Przez Połoninę Wetlińską

Długość trasy: 12,13 km
Czas przejścia: 3h 53m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka na połoninę słynącą z pięknych wschodów i zachodów Słońca.

Przełęcz Wyżna (parking) 872m n.p.m. – Okolice Hasiakowej Skały 1228m n.p.m. (na sam szczyt nie wchodzimy) – Osadzki 1253m n.p.m. – Szare Berdo 1108m n.p.m. – Przełęcz Orłowicza – Wetlina.

Autor:
Piotr Tabisz

Piotr Tabisz

Przewodnik turystyczny górski, Beskidy Wschodnie

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu znajdującym się na Przełęczy Wyżnej, wchodzimy tam na żółty szlak turystyczny , którym podchodzimy pod pasmo Połoniny Wetlińskiej.
  2. Po osiągnięciu grani dochodzimy do węzła szlaków, gdzie kierujemy się w lewo zmieniając kolor szlaku na czerwony (Główny Szlak Beskidzki).
  3. Trawersujemy pasmo Roha i dochodząc do Przełęczy Srebrzystej krótkim stromym podejściem osiągamy szczyt Osadzkiego Wierchu.
  4. Po kilkunastu minutach marszu granią rozpoczynamy zejście do kolejnej przełęczy, z której łagodnym podejściem wchodzimy na Szare Berdo. Schodząc z niego docieramy do węzła szlaków, znajdującego się na Przełęczy Orłowicza.
  5. Zmieniamy kolor szlaku na żółty , by nim dotrzeć do centrum Wetliny.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Już na parkingu przed wejściem na szlak, warto podejść do tablicy z panoramą okolic. Przed nami widzimy drogę, która schodzi serpentynami w dół do miejsca, gdzie rozciągała się miejscowość Berehy Górne, na jej terenie wypasane są owce. Po stronie lewej panorama połoniny Caryńskiej, a prawie na wprost widać w oddali gniazdo Tarnicy.
  2. Gdy wejdziemy już do lasu warto zwrócić uwagę na bok ścieżki, którą idziemy, doskonale widać jak wypiętrzały się skały, które tworzą połoniny, w warstwach piaskowca możemy zauważyć inną skałę - jest to łupek. Jak widzimy góry te tworzy swoisty "skalny przekładaniec".
  3. Przed wejściem na połoninę naszą uwagę zwracają karłowate drzewa, powodowane jest to między innymi silnymi wiatrami.
  4. Na łąkach połoniny kiedyś wypasane było bydło, od niedawna prowadzony jest wypas owiec, związane jest to z walką o nie zarastaniem połonin.
  5. Będąc na połoninie koniecznie trzeba się odwrócić, przed nami mamy panoramę na Wielką i Małą Rawkę, pasmo graniczne, a w dolinie ścielą się zabudowania miejscowości Wetlina.
  6. Po osiągnięciu grani mamy przed sobą nowe piękne widoki, widzimy dolinę Sanu, a za nią piętrzący się masyw pasma Otrytu.
  7. Po wejściu na szczyt Osadzkiego Wierchu i podczas marszu jego granią, przed sobą widzimy odejście w lewo krótkiej grani kończącej się wzniesieniem o wdzięcznej nazwie Hnatowe Berdo. Według legendy miał na nim stać zameczek, którego właścicielem był wspomniany wcześniej Hnat.
  8. Po drodze na Szare Berdo spotykamy skarłowaciałe buki oraz małe wychodnie skalne, miejscami ścieżka jest bardzo wąska, po naszej lewej stronie stok opada stromo w dół.
  9. Dochodząc do Przełęczy Orłowicza, spotykamy węzeł szlaków, gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach. Możemy również podejść kawałek dalej szlakiem czerwonym w kierunku szczytu Smerek 1222 m n.p.m.
  10. Schodząc do Wetliny, gdy już wejdziemy w las, warto zwrócić uwagę na drogę, którą idziemy. Jest to stara wiejska droga prowadząca przez las, którą teraz wiedzie szlak. Schodząc napotykamy w lesie wychodnie skalne. Dość szybko gubimy metry wysokości, wychodząc z lasu znajdujemy się już w Wetlinie.

Warianty i modyfikacje

  1. Przełęcz Wyżnia jest najwyżej położonym punktem startu na Połoninę Wetlińską. Trasę możemy rozpocząć również w Górnej Wetlince, gdzie rozpoczynamy podejście szlakiem czarnym , którym dochodzimy do szlaku żółtego , by nim wejść na połoninę Wetlińską.
  2. Możemy też wyruszyć z bardziej odległego miejsca czyli z Berehów Górnych. Dojeżdżamy do tej miejscowości, by wejść na połoninę szlakiem czerwonym (jest to podejście dość strome).

Wskazówki praktyczne

  1. W Wetlinie operuje wielu przewoźników, możemy zatem liczyć na przejazd do punktu wyjścia na szlak, lub pozostawionego tam samochodu. Busy mają swój parking obok sklepu ABC.
  2. Ponieważ będziemy poruszali się po parku narodowym, musimy uiścić opłatę za wstęp oraz dostosować się do regulaminu.
  3. Przebywanie w parku narodowym po zmroku jest zabronione, dlatego miłośnikom wschodów i zachodów słońca zalecamy nocleg w schronisku Chatka Puchatka (aktualnie nieczynne).
  4. Na całej trasie nie będzie możliwości uzupełnienia wody. Schronisko Chatka Puchatka znajdujące się na Połoninie Wetlińskiej jest aktualnie w trakcie dużej przebudowy.
  5. Bazą wypadową dla tej trasy jest Wetlina, co oczywiście nie przekreśla innych miejscowości. Jednak w ich przypadku dojazd busem będzie bardziej skomplikowany, wówczas najlepiej do punktu wyjścia dostać się własnym środkiem transportu.
  6. Przełęcz Wyżna jest jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce. Na perfekcyjnie ciemnym niebie możemy obserwować Drogę Mleczną, a w sierpniu rój Perseidów.
  7. Baza gastronomiczna w Wetlinie jest rozbudowana, nie ma problemu ze znalezieniem dla siebie czegoś smacznego.
12.13 km
629.48 m
412.84 m
662.84 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Bieszczady Wetlina

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img