana Kopa – Cyrla Hanulowa – Konina Halamy
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy na parkingu w Koninie Potasznia, przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Idziemy przez chwilę drogą asfaltową, dochodzimy do polany Potasznia – tu leśniczówka GPN oraz początek szlaku spacerowego na polanę Kopa znaczonego biało-czerwonym kwadratem .
- Za leśniczówką skręcamy łukiem w lewo (drogowskaz: Przełęcz Borek). Wędrujemy delikatnie pod górę – wzdłuż potoku Konina – wygodną, leśną drogą. Po ok. 30 minutach marszu ścieżka przechodzi w tzw. Brukowaną Drogę – tu rozpoczyna się ostrzejsze podejście.
- Na rozdrożu skręcamy w lewo (drogowskaz: Polana Kopa ok. 25 min.). Drogą stokową pośród malowniczego lasu dochodzimy do szlaku czarnego . Skręcamy w prawo i po kilku minutach dochodzimy na polanę Kopa (tu ławeczka, tablica informacyjna GPN oraz rozległa panorama).
- Schodzimy z Kopy szlakiem czarnym , znanym nam już odcinkiem. Na rozdrożu idziemy na wprost, cały czas trzymając się szlaku czarnego (drogowskaz: Konina Halamy ok. 1 godz.).
- Szlak czarny wiedzie początkowo wypłaszczonym terenem przez bukowy las. Dochodzimy do niewielkiej polanki Cyrla Hanulowa. Od tego miejsca szlak robi się bardziej stromy – ścieżka prowadzi pośród pięknych, wiekowych jodeł.
- Schodzimy do doliny potoku Konina i do przystanku autobusowego Konina Halamy. Aby wrócić na parking, z którego zaczynaliśmy wycieczkę, musimy podejść jeszcze ok. 800 metrów na południe.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Polana Kopa leży na wysokości 930-1034 m n.p.m. przy czarnym szlaku prowadzącym z Koniny na Kudłoń. Z polany roztacza się rozległy widok na Beskid Wyspowy. Patrząc od lewej strony widać kolejno: Luboń Wielki, Szczebel, Lubogoszcz, Wierzbanowską Górę, Ciecień, Śnieżnicę, Ćwilin, Kostrzę, Łopień, Jasień i Mogielicę. Warto podejść nieco dalej czarnym szlakiem, by zobaczyć widok na gorczańskie szczyty. Polana była w przeszłości wypasana, zachowały się szczątki dawnego szałasu pasterskiego. Nieco powyżej polany, już w leśnych ostępach pośród wychodni skalnych, znajduje się ostoja rysia. Na hali rośnie charakterystyczna dla obszarów górskich ciemiężyca zielona.
- Cyrla Hanulowa to niewielka polanka, na której znajduje się charakterystyczny szałas nakryty czerwoną dachówką. Polana w 1981 roku została włączona do Gorczańskiego Parku Narodowego. Jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku na polanie prowadzono intensywny wypas owiec.
- Na szlaku czarnym poniżej Cyrli Hanulowej w Lesie Konińskim zobaczymy dorodne wiekowe jodły o imponujących rozmiarach dochodzących nawet do 35-40 metrów wysokości. Najstarsze z nich mają ponad 200 lat. Niektóre okazy to najwyższe jodły na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.
- Pięknie prezentuje się dolina potoku Konina, wzdłuż której poprowadzono szlak spacerowy znaczony biało-czerwonym kwadratem. W drzewostanie dominują dorodne buki, jodły oraz jawory.
Warianty i modyfikacje
- Ponieważ trasa zatacza pętlę, możemy przejść ją w odwrotnym kierunku. Z przystanku autobusowego Konina Halamy idziemy szlakiem czarnym . W tym wariancie na początku czeka nas ostre podejście na Cyrlę Hanulową, zaś zejście z Kopy będzie dłuższe i łagodne.
- Trasę możemy wydłużyć, zdobywając bardzo widokową polanę Pustak oraz ciekawy gorczański szczyt Kudłoń. Aby tam dojść, z polany Kopa kontynuujemy wędrówkę szlakiem czarnym .
Wskazówki praktyczne
- Ponieważ trasa wiedzie przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego, przed wycieczką należy kupić bilet wstępu do GPN. Bilety najlepiej nabyć online na stronie: gorce.eparki.pl.
- Bezpłatny parking znajduje się w Koninie (przysiółek Potasznia), przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Aby tam dojechać, w miejscowości Niedźwiedź skręcamy na Koninę i trzymamy się cały czas głównej drogi.
- Do Koniny jeżdżą busy z Mszany Dolnej. Kursy realizowane są od poniedziałku do soboty. Wysiadamy na ostatnim przystanku – Konina Halamy. Tu zaczyna się szlak czarny prowadzący na Kopę oraz Kudłoń. Aby dojść do parkingu w Potaszni, z przystanku autobusowego idziemy jeszcze ok. 800 metrów drogą na południe.
- Na trasie nie ma schroniska. Szlak spacerowy na Kopę znaczony biało-czerwonym kwadratem nie jest trudny – wiedzie łagodnie pod górę leśną drogą, po drodze znajdują się ławeczki. Szlak czarny na odcinku od Cyrli Hanulowej do doliny potoku Konina jest stromy i forsowny, na ścieżce zamontowano drewniane schodki.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Gorc Troszacki i Kudłoń pętlą z Lubomierza
Długość trasy: 17,96 km
Czas przejścia: 5h 39m
Trudność: Wymagająca
Dolina Gorcowego Potoku – ścieżka edukacyjna z polany Trusiówka
Długość trasy: 5,64 km
Czas przejścia: 1h 50m
Trudność: Umiarkowana
Ścieżka edukacyjna „Dolina Kamienicy” z polany Trusiówka
Długość trasy: 4,41 km
Czas przejścia: 1h 24m
Trudność: Umiarkowana