Najkrótszym szlakiem na Połoninę Caryńską

Długość trasy: 4,57 km
Czas przejścia: 1h 39m
Trudność: Trudna

Propozycja popołudniowej wycieczki na Połoninę Caryńską.

Trasa wiedzie najkrótszym z możliwych szlaków, a zarazem najbardziej widokowym. Daje nam również łatwość zaparkowania samochodu oraz powrotu do niego.

Przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska - Kruhly Wierch (1297m n.p.m.) - Przełęcz Wyżniańska

Autor:
Piotr Tabisz

Piotr Tabisz

Przewodnik turystyczny górski, Beskidy Wschodnie

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu znajdującym się na Przełęczy Wyżniańskiej.
 2. Przechodzimy przez drogę (duża obwodnica Bieszczadzka) i rozpoczynamy podejście zielonym szlakiem na połoninę Caryńską.
 3. Gdy wejdziemy do lasu zaczyna się dość strome podejście ale jest ono krótkie. Następnie łagodnie przez zarastające łąki kontynuujemy nasz marsz.
 4. Przed nami następny fragment lasu, który graniczy już z połoniną, przed nim miejsce na chwilę odpoczynku przed ostatnim stromym podejściem.
 5. Powoli w lesie po schodach idziemy dalej, by po kilkunastu minutach znaleźć się wśród łąk połoniny. Jeszcze chwilę idziemy prosto do góry by później zacząć trawersować w lewo zbocze połoniny.
 6. Przy węźle szlaków skręcamy w lewo w czerwony Główny Szlak Beskidzki , którym po około 15 minutach docieramy na główny szczyt (1297m n.p.m.)
 7. Wracamy tą samą drogą do parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej roztacza się przepiękna panorama na połoninę Wetlińską.
 2. Zaraz po przekroczeniu drogi warto spojrzeć w prawo - przed nami panorama na gniazdo Tarnicy
 3. Po minięciu lasu między drzewami, które tu nie dość licznie rosną, widzimy po lewej stronie pasmo połoniny Wetlińskiej.
 4. Idąc dalej tuż przed następnym małym lasem, koniecznie popatrzmy w prawo. Naszym oczom ukazuje się panorama doliny Wołosatego, a na horyzoncie zaczynają wyrastać góry Bieszczad Wschodnich.
 5. Zanim wejdziemy w drugi las trzeba koniecznie zatrzymać się na chwilę, żeby odpocząć ale też podziwiać nową panoramę. Odwróćmy się, naszym oczom ukazuje się w całej krasie Mała i Wielka Rawka (Wielka to ta z wieżą triangulacyjną), natomiast w dole widać parking z którego rozpoczynaliśmy wędrówkę, pod lasem zaś schronisko. Po stronie prawej widać samochody na kolejnej przełęczy, jest to przełęcz Wyżnia.
 6. Na najwyższym punkcie widoki, które przed nami się roztaczają są jedyne w swoim rodzaju. Pełna panorama. Na południu widzimy pasmo Małej i Wielkiej Rawki, na horyzoncie majaczy pasmo Wyhorlatu, to już za granicą Polski. Na zachodzie widzimy pasmo połoniny Wetlińskiej z Smerekiem 1222m. n.p.m. Północ to pasmo Otrytu, przed nim dolina Sanu. Zaraz pod nami rozciąga się dolina nieistniejącej wsi Caryńskie. Na wschodzie, połonina Bukowska, Halicz, gniazdo Tarnicy, Kińczyk Bukowski, dolina Wołosatego, a na horyzoncie Bieszczady Wschodnie.
 7. Przy dobrej widoczności, z połoniny Caryńskiej możemy zobaczyć Tatry.

Warianty i modyfikacje

 1. Jeżeli nie chcemy wracać tą samą drogą, możemy trasę wydłużyć i zamienić w pętlę, schodząc czerwonym szlakiem do Brzegów Górnych i  stamtąd  drogą podejść na przełęcz Wyżniańską. Wybierając ten wariant w drodze powrotnej możemy kupić oscypki w bacówce, która znajduje się przy drodze.
 2. Po zdobyciu Kruhlego Wierchu, zamiast od razu wracać na parking, warto przejść się grzbietem Połoniny Caryńskiej połączonymi szlakami czerwonym i zielonym aż do punktu rozejścia szlaków i z powrotem. Czekają nas tam wspaniałe widoki przy niewielkim dodatkowym wysiłku (spacer po płaskim terenie).

Wskazówki praktyczne

 1. Ponieważ będziemy poruszali się po parku narodowym, musimy dostosować się do regulaminu oraz uiścić opłatę za wstęp.
 2. Wędrówka nasza jest stosunkowo krótka także nie potrzebujemy uzupełniać po drodze wody.
 3. Na parkingu możemy kupić tylko pamiątki, brak bufetu, jest jednak toaleta.
 4. Żeby coś zjeść, możemy podejść do schroniska Pod Rawką, można tam też napić się wspaniałej herbaty.
 5. Na przełęcz Wyżniańską najlepiej dojechać własnym środkiem transportu. Parking na Przełęczy Wyżniańskiej jest płatny.
 6. Jeśli chcemy przejść tą trasę a nie dysponujemy samochodem możemy z Ustrzyk Górnych lub też Wetliny dojechać na miejsce prywatnym busem.
 7. Kursuje też autobus na tej trasie, musimy wcześniej sprawdzić rozkład jazdy, który co sezon się zmienia. Podróż autobusem jest oczywiście najtańsza.
 8. Przy powrocie np. do Wetliny lepiej liczyć na busy, jeżdżą one często jednak bez rozkładu jazdy.
Tak
4.57 km
408.76 m
408.76 m
408.76 m
19/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Bieszczady Wetlina

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img