Halicz i Tarnica pętlą przez połoniny

Długość trasy: 20,12 km
Czas przejścia: 6h 30m
Trudność: Trudna

Zdobywamy najwyższy szczyt Bieszczad Polskich.

Trasa prowadzi nas początkowym odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego, na którym możemy być prawie pewni, że będziemy sam na sam z przyrodą.

Wołosate - Przełęcz Bukowska 1107m n.p.m. – Rozsypaniec 1262m n.p.m. – Halicz 1333m n.p.m. przełęcz Goprowców 1160m n.p.m. – Tarnica 1346m n.p.m. – Wołosate.

Autor:
Piotr Tabisz

Piotr Tabisz

Przewodnik turystyczny górski, Beskidy Wschodnie

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu znajdującym się w miejscowości Wołosate, skąd kierujemy się w prawo do punktu kasowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
  2. Po zakupieniu biletu wracamy do drogi i rozpoczynamy marsz czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim w kierunku Przełęczy Bukowskiej. Szlak prowadzi nas na początku drogą asfaltową, przechodząc później w drogę brukowaną.
  3. Z Przełęczy Bukowskiej kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem przez Rozsypaniec i Halicz, trawersujemy Kopę Bukowsą i Krzemień docierając do Przełęczy Goprowców, gdzie dołącza do nas niebieski szlak turystyczny.
  4. Z Przełęczy Goprowców (nazwa pochodzi od miejsca, gdzie kiedyś znajdowała się letnia ich baza) podchodzimy na przełęcz pod Tarnicą, a następnie żółtym szlakiem wchodzimy na Tarnicę, z której schodzimy tą samą drogą.
  5. Na przełęczy pod Tarnicą skręcamy w lewo w szlak koloru niebieskiego , którym docieramy do Wołosatego, do punktu startu trasy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Już w czasie dojazdu na parking możemy podziwiać najwyższą górę w Bieszczadach Zachodnich - Tarnicę. Towarzyszy nam po prawej stronie rzeczka Wołosatka, po lewej stronie możemy zobaczyć torfowisko.
  2. Zaraz po wyjściu na szlak spotykamy po lewej stronie drogi miejsce, gdzie znajdowała się cerkiew otoczone wianuszkiem starych drzew. Nieco dalej na tle Tarnicy zobaczymy starą studnię z żurawiem, ulubione miejsce fotografów.
  3. Po obu stronach drogi na początku naszej wędrówki towarzyszą nam olchy, by wraz ze wzrostem wysokości przejść w buki.
  4. Idąc tą trasą możemy być prawie pewni, że jesteśmy sam na sam z przyrodą. Jeśli wyjdziemy wcześniej, na drodze możemy spotkać sarny, które na widok wędrowca nie uciekają.
  5. Wędrując tą drogą możemy przy niej zaobserwować drzewa owocowe – pozostałości dawnych sadów.
  6. Będąc na Przełęczy Bukowców możemy podejść w kierunku wschodnim na punkt widokowy. Na wschodzie widzimy pasmo Bieszczad Wysokich (ukraińskich), gdzieś na horyzoncie w tym samym kierunku widać Pikuj, najwyższy szczyt Bieszczad, połoninę Równą, Borżawę. W tym samym kierunku ale w dolinie już po ukraińskiej stronie zobaczymy miejscowość Sianki, z kolei na zachodzie Tarnicę i dalej Rawki.
  7. Cały teren naszej trasy usiany jest pozostałościami z pierwszej wojny światowej. Po naszej prawej stronie towarzyszą nam umocnienia, natomiast na ścieżce możemy spotkać destrukty amunicji.
  8. Szczyt Halicza to również bardzo dobry punk widokowy, z którego mamy panoramę 360 stopni.
  9. Schodząc z Halicza możemy spotkać po obu stronach naszej ścieżki na krzaczkach dorodne borówki.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy przejść w odwrotnym kierunku, wówczas musimy liczyć się z bardziej stromym podejściem, natomiast zejście będzie łagodniejsze i będzie dla nas ulgą po przewyższeniach pokonanych na początku.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Wołosatego można dojechać busem z Cisnej, Wetliny czy Ustrzyk Górnych.
  2. Ponieważ będziemy poruszali się po Bieszczadzkim Parku Narodowym, musimy dostosować się do regulaminu. W Parku obowiązuje zakaz wprowadzania psów, konieczne jest również uiszczenie opłaty za wstęp.
  3. Na Przełęczy Bukowskiej oraz Przełęczy Goprowców znajdują się schrony przeciwdeszczowe, wybudowane przez Bieszczadzki Park Narodowy. To dobre miejsce na odpoczynek na trasie.
  4. Na trasie naszej wędrówki istnieje możliwość uzupełnienia zapasu wody na Przełęczy Goprowców. Koło wiaty trochę powyżej szlaku znajduje się źródełko.
  5. Niebieski szlak z Wołosatego to najkrótsza i najbardziej uczęszczana droga na Tarnicę, warto mieć to na uwadze planując wycieczkę.
  6. W miejscowość Wołosate można zjeść tylko w jednym miejscu, baza gastronomiczna jest słabo rozbudowana. O wiele lepiej jest w Ustrzykach Górnych.
Tak
20.12 km
600.24 m
770.20 m
770.20 m
19/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 30m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Bieszczady Wetlina

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img