Ścieżka edukacyjna „Dolina Kamienicy” z polany Trusiówka

Długość trasy: 4,41 km
Czas przejścia: 1h 24m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na spacer urokliwą i dziką doliną Kamienicy w pięknej scenerii Gorczańskiego Parku Narodowego. Podczas wędrówki poznamy różnorodne zbiorowiska roślinne Parku oraz zagadnienia związane z budową geologiczną. Na trasie ścieżki napotkamy niewielkie zbiorniki wodne z pomostami do obserwacji płazów i ważek. To idealna propozycja na rodzinną wycieczkę w niepowtarzalnym otoczeniu górskiego potoku.

Lubomierz-Rzeki Polana Trusiówka – Dolina Kamienicy – Hucisko – Papieżówka – Polana Trusiówka

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na polanie Trusiówka w miejscowości Lubomierz-Rzeki. Będziemy wędrować ścieżką edukacyjną „Dolina Kamienicy” znaczoną zielonym paskiem na białym tle . Przekraczamy mostek i idziemy wygodną drogą asfaltową wzdłuż potoku Kamienica. Mijamy bramę Gorczańskiego Parku Narodowego. Na tym odcinku będą nam towarzyszyć: szlak niebieski oraz czerwony szlak rowerowy.
  2. Po obu stronach drogi ciągną się ziołorośla nadrzeczne. Dochodzimy do drugiego przystanku ścieżki edukacyjnej: dolnoreglowy bór jodłowo-świerkowy. Dalej na naszej trasie napotkamy sztucznie utworzone zbiorniki wodne będące miejscem siedlisk płazów (tu znajdują się drewniane pomosty umożliwiające obserwacje płazów oraz ważek).
  3. Po ok. 30 minutach dochodzimy do niewielkiej polany Papieżówka. Tu drewniany szałas związany z pobytem kardynała Karola Wojtyły, kamienny obelisk poświęcony wędrówkom Jana Pawła II po Gorcach oraz ławeczki. Spod Papieżówki wracamy doliną ok. 500 metrów po własnych śladach. Następnie skręcamy w prawo – tak jak prowadzą drogowskazy ścieżki „Dolina Kamienicy” .
  4. Wędrujemy drogą stokową. Mijamy kolejny sztuczny zbiornik dla płazów. Następnie ścieżka prowadzi przez dorodny fragment buczyny karpackiej z dużym udziałem buka i jodły. Po przejściu szerokiego zakrętu dochodzimy do ciekawego bloku skalnego i odkrywki fliszu karpackiego.
  5. Ostatni odcinek ścieżki prowadzi dość ostro w dół zachodnim zboczem Gorca Kamienickiego. Napotkamy tu drewniane schodki, które po deszczu mogą być bardzo śliskie. Po minięciu dziesiątego przystanku dochodzimy do znanej nam już drogi dolinnej. Przekraczamy mostek na Kamienicy i docieramy na polanę Trusiówka, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Polana Trusiówka położona na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego to znane i lubiane przez turystów miejsce biwakowe, a także znakomita baza wypadowa na szlaki prowadzące przez północną część Gorców. Można stąd powędrować na Jaworzynkę, Gorc Troszacki, Kudłoń czy Jaworzynę Kamienicką. W pobliżu polany mają swój początek dwie ścieżki edukacyjne GPN: „Dolina Gorcowego Potoku” oraz opisywana tu „Dolina Kamienicy”.
  2. Na polanie Papieżówka stoi drewniany szałas, który służył niegdyś jako schron dla robotników leśnych. W lipcu 1976 roku przybył do doliny Kamienicy kardynał Karol Wojtyła i spędził tu dwa tygodnie, spacerując po okolicy, modląc się i rozmyślając. Zamieszkał w szałasie, mimo że warunki były tu trudne: wewnątrz prosty, drewniany stół, prycza z gałęzi oraz piecyk. Polanę, na której stoi szałas, nazwano później Papieżówką. W 2005 roku obok szałasu postawiono kamienny obelisk z pamiątkową tablicą poświęconą wędrówkom Jana Pawła II po Gorcach. Na tablicy wyryto słynne słowa Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Warto wiedzieć, że dawniej Papieżówka była otwarta dla turystów. Niestety po zdewastowaniu szałasu w 1995 roku schron został zamknięty. Na polanie stoją ławeczki, zatem to dobre miejsce na odpoczynek.
  3. Kamienica to najdłuższy gorczański potok o długości ok. 32 km, który swój początek bierze pod Turbaczem. W Zabrzeży uchodzi do Dunajca. To piękna i wciąż – na niektórych odcinkach – dzika, górska rzeka. W górnym biegu płynie przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Doliną Kamienicy prowadzi niebieski szlak turystyczny z Lubomierza-Rzek na przełęcz Borek.
  4. „Dolina Kamienicy” to ścieżka edukacyjna prowadząca przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Na trasie o długości ok. 4 km znajduje się 10 przystanków. Wędrując ścieżką poznamy różnorodne środowiska Parku: zachowane fragmenty dolnoreglowego boru jodłowo-świerkowego czy górską olszynę bagienną. Poznamy florę i faunę północnej części Gorców oraz zagadnienia związane z budową geologiczną. Na uwagę zasługują zbiorniki wodne utworzone w celu ochrony miejsc rozrodu płazów. Masowe gody odbywają tu: traszka górska, traszka karpacka, żaba trawna oraz ropucha szara.
  5. Na naszej trasie – po drugiej stronie potoku Kamienica – znajduje się niewielka polana zwana Huciskiem. Warto wspomnieć, że w tym miejscu istniała niegdyś huta szkła działająca od połowy XVIII wieku do ok. 1874 roku.
  6. Pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku w dolinie Kamienicy funkcjonowała leśna kolejka wąskotorowa. Trasa kolejki prowadziła wzdłuż koryta Kamienicy i miała długość ok. 8 km. Transportowano nią drzewo do tartaku w Szczawie-Bukówce. Gorczańska kolejka działała do 1963 roku. Potem torowisko zdemontowano, a po dawnych szynach nie pozostało już śladu.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy wydłużyć, robiąc bardzo interesującą krajobrazowo pętlę przez polanę Stawieniec. Spod Papieżówki kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim przez dolinę Kamienicy. Następnie skręcamy w prawo na szlak zielony , który doprowadza na polanę Stawieniec. Dalej za znakami zielonymi dochodzimy na szczyt Gorca Troszackiego (1235 m n.p.m.). Szlakiem żółtym przez piękne, widokowe polany i Jaworzynkę (1026 m n.p.m.) schodzimy na przełęcz Przysłop do Lubomierza-Rzek.
  2. Na polanie Trusiówka bierze swój początek druga ścieżka edukacyjna GPN: „Dolina Gorcowego Potoku”.  Na trasie o długości ok. 5 km znajduje się 10 przystanków. Jest to ciekawa pod względem przyrodniczym i krajobrazowym pętla znaczona zielonym paskiem na białym tle .

