Grzywacka Góra pętlą z Kątów

Długość trasy: 4,70 km
Czas przejścia: 1h 32m
Trudność: Umiarkowana

Atrakcyjna pod względem krajobrazowym trasa, podczas której odkryjemy malownicze tereny północnej części Beskidu Niskiego. Celem wędrówki będzie Grzywacka Góra – szczyt o wybitnych walorach widokowych, wznoszący się ponad doliną Wisłoki, między Nowym Żmigrodem a Kątami. To przyjemna dla oczu wycieczka, która może być wstępem do dalszego eksplorowania Beskidu Niskiego.

Kąty kościół – Droga Krzyżowa – Grzywacka Góra (567 m n.p.m.) – Kąty parking

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu pod kościołem parafialnym w Kątach. Skręcamy w prawo w miejscu, gdzie stoi drogowskaz „Grzywacka Góra 2,3 km”. Wiedzie tędy zielony szlak rowerowy. Wędrujemy delikatnie pod górę wąską, asfaltową drogą, po lewej stronie mijamy cmentarz parafialny. W tym miejscu kończy się asfalt i zaczyna droga wśród pól.
  2. Czeka nas teraz piękny widokowo odcinek z rozległą panoramą na dolinę Wisłoki i wzniesienia Beskidu Niskiego. Wędrujemy wzdłuż stacji drogi krzyżowej. Na wysokości jedenastej stacji, z lewej strony, dołącza szlak zielony , który biegnie na Grzywacką Górę z Nowego Żmigrodu.
  3. Dochodzimy do szczytu Grzywackiej Góry. Tu wieża widokowa z krzyżem milenijnym, kaplica oraz ławeczki do odpoczynku.
  4. Schodzimy z Grzywackiej Góry szlakiem zielonym . Po około 5 minutach dochodzimy do rozwidlenia, tu spotykamy znaki czerwone. Skręcamy w prawo (kierunek: Kąty). Wędrujemy wśród pól, nadal towarzyszą nam ładne krajobrazy. Po prawej stronie mijamy wiatę.
  5. Za wiatą rozwidlenie dróg. Skręcamy w prawo, opuszczając szlaki koloru zielonego i czerwonego, które odbijają delikatnie w lewo. Wędrujemy polną drogą (bez znaków), po około 800 metrach dochodzimy do drogi asfaltowej w Kątach. Skręcamy w prawo i po kilku minutach dochodzimy do parkingu, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Grzywacka Góra (567 m n.p.m.) to bezleśny szczyt, o wybitnych walorach widokowych, położony w zachodniej części pasma Łysej Góry w Beskidzie Niskim. Na szczycie znajduje się wieża o dość oryginalnej konstrukcji – kręte schody doprowadzają do platformy widokowej, zaś całość wieńczy stalowy krzyż zwany milenijnym. Panorama z Grzywackiej Góry jest imponująca. W oddali patrząc na północ zobaczymy Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie. Pięknie prezentuje się pasmo Magury Wątkowskiej na zachodzie, na bliższym planie zobaczymy Bucznik wznoszący się nad Nowym Żmigrodem. Patrząc na południe dostrzeżemy rozległy szczyt Kamