Dwernik Kamień i Wodospad Szepit
Wycieczka ze wspaniałymi widokami na połoniny od strony północnej, podczas której odwiedzimy największy wodospad w Bieszczadach.
Część trasy pokrywa się ze ścieżką przyrodniczo - historyczną "Hylaty", która pozwoli nam zapoznać się z zagadnieniami bieszczadzkiego leśnictwa.
Nasiczne - Dwernik Kamień 1004m n.p.m. - Wodospad Szepit - Magura Ruska 887m n.p.m. - Dwernik Kamień 1004m n.p.m. - Nasiczne
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy na parkingu w miejscowości Nasiczne.
- Obok wiaty rozpoczynamy podejście czerwonym szlakiem nadleśnictwa , który doprowadza nas na Dwernik Kamień. Ścieżka jest bardzo dobrze widoczna i znakomicie oznakowana.
- Po zejściu z grani wchodzimy do lasu, gdzie spotykamy węzeł szlaków, kierujemy się w lewo szlakiem o kolorze zielonym .
- Po zejściu w dolinę podążamy dalej zielonym szlakiem, który doprowadza nas do wodospadu Szepit.
- Wracamy się spod wodospadu, a następnie podążamy w lewo ścieżką turystyczno - przyrodniczą "Hylaty", która doprowadza nas z powrotem pod Dwernik Kamień.
- Wchodzimy na szlak czerwony , by po kilku minutach osiągnąć grań i dalej schodzimy aż do parkingu, z którego rozpoczęliśmy trasę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Z parkingu możemy podejść nad potok Nasiczański, by podziwiać wodę przelewającą się kaskadami. Bardzo ciekawe jest samo nazewnictwo tego potoku. Jeśli do parkingu jedziemy od Brzegów Górnych (Berehy Górne) nosi on nazwę Prowcza, by w okolicach miejscowości Nasiczne zmienić nazwę na Nasiczański, a gdy dopływa do miejscowości Dwernik jeszcze raz zmienia nazwę na Dwernik.
- Idąc na Dwernik Kamień nasz szlak przebiega pięknym bukowym lasem, szczególnie pięknie wygląda jesienią. Las wyściela mech. Po drodze spotykamy wychodnie skalne o bardzo ciekawej fakturze geologicznej. Tuż prze samym szczytem wychodzimy na małą przełęcz z której rozpościera się widok na pasmo Otrytu.
- Po osiągnięciu grani szczytowej naszym oczom ukazuje się niesamowity widok. Choć szczyt nie jest wysoki, przed nami roztacza się przepiękna panorama na Połoninę Bukowską, Tarnicę, Połoninę Caryńską i Wetlińską ( między nimi widać pasmo Rawek) dalej na zachodzie widzimy Czerminę, Łopiennik.
- Będąc na grani szczytowej warto przejść przez skarłowaciałe buczyny, które są za naszymi plecami, po kilku krokach zobaczymy wijące się umocnienia z I wojny światowej.
- Wodospad Szepit jest największy w Bieszczadach, według informacji zawartej na tablicy informacyjnej ma on 8 metrów wysokości.
- Spod wodospadu warto podejść dalej w kierunku Zatwarnicy, przy drodze po lewej stronie spotkamy pamiątkową tablicę informującą, że drogę tę budowała Dolnośląska Jednostka Wojskowa. Jest to jedyna tak zachowana tablica w Bieszczadach, a było ich kilka.
- Wracając ścieżką Hylaty, po osiągnięciu wzniesienia Holica napotykamy na znak kierujący nas do mogił z pierwszej wojny światowej. Czasami na ścieżce uważne oko może dostrzec pozostałości po wojnie w postaci resztek amunicji.
Warianty i modyfikacje
- Jeżeli posiadamy własny środek transportu, możemy jedynie wejść na Dwernik Kamień, a następnie wrócić na parking, by później podjechać do Zatwarnicy zobaczyć wodospad. Przy okazji możemy zwiedzić ciekawą Chatę Bojkowską, której gospodarz przeczesuje nieistniejące bojkowskie wioski (a właściwie miejsca po nich) w poszukiwaniu artefaktów - znalazł ich już całkiem sporo, możemy zobaczyć ekspozycję wzbogaconą ciekawymi zdjęciami, kupić kalendarze, książki i inne pamiątki.
- Możemy naszą trasę przedłużyć i to znacznie - od wodospadu udajemy się w kierunku Zatwarnicy by tam wejść na szlak prowadzący na przełęcz Orłowicza i zejść do Wetliny – w tym przypadku warto skorzystać z busa, który nas podwiezie na początek trasy, samochód zaś zostawić w Wetlinie.
- Możemy również umówić się w Zatwarnicy z kierowcą busa, w tym wypadku nie musimy wracać na Dwernik Kamień, co spowoduje skrócenie trasy.
Wskazówki praktyczne
- Ponieważ będziemy poruszali się poza granicami parku narodowego, na wycieczkę możemy zabrać psa.
- Na trasie naszej wędrówki nie ma źródeł, a co za tym idzie nie ma możliwości uzupełnienia zapasów wody. Nie ma również w okolicy punktów gastronomicznych.
- Najlepiej na trasę dojechać własnym środkiem transportu (w przypadku dojazdu busem mogą być problemy z powrotem, chyba że zamówimy transport na drogę powrotną).
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Najkrótszym szlakiem na Połoninę Caryńską
Długość trasy: 4,57 km
Czas przejścia: 1h 39m
Trudność: Trudna
Pasmo Otrytu i Chata Socjologa pętlą z Lutowisk
Długość trasy: 13,69 km
Czas przejścia: 4h 13m
Trudność: Umiarkowana
Rawki i Krzemieniec z Przełęczy Wyżniańskiej
Długość trasy: 12,55 km
Czas przejścia: 4h 14m
Trudność: Wymagająca
Wieża widokowa na Jeleniowatym pętlą z Mucznego
Długość trasy: 3,57 km
Czas przejścia: 1h 12m
Trudność: Umiarkowana
Z Czarnej Dolnej przez Moklik do jaskini Jahybta w Rosolinie
Długość trasy: 8,28 km
Czas przejścia: 2h 33m
Trudność: Umiarkowana