Kozie Żebro pętlą z Wysowej-Zdroju

Długość trasy: 5,99 km
Czas przejścia: 1h 57m
Trudność: Wymagająca

Kozie Żebro to chętnie odwiedzany przez turystów szczyt zaliczany do Korony Beskidu Niskiego. To punkt obowiązkowy dla tych, którzy przybywają z wizytą do uzdrowiska Wysowa-Zdrój. Trasa, jaką proponujemy, to pętla dla sprawnych piechurów, którzy lubią odludne i całkowicie zalesione szlaki. Podczas wędrówki nie zobaczymy pięknych panoram. W zamian czekają na nas: cisza i dorodna buczyna karpacka.

Wysowa-Zdrój Ośrodek „Zacisze” – Dolina Łopacińskiego – Kozie Żebro (847 m n.p.m.) – Markowa Woda – Wysowa-Zdrój

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy w Wysowej-Zdroju, w pobliżu ośrodka „Zacisze”, ok. 2 km na północny-wschód od centrum uzdrowiska. Na Kozie Żebro będziemy wędrować szlakiem zielonym . Za ośrodkiem „Zacisze” szlak skręca z drogi asfaltowej w prawo. Wędrujemy lasem wpierw łagodnie pod górę, potem ostrzej kamienistą ścieżką. Po ok. godzinie marszu dochodzimy na szczyt Koziego Żebra (847 m n.p.m.) – tu ławeczka, węzeł szlaków, tablica z nazwą szczytu.
  2. Ze szczytu schodzimy szlakami czerwonym i zielonym (kierunek: Hańczowa). Po ok. 15 minutach opuszczamy szlak zielony, który wiedzie do Skwirtnego (i dalej na Magurę Małastowską). Idziemy szlakiem czerwonym , cały czas lasem, ostro w dół. Następnie szlak nieco łagodnieje.
  3. Dochodzimy do szerokiej drogi leśnej. Szlak czerwony odbija w prawo, w kierunku Hańczowej, my zaś skręcamy w lewo. Czeka nas teraz wygodny fragment wiodący duktem leśnym, delikatnie pod górę. Na tym odcinku będą nam towarzyszyć żółty szlak rowerowy (częściowy starty) oraz leśna ścieżka edukacyjna wytyczona przez Nadleśnictwo Łosie. Po drodze mijamy wiatę i miejsce odpoczynku, z możliwością rozpalenia ogniska.
  4. Dochodzimy do parkingu w pobliżu ośrodka „Zacisze”, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Kozie Żebro (847 m n.p.m.) to zalesiony szczyt położony w zachodniej części Beskidu Niskiego. Z wierzchołka rozciągają się bardzo ograniczone widoki w kierunku wschodnim (w porach roku, kiedy nie ma liści na drzewach, można wypatrzeć wzniesienie Rotundy), wśród prześwitów widać też Lackową. Szczyt zaliczany jest do Korony Beskidu Niskiego – to odznaka, którą przyznaje się za zdobycie 18 szczytów położonych na terenie Beskidu Niskiego (odznakę weryfikuje Oddział PTTK w Jaśle). Stoki Koziego Żebra są dość strome, porośnięte dorodną buczyną karpacką. Na szczyt można wejść szlakami z: Wysowej-Zdroju, Hańczowej, Regietowa i Skwirtnego.
  2. Szlak czerwony, którym będziemy schodzić z Koziego Żebra w kierunku Hańczowej, to fragment długodystansowego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak ten o długości ok. 500 km wiedzie z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady, ukazując piękno polskich gór, a także różnorodność krajobrazów i liczne ciekawostki krajoznawcze.
  3. Warto pospacerować po niewielkim, ale urokliwym uzdrowisku Wysowa-Zdrój położonym w zachodniej części Beskidu Niskiego, niedaleko granicy ze Słowacją. W sanatoriach leczone są choroby układu trawienia, dróg oddechowych oraz schorzenia ortopedyczno-urazowe. W parku zdrojowym znajduje się pijalnia wód mineralnych – jest to współczesny obiekt zbudowany na wzór dawnej pijalni zaprojektowanej przez znanego architekta Karola Stryjeńskiego w latach dwudziestych XX wieku. Na uwagę zasługuje cerkiew św. Michała Archanioła wybudowana w 1779 roku położona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Przy drodze prowadzącej do Hańczowej stoi kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1936-1938 według projektu Zbigniewa Mączeńskiego.