Wskazówki praktyczne

  1. Polana Trusiówka to miejsce biwakowe położone na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu duży parking, wiata, toaleta, miejsce na rozpalenia ogniska. W sezonie działa sklepik, w którym można zakupić bilety wstępu do GPN, mapy oraz pamiątki. Na miejsce można podjechać kamperem i rozbić namiot. Parking jest płatny. Aktualny cennik znajduje się na stronie GPN.
  2. Do Lubomierza (powiat limanowski) kursują autobusy z Krakowa (kierunek: Szczawnica), przejeżdżające m.in. przez Myślenice, Mszanę Dolną, Zabrzeż. Wysiadamy na przystanku Lubomierz Przysłop. Kierujemy się na południe wąską drogą asfaltową, która doprowadzi nas na polanę Trusiówka.
  3. Trasa wiedzie przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego, zatem przed wycieczką musimy zakupić bilet wstępu do GPN. Bilety najlepiej kupić online na stronie: gorce.eparki.pl.
  4. Trasę w wersji podstawowej można podzielić na dwa etapy. Pierwsza część ścieżki – od polany Trusiówka do Papieżówki – wiedzie wygodną drogą dolinową dostępną dla rowerów i wózków dziecięcych. Droga na tym odcinku pokryta jest asfaltem. Druga część ścieżki – przystanki nr 8, 9, 10 – wiedzie drogą stokową i leśną ścieżką, trawersując zachodnie zbocza Gorca Kamienickiego. Na tym odcinku niezbędne jest odpowiednie obuwie terenowe.
  5. Pewnym urozmaiceniem może być przejście naszej trasy z questem „Dolina potoku Kamienica”. Quest można pobrać ze strony Gorczańskiego Parku Narodowego.
  6. W pobliżu przełęczy Przysłop w Lubomierzu-Rzekach znajduje się sklep, w którym możemy zakupić prowiant na drogę.
Tak
4.41 km
147.36 m
158.48 m
158.48 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 24m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Gorce Mszana Dolna

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img