Pętla z Regietowa na cmentarz nr 51 na Rotundzie

Długość trasy: 9,09 km
Czas przejścia: 2h 51m
Trudność: Umiarkowana

Bardzo malownicza trasa szlakami łemkowszczyzny. Celem wędrówki jest poznanie pięknego cmentarza wojennego z I wojny światowej. Wycieczka w rejon Beskidu Niskiego, który urzeka swoim sielskim krajobrazem.

Regietów Niżny - Regietów - Baza SKPB - Rotunda (771 m n.p.m.) - Regietów

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Regietowie Niżnym, przy skrzyżowaniu dróg, gdzie znajduje się drewniana cerkiew pw. Św. Michała Archanioła.
  2. Kierujemy się drogą asfaltową na południe w stronę Regietowa i Przełęczy Regetowskiej gdzie przebiega granica państwowa ze Słowacją.
  3. Skręcamy w lewo w stronę sezonowej Bazy Namiotowej Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich Warszawa.  Podążamy w górę uczęszczając Głównym Szlakiem Beskidzkim - znaki czerwone . Podejście jest delikatnie strome.
  4. Dochodzimy do cmentarza nr 51. Następnie kontynuujemy wędrówkę GSB, teren zaczyna opadać. Po przebyciu mniej więcej takiego samego dystansu jak Regietów - Rotunda, skręcamy w lewo i schodzimy ze szlaku na leśną ścieżkę.
  5. Zmieniamy kierunek drogi i wchodzimy na szlak konny oznaczony kolorem niebieskim (na mapie zielonym). Szlak ten zaprowadzi nas pod bazę SKPB.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Wieś Regietów powstała w 1945 r. Została utworzona z dwóch wsi, Regietowa Niżnego, gdzie rozpoczynamy naszą wędrówkę oraz z Regietowa Wyżnego, wsi bezludnej. Wieś została zniszczona wskutek działań wojennych. Podczas pierwszej wojny światowej przebiegał przez nią front. Drugim czynnikiem były wysiedlenia, które dopełniła akcja Wisła w 1947. Wieś Regietów (Niżny) odrodziła się poprzez wybudowanie przez władze komunistyczne PGRu, przez co ponownie została zaludniona
  2. Znajdujemy się przy cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Jest to cerkiew murowana, która została oszalowana drewnianymi deskami. Cerkiew skupiała ludność głównie Łemkowską. Cerkiew wzorowana jest na dawniej świątyni grekokatolickiej, która znajdowała się tutaj do lat 50. Później została rozebrana i przewieziona do innej miejscowości - Żółkiewki.  Obiekt został wybudowany na nowo w latach 2008-2012.
  3. Rozpoczynamy podejście na Rotundę przy bazie namiotowej SKPB Warszawa. Obiekt funkcjonuje od połowy czerwca do połowy września.  Nazwa góry ma etymologię wołoską i w uproszczeniu oznacza "okrągły". Słowo nawiązuje do kształtu góry.  Podczas wędrówki przechodzimy przez las buczyny karpackiej, charakterystycznej dla Beskidu Niskiego.
  4. Na szczycie góry znajduje się jeden z bez wątpienia najładniejszych cmentarzy wojennych z I wojny światowej. Projektantem tego i wielu innych cmentarzy był Dusan Jurkovic.  Spoczywają tu żołnierze wszystkich walczących armii: austriackiej, niemieckiej i rosyjskiej. Cmentarz zbudowany jest na planie koła, otoczony jest wałem kamienno ziemnym. W centrum znajduje się pięć strzelistych drewnianych wież pokrytych gontem, zwieńczone krzyżami. Warto wspomnieć o założeniu projektanta. Pierwotnie, czyli po zakończeniu I wojny światowej wzgórze było niezalesione. Wieże były widoczne z wielkiej odległości, przez co kojarzyły się z kopułami cerkwi lub starosłowiańskim miejscem kultu.  Wraz z upływem lat cmentarz ulegał zniszczeniu, do tego stopnia że ciężko było go odnaleźć. Ostatecznie obiekt został w pełni odremontowany. Przy jednej z wież możemy znaleźć tablicę z inskrypcją w języku niemieckim i tłumaczeniem (niezwykle ujmującym) brzmiącym następująco:

    "Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
    a burze nam nieraz we znaki się dały,
    wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi,
    i wcześniej okrywa purpurą swej chwały"
  5. Powracając do punktu startu w okolicy znajduje się najbardziej popularny obiekt wsi i regionu - Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów".  Jest to największa stadnina hucuła w Europie.  Pochodzenie tej rasy niezwykle wytrzymałej wiąże się z Hucułami (ludem pasterskim), który niegdyś jako pierwszy zasiedlał ów górskie tereny.  Konie ze stadniny brały udział w kręceniu wielu polskich filmów. Najbardziej znane z nich to: "Ogniem I Mieczem", "Quo Vadis", "Stara Baśń", "Szatan z VII Klasy", "1920 Bitwa Warszawska", "Na dobre i na złe". W obiekcie można dobrze zjeść i zostać na noc. Jeden z koni o imieniu Jaśmin doczekał się nawet pamiątkowej tablicy.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę możemy rozpocząć (lub zakończyć) w pobliskiej uzdrowiskowej miejscowości Wysowa Zdrój. Wówczas udajemy się z centrum szlakiem zielonym przez Dolinę Łopacińskiego. Szlak ten krzyżuje się z GSB na szczycie Kozie Żebro. Następnie po stromych stokach schodzimy do Regietowa.
  2. Podążając szlakiem konnym, możemy nieco skrócić drogę i wyjść w centrum wsi. Należy zejść ze szlaku i iść drogą polną w kierunku zabudowań.

Wskazówki praktyczne

  1. Dojazd do Regetowa wyłącznie własnym samochodem. Ewentualnie do Wysowej Zdrój można dojechać autobusami relacji Gorlice - Wysowa Zdrój (firma przewozowa Voyager).
  2. Zachęcamy do odwiedzenia Stadniny Koni Huculskich. Obiekt posiada gastronomię, świadczy usługi noclegowe. Dodatkowo możliwość nauki jazdy konnej i organizacji w zimie kuligów. Wszystkie informacje dostępne na stronie: www.huculy.com.pl.
Tak
9.09 km
266.76 m
301.92 m
302.39 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 51m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img