Warianty i modyfikacje

  1. Turyści niezmotoryzowani, którzy przyjadą na wycieczkę autobusem, zaczynają wędrówkę pod cerkwią św. Michała Archanioła w centrum uzdrowiska. Tu znajduje się węzeł szlaków. Kierujemy się za znakami zielonego szlaku (drogowskaz: Kozie Żebro 2 h), drogą asfaltową na północny-wschód. Na skrzyżowaniu, w pobliżu kościółka zdrojowego, idziemy dalej prosto wzdłuż potoku Szumniak. Po lewej stronie drogi można dostrzec ślady działalności bobrów. Dochodzimy do ośrodka „Zacisze”. Dalej trasa przebiega tak jak w opisie powyżej.
  2. Z Koziego Żebra możemy zejść czerwonym szlakiem do Regietowa (drogowskaz: Regetów 1 h 15 min), gdzie znajduje się m.in. baza namiotowa SKPB Warszawa (czynna tylko w okresie wakacyjnym), a także sporo śladów po dwóch wysiedlonych wsiach łemkowskich rozciągniętych wzdłuż potoku Regetówka. Zejście czerwonym szlakiem do Regietowa jest dość ostre i może dać się we znaki nawet zaprawionym piechurom.
  3. Z Koziego Żebra możemy zejść zielonym szlakiem do wsi Skwirtne, zdobywając przy okazji drugi szczyt – Skałkę (820 m n.p.m.). W Skwirtnem znajduje się drewniana cerkiew św. Kosmy i Damiana zbudowana w 1837 roku (leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce). Szlak zielony prowadzący z Wysowej przez Kozie Żebro i dalej przez Skwirtne, Smerekowiec, Magurę Małastowską  do Szymbarku – mimo że rzadko uczęszczany przez turystów – jest interesujący pod względem przyrodniczym i krajoznawczym. Wybierając ten wariant, pamiętajmy, że wieś Skwirtne jest kiepsko skomunikowana z większymi miejscowościami, zatem zadbajmy wcześniej o transport powrotny.
  4. Wędrówkę możemy zakończyć w Hańczowej, przez którą przejeżdżają autobusy do Wysowej-Zdroju. Z Koziego Żebra schodzimy czerwonym szlakiem (kierunek: Hańczowa), tak jak w opisanej trasie podstawowej. Po zejściu do drogi dolinnej skręcamy w prawo i kontynuujemy marsz wygodną, bitą drogą – na tym odcinku towarzyszą nam znaki żółtego szlaku rowerowego. Dochodzimy do centrum Hańczowej. W miejscowości warto zobaczyć drewnianą cerkiew z początku XIX wieku.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Wysowej-Zdroju kursują autobusy z Gorlic i Tarnowa. Wysiadamy na przystanku nieopodal cerkwi św. Michała Archanioła.
  2. Samochód najlepiej zaparkować za ośrodkiem „Zacisze”, po lewej stronie drogi prowadzącej w kierunku Hańczowej (tuż przed zakazem wjazdu na drogę leśną) – znajduje się tu niewielka zatoczka, na której zmieści się kilka samochodów. W tym miejscu szlak zielony skręca do lasu. Auto możemy też zostawić na parkingu przy drodze naprzeciwko cerkwi św. Michała Archanioła – wybierając ten wariant, czeka nas dodatkowo dwukilometrowy spacer zielonym szlakiem drogą asfaltową przez uzdrowisko.
  3. Trasa jest typowo terenowa, wiedzie w całości przez las. Podejście zielonym szlakiem z Wysowej jest łagodniejsze, natomiast podczas zejścia czerwonym szlakiem w kierunku Hańczowej czekają na nas dwa strome odcinki. Na wędrówkę koniecznie zabierzmy sprawdzone obuwie turystyczne.
  4. Przy drodze leśnej z Hańczowej do Wysowej (ostatni odcinek naszej trasy) znajduje się wiata, ławeczki oraz miejsce na rozpalenie ogniska.
  5. W Wysowej znajdują się sklepy, w których możemy kupić prowiant na drogę. W uzdrowisku jest kilka możliwości skorzystania z gastronomii (restauracja, bar, kawiarnia, pizzeria). Jeśli chcemy spróbować regionalnych potraw, warto rozważyć wizytę w karczmie Gościnna Chata, która oferuje również dania kuchni łemkowskiej.
Tak
5.99 km
295.60 m
338.40 m
337.40 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 57m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img