Jaworzyna Konieczniańska z Koniecznej do Regietowa

Długość trasy: 11,33 km
Czas przejścia: 3h 39m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na wycieczkę w pasmo graniczne, w najbardziej dzikie zakątki Beskidu Niskiego. Trasa obfituje w piękne widoki, łąki pachnące kwiatami i ziołami, ciekawe miejsca związane z dawnymi mieszkańcami tych terenów – Łemkami. Odwiedzimy najpiękniejsze cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Warto spędzić tu dzień, po którym zakochamy się w tych terenach.

Przełęcz Dujawa - Beskidek 685m n.p.m. - Jaworzyna Konieczniańska 881m n.p.m. - Przełęcz Regetowska - Regietów

Autor:
Jacek Dziwisz

Jacek Dziwisz

przewodnik górski beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy przy przejściu granicznym polsko – słowackim na Przełęczy Dujawa.
  2. Podążamy szlakiem koloru czerwonego , wzdłuż granicy ze Słowacją.
  3. Idziemy ku Beskidkowi - pierwszemu wzniesieniu na naszej trasie.
  4. Przechodzimy obok cmentarza nr 46 z czasów I wojny światowej. Od tego miejsca będzie nam także towarzyszył szlak niebieski i czerwony.
  5. Mijamy jeszcze jedną przełęcz i docieramy do Jaworzyny Konieczniańskiej.
  6. Schodzimy do skrzyżowania szlaków  na Przełęczy Regetowskiej.
  7. Zmieniamy kolor szlaku na żółty i podążamy nim do Regietowa (Regetowa), gdzie kończymy naszą trasę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Beskid Niski to jeden z najbardziej dzikich Beskidów w Polsce. Rozpoczniemy naszą wycieczkę na Przełęczy Dujawa  w miejscowości Konieczna, której nazwa wywodzi się właśnie od jej położenia na końcu doliny, tuż pod przełęczą. Przez przełęcz wiodła droga handlowa łącząca Biecz z Bardiowem już w XIV w.
  2. Na trasie napotkamy cmentarz wojenny nr 46. Jeden z najefektowniejszych projektów  Duszana Jurkowicza. Pomnik centralny stanowi kamienna wieża nakryta gontowym daszkiem zakończona żelaznym krzyżem. Na pomniku inskrypcja: „Tu, wśród ciemnych lasów, ziół pachnących i gór błyszczących w dali. Dzielni żołnierze pokonawszy wroga na spoczynek się udali”. Poniżej  głównej wieży znajdują się mogiły, w których spoczywa 168 żołnierzy austriackich i 135 rosyjskich, poległych w walce o przełęcze karpackie w styczniu i lutym 1915r.
  3. Mijamy Beskidek trzymając się słowackiego szlaku czerwonego i niebieskiego długodystansowego łączącego Rzeszów z Grybowem (prawie 490 km). Powoli zbliżamy się do naszego głównego celu - Jaworzyny Konieczniańskiej. Wędrujemy przez dosyć rzadko uczęszczane tereny i prawdopodobnie nikogo tu nie spotkamy.
  4. Docieramy na szczyt Jaworzyny 881 m n.p.m., jeden z najwyższych szczytów Beskidu Niskiego. Roztaczała się stąd kiedyś ciekawa panorama na zachód i północ. Jaworzyna słynęła z interesującego widokowo miejsca. Niestety, dziś widok jest już częściowo zasłonięty, ale zobaczymy Chełm nad Grybowem, Jezioro Klimkówkę, Sucha Homolę czy Kopę. 
  5. Opuszczamy Jaworzynę łagodną ścieżką w kierunku Przełęczy Regetowskiej. Docieramy do turystycznego przejścia granicznego. Jeszcze nie tak dawno  trzeba było się najpierw „zameldować” u funkcjonariusza straży granicznej, żeby przejść odprawę. Przejście było czynne od maja do października i przekraczało się je na podstawie paszportu. Dziś już nie mamy takiego obowiązku, więc aby skosztować w Regetowce słowackiego piwa możemy swobodnie przekroczyć granicę pieszo, na rowerze czy zimą na nartach.
  6. Szlak żółty do Regietowa wiedzie doliną  Regetówki, jedną z najpiękniejszych w Beskidzie Niskim. Wędrujemy pośród malowniczych łąk, gdzie zobaczymy w zależności od pory roku: storczyki, mieczyki dachówkowate, żmijowce czy  łubiny. Ich upajająca  woń na długo pozostanie w naszej pamięci.
  7. Szlak prowadzi także przez dawną nieistniejącą dziś wieś Regetów Wyżny, która przed drugą wojną światową tętniła życiem. Mieszkało tu ponad 500 osób. We wsi była drewniana cerkiew św. Michała Archanioła. Po wojnie przeniesiona do miejscowości Żółkiewka na Lubelszczyźnie, niestety z licznymi zmianami konstrukcyjnymi. Po dawnych mieszkańcach pozostała dziś kaplica cmentarna i kilka nagrobków z żelaznymi krzyżami. Wędrując doliną co jakiś czas natrafimy na przydrożne kapliczki, tak  charakterystyczne dla Beskidu Niskiego.
  8. Zbliżamy się do Regietowa (Regetów Niżny), mijamy jeszcze bazę namiotową SKPB Warszawa, która ulokowała się pod Rotundą. Ciekawe i przyjazne miejsce, w którym możemy sezonowo od lipca do końca sierpnia przenocować za niewielką opłatą. W Regietowie warto zwrócić uwagę na stosunkowo nową drewnianą cerkiew pw. Św. Michała Archanioła, która została oddana do użytku prawosławnym wiernym w 2012r. We wsi znajduje się także stadnina koni huculskich „Gładyszów”, gdzie możemy spróbować swoich sił w siodle.

Warianty i modyfikacje

  1. Jadąc w kierunku przejścia granicznego na Przełęczy Dujawa warto zatrzymać się w Koniecznej i zwiedzić zabytkową cerkiew pw. św. Bazylego Wielkiego z 1903 r. Cerkiew znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
  2. Jeżeli mamy jeszcze siły, to warto zwiedzić cmentarz z pierwszej wojny światowej na Rotundzie, który projektował także Duszan Jurkowicz (jeden z piękniejszych z Beskidzie Niskim). Wyjście z bazy SKPB Warszawa, obok której będziemy przechodzić. Trasa zajmie nam w obie strony ok. 2 godz.
  3. Warto także odwiedzić miejscowość Kwiatoń, oddaloną  o niecałe 4 km, gdzie znajduje się drewniana łemkowska cerkiew pw. Św. Paraskewy z XVII w. wpisana na listę UNESCO.

Wskazówki praktyczne

  1. Auto możemy zaparkować na parkingu przy dawnym przejściu granicznym – bezpłatnie (parking nie jest strzeżony). W wariancie na dwa auta drugi samochód parkujemy przy stadninie w Regietowie.
  2. Warto zabrać ze sobą kijki trekkingowe i buty turystyczne.
  3. Zabierzmy ze sobą prowiant i coś do picia. Zapasy będziemy mogli uzupełnić dopiero w Regietowie.
  4. W Regietowie możemy także zjeść smaczny regionalny posiłek w hotelowej restauracji przy staninie koni huculskich.
  5. Dojazd najlepiej zorganizować w wariancie na dwa samochody. Komunikacja w tej części Beskidu jest utrudniona. Przed wyjazdem należy upewnić się że dany kurs będzie realizowany.
11.33 km
350.16 m
372.68 m
400.68 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img