Wieża widokowa na Jeleniowatym pętlą z Mucznego

Długość trasy: 3,57 km
Czas przejścia: 1h 12m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na wycieczkę wokół Mucznego, przez teren dawnej leśniczówki Brenzberg, gdzie w czasie drugiej wojny światowej doszło do tragicznych wydarzeń. Celem wędrówki będzie wieża widokowa na Jeleniowatym, będziemy mieć też możliwość spotkania z bieszczadzkimi żubrami.

Muczne - Leśniczówka Brenzberg - Jeleniowaty - Muczne

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Muczne na parkingu przy budynku Centrum Promocji Leśnictwa.
  2. Na trasę wyruszamy kierując się za czerwonymi strzałkami wskazującymi drogę do wieży widokowej.
  3. Pniemy się na wzgórze dawnym nasypem kolejki wąskotorowej.
  4. Kontynuujemy  wędrówkę i docieramy do miejsca po dawnej leśniczówce.
  5. Z leśniczówki odbijamy w kierunku zachodnim ku wieży widokowej na Jeleniowatym.
  6. Z wieży schodzimy drogą leśną do Mucznego. Kierujemy się wyraźną  ścieżką w kierunku Centrum Promocji Leśnictwa. Przekraczamy  małym uroczym mostkiem potok Muczny  i dochodzimy do parkingu przy CPL.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Miejscem startu naszej wycieczki jest niewielka osada leśna Muczne. W XIX na gruntach dawnej wsi Dźwiniacz  w miejscu,  gdzie potoki Bystry i Suchy łączą się w Muczny, powstała tzw. potasznia (zakład produkcji potażu).  Z czasem wyrósł tu przysiółek o nazwie Muczny.  W latach 1900- 1934 przebiegała tędy trasa kolejki wąskotorowej łącząca Ustrzyki Górne z Sokolikami. Osada przez dekady była niedostępna dla zwykłych „zjadaczy chleba”. Długo zarządzana przez wojsko jako ośrodek rządowy Rady Ministrów i rządzącego twardą ręką pułkownika Doskoczyńskiego. Współcześnie nowoczesny ośrodek wypoczynkowy,  z miłymi dla oka zabudowaniami, kojarzony  z  Centrum Promocji Leśnictwa,  zimowymi  trasami  narciarstwa biegowego, ścieżką Brenzberg, czy wieżą widokową na Jeleniowatym (cel naszej wędrówki).
  2. Trasa wiedzie stromo pod górę nasypem dawnej kolejki wąskotorowej. Tak! Jeszcze przed drugą wojną światową funkcjonowała tu kolejka tzw. grawitacyjna lub linowo - terenowa typu bremsberg.
  3. Docieramy do miejsca po dawnej leśniczówce.  W sierpniu 1944 roku Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała  mordu na 74 Polakach,  którzy uciekając przed represjami i prześladowaniem schronili się w jej wnętrzu. W miejscu tym ustawiono obelisk z pamiątkową tablicą  i masywny  drewniany krzyż.
  4. W najwyższym punkcie pasma Jeleniowatego 907 m n.p.m. jest usytuowana potężna wieża widokowa. Jedna z największych w całych Bieszczadach, z wyjątkową panoramą we wszystkich kierunkach świata. Warto wejść na tę 34 metrową konstrukcję i podziwiać widoki na najwyższe partie Bieszczadów – Bukowe  Berdo 1312 m n.p.m.,  Kopę  Bukowską 1320 m n.p.m., Halicz czy połoniny.

Warianty i modyfikacje

  1. Zejście z wieży widokowej jest strome i przy niekorzystnej pogodzie może być tam bardzo ślisko. W takiej sytuacji zalecamy powrót do CPL tą samą drogą.
  2. Trasę możemy urozmaicić, odwiedzając w drodze powrotnej pokazową zagrodę żubrów. Zobaczyć te potężne zwierzęta w ich naturalnym środowisku, będzie atrakcją nie tylko dla najmłodszych uczestników wycieczki.
  3. To nie koniec atrakcji! Po kolejnych 3 minutach warto zatrzymać się przy Plenerowym Muzeum Wypału Węgla Drzewnego. Znajduje się ono po prawej stronie drogi. Możemy się tam dowiedzieć,  jak dawniej pozyskiwano węgiel drzewny i co to są mielerze, czyli ziemne kopce.

Wskazówki praktyczne

  1. Najlepiej dojechać własnym autem. Jeżeli zdecydujemy się na komunikację publiczną, jedziemy do Ustrzyk Górnych i stamtąd busami, które całkiem dobrze funkcjonują w okresie letnim do Mucznego.
  2. W Mucznym jest dobrze zaopatrzony sklep/bar, w którym możemy uzupełnić zapasy.
  3. Podczas zejścia szlakiem spod wieży widokowej przydadzą się kijki trekkingowe, zwłaszcza po deszczu.
  4. Wiosną warto zwrócić uwagę na duże stanowisko śnieżycy wiosennej (po prawej stronie drogi) naprzeciw budynku CPL.
3.57 km
174.35 m
173.05 m
174.58 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 12m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Bieszczady

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img