Przez Połoninę Wetlińską
Wycieczka na połoninę słynącą z pięknych wschodów i zachodów Słońca.
Przełęcz Wyżna (parking) 872m n.p.m. – Okolice Hasiakowej Skały 1228m n.p.m. (na sam szczyt nie wchodzimy) – Osadzki 1253m n.p.m. – Szare Berdo 1108m n.p.m. – Przełęcz Orłowicza – Wetlina.
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu znajdującym się na Przełęczy Wyżnej, wchodzimy tam na żółty szlak turystyczny , którym podchodzimy pod pasmo Połoniny Wetlińskiej.
- Po osiągnięciu grani dochodzimy do węzła szlaków, gdzie kierujemy się w lewo zmieniając kolor szlaku na czerwony (Główny Szlak Beskidzki).
- Trawersujemy pasmo Roha i dochodząc do Przełęczy Srebrzystej krótkim stromym podejściem osiągamy szczyt Osadzkiego Wierchu.
- Po kilkunastu minutach marszu granią rozpoczynamy zejście do kolejnej przełęczy, z której łagodnym podejściem wchodzimy na Szare Berdo. Schodząc z niego docieramy do węzła szlaków, znajdującego się na Przełęczy Orłowicza.
- Zmieniamy kolor szlaku na żółty , by nim dotrzeć do centrum Wetliny.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Już na parkingu przed wejściem na szlak, warto podejść do tablicy z panoramą okolic. Przed nami widzimy drogę, która schodzi serpentynami w dół do miejsca, gdzie rozciągała się miejscowość Berehy Górne, na jej terenie wypasane są owce. Po stronie lewej panorama połoniny Caryńskiej, a prawie na wprost widać w oddali gniazdo Tarnicy.
- Gdy wejdziemy już do lasu warto zwrócić uwagę na bok ścieżki, którą idziemy, doskonale widać jak wypiętrzały się skały, które tworzą połoniny, w warstwach piaskowca możemy zauważyć inną skałę - jest to łupek. Jak widzimy góry te tworzy swoisty "skalny przekładaniec".
- Przed wejściem na połoninę naszą uwagę zwracają karłowate drzewa, powodowane jest to między innymi silnymi wiatrami.
- Na łąkach połoniny kiedyś wypasane było bydło, od niedawna prowadzony jest wypas owiec, związane jest to z walką o nie zarastaniem połonin.
- Będąc na połoninie koniecznie trzeba się odwrócić, przed nami mamy panoramę na Wielką i Małą Rawkę, pasmo graniczne, a w dolinie ścielą się zabudowania miejscowości Wetlina.
- Po osiągnięciu grani mamy przed sobą nowe piękne widoki, widzimy dolinę Sanu, a za nią piętrzący się masyw pasma Otrytu.
- Po wejściu na szczyt Osadzkiego Wierchu i podczas marszu jego granią, przed sobą widzimy odejście w lewo krótkiej grani kończącej się wzniesieniem o wdzięcznej nazwie Hnatowe Berdo. Według legendy miał na nim stać zameczek, którego właścicielem był wspomniany wcześniej Hnat.
- Po drodze na Szare Berdo spotykamy skarłowaciałe buki oraz małe wychodnie skalne, miejscami ścieżka jest bardzo wąska, po naszej lewej stronie stok opada stromo w dół.
- Dochodząc do Przełęczy Orłowicza, spotykamy węzeł szlaków, gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach. Możemy również podejść kawałek dalej szlakiem czerwonym w kierunku szczytu Smerek 1222 m n.p.m.
- Schodząc do Wetliny, gdy już wejdziemy w las, warto zwrócić uwagę na drogę, którą idziemy. Jest to stara wiejska droga prowadząca przez las, którą teraz wiedzie szlak. Schodząc napotykamy w lesie wychodnie skalne. Dość szybko gubimy metry wysokości, wychodząc z lasu znajdujemy się już w Wetlinie.
Warianty i modyfikacje
- Przełęcz Wyżnia jest najwyżej położonym punktem startu na Połoninę Wetlińską. Trasę możemy rozpocząć również w Górnej Wetlince, gdzie rozpoczynamy podejście szlakiem czarnym , którym dochodzimy do szlaku żółtego , by nim wejść na połoninę Wetlińską.
- Możemy też wyruszyć z bardziej odległego miejsca czyli z Berehów Górnych. Dojeżdżamy do tej miejscowości, by wejść na połoninę szlakiem czerwonym (jest to podejście dość strome).
Wskazówki praktyczne
- W Wetlinie operuje wielu przewoźników, możemy zatem liczyć na przejazd do punktu wyjścia na szlak, lub pozostawionego tam samochodu. Busy mają swój parking obok sklepu ABC.
- Ponieważ będziemy poruszali się po parku narodowym, musimy uiścić opłatę za wstęp oraz dostosować się do regulaminu.
- Przebywanie w parku narodowym po zmroku jest zabronione, dlatego miłośnikom wschodów i zachodów słońca zalecamy nocleg w schronisku Chatka Puchatka (aktualnie nieczynne).
- Na całej trasie nie będzie możliwości uzupełnienia wody. Schronisko Chatka Puchatka znajdujące się na Połoninie Wetlińskiej jest aktualnie w trakcie dużej przebudowy.
- Bazą wypadową dla tej trasy jest Wetlina, co oczywiście nie przekreśla innych miejscowości. Jednak w ich przypadku dojazd busem będzie bardziej skomplikowany, wówczas najlepiej do punktu wyjścia dostać się własnym środkiem transportu.
- Przełęcz Wyżna jest jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce. Na perfekcyjnie ciemnym niebie możemy obserwować Drogę Mleczną, a w sierpniu rój Perseidów.
- Baza gastronomiczna w Wetlinie jest rozbudowana, nie ma problemu ze znalezieniem dla siebie czegoś smacznego.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Najkrótszym szlakiem na Połoninę Caryńską
Długość trasy: 4,57 km
Czas przejścia: 1h 39m
Trudność: Trudna
Rawki i Krzemieniec z Przełęczy Wyżniańskiej
Długość trasy: 12,55 km
Czas przejścia: 4h 14m
Trudność: Wymagająca
Pasmo Otrytu i Chata Socjologa pętlą z Lutowisk
Długość trasy: 13,69 km
Czas przejścia: 4h 13m
Trudność: Umiarkowana
Wieża widokowa na Jeleniowatym pętlą z Mucznego
Długość trasy: 3,57 km
Czas przejścia: 1h 12m
Trudność: Umiarkowana