Pasmo Otrytu i Chata Socjologa pętlą z Lutowisk

Długość trasy: 13,69 km
Czas przejścia: 4h 13m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka w paśmie Otrytu, który uznawany jest za północną granicę Bieszczadów. Celem naszej wędrówki będzie Chata Socjologa - Otrycka Republika Wolnej Myśli. Miejsce, które swoim charakterem i warunkami nawiązuje do dawnego świata, pozwalające oderwać się od codzienności.

Lutowiska - Posada Dolna - Chreptiów - Otryt - Chata Socjologa (896 m n.p.m.) - Posada Dolna - Lutowiska

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Lutowiska. Podążamy szlakiem zielonym do wsi Posada Dolna. Ten odcinek możemy przebyć również samochodem.
  2. Dochodzimy do wiaty wędrowca, skręcamy w lewo i kontynuujemy drogę szlakiem zielonym .
  3. Osiągamy Pasmo Otrytu, następnie docieramy do Chaty Socjologa.
  4. Zmieniamy szlak na konny (pomarańczowa kropka na białym tle) .
  5. Dochodzimy do szutrowej drogi i skręcamy w prawo. Kontynuując wędrówkę docieramy do szlaku zielonego , którym podążaliśmy na początku. Wracamy nim do miejsca skąd rozpoczynaliśmy trasę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Lutowiska to miejscowość znajdująca się na osi Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej. Nazwa miejscowości oznacza miejsce wypędzania i wypasu owiec. Obecnie obiektem, który należy kojarzyć w pierwszej kolejności z Lutowiskami jest Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
  2. Spocznijmy na chwilę przy wiacie będącej na szlaku zwanym „Ekomuzeum trzy kultury”. Jest to ścieżka historyczno przyrodnicza licząca łącznie 13 kilometrów i wytyczona jest dookoła Lutowisk. Ścieżka łączy obiekty  historyczne miejscowości, głównie społeczności żydowskiej wymordowanej przez Niemców oraz ludności Bojkowskiej.  Pozostała tematyka to flora i bieszczadzkie panoramy. W tym miejscu poza drogowskazem z opisem szlaków znajdują się dwa spośród 17 przystanków tej ścieżki. Przystanek nr 14 to Wiata Wędrowca, zaś numer 15 nosi nazwę „ Na szlaku filmowców - Chreptiów” Przy wiacie znajduje się tablica opisująca filmowy rozdział Lutowisk, gdzie kręcono kadry z filmu „Pan Wołodyjowski”. W tym miejscu stała niegdyś stanica Małego Rycerza - Chreptiów.
  3. Podążając dalej wejdziemy do Parku Krajobrazowego Doliny Sanu.  Park powstał w celu ochrony górnego biegu tej jednej z piękniejszych rzek Polski. Swym zasięgiem obejmuje źródła rzeki aż po Jezioro Solińskie, w tym między innymi Pasmo Otrytu, po którym się poruszamy. Park graniczy z Bieszczadzkim PN i stanowi jego otulinę. Jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.
  4. Najwyższym punktem wycieczki jest Górny Otryt i Chata Socjologa. Jest to drewniana chata studencka, mająca 40 miejsc noclegowych. Obiekt został wybudowany w 1972 r. z inicjatywy środowiska studenckiego Uniwersytetu Warszawskiego. Były to osoby z Instytutu Socjologii, stąd pochodzi nazwa chaty. Obiekt uległ spaleniu po czym został wybudowany w niemal niezmienionej formie. Charakterystycznym dla tego miejsca jest brak współczesnych udogodnień. Nie ma tutaj prądu, gazu ani bieżącej wody. Woda jest z ujęcia a gotowanie odbywa się na kuchni opalanej drewnem. W tym obiekcie każdy gość jest współgospodarzem. Na drzwiach wejściowych widnieją nietypowe komunikaty: „tutaj nie używamy telefonów; tutaj mówimy sobie na ty; ściągnij buty”. W pobliżu chaty znajdują się dwa ujęcia wody, ekologiczna łaźnia, toaleta. Chatą opiekuje się Stowarzyszenie Klub Otrycki, który organizuje obozy artystyczne i naukowe, koncerty ballad.
  5. Podczas dalszej wędrówki, będziemy poruszać się w kierunku doliny.  Podziwiajmy piękno lasów Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. W parku około 80 % powierzchni stanowią lasy, głównie buczyna karpacka. Połowa tego drzewostanu liczy ponad 100 lat. Lasy w których poruszamy się obejmują piętro roślinności zwane reglem dolnym. W reglu dominuje buk zwyczajny z domieszką jodeł, jaworów.

Warianty i modyfikacje

  1. Do Chaty Socjologa możemy dotrzeć również transgranicznym szlakiem niebieskim . Rozpoczynamy wędrówkę z miejscowości Dwernik. Towarzyszą również nam znaki zielone ścieżki historyczno przyrodniczej Dwernik - Otryt - Chmiel.
  2. Będąc przy Chacie Socjologa zachęcamy do krótkiego spaceru na zachód szlakiem niebieskim. Znajduje się tam widokowa polana, gdzie można podziwiać panoramę na bieszczadzkie połoniny.

Wskazówki praktyczne

  1. Samochód możemy zostawić w centrum Lutowisk, znajduje się tam Parking należący do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Ewentualnie możemy również minąć centrum wsi i skręcić w prawo przy cmentarzu grekokatolickim i zostawić samochód na poboczu (znak drogowy: droga bez przejazdu).
  2. W Lutowiskach zatrzymują się busy relacji Ustrzyki Dolne - Ustrzyki Górne oraz Ustrzyki Dolne - Zatwarnica (przez Dwernik).
  3. Szlak zielony prowadzący z Lutowisk kończy się przy Chacie Socjologa.  Bądźmy uważni podążając szlakiem konnym.
  4. Bądźmy przygotowani na surowe warunki panujące w Chacie Socjologa. Jeżeli zostajemy na noc, pamiętajmy o zabraniu śpiwora i butów na przebranie.
  5. Przy chacie działa obserwatorium astronomiczne, z którego można korzystać po wcześniejszym umówieniu się. Zapisy na stronie obserwatorium.
Tak
13.69 km
279.90 m
376.09 m
376.57 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 14m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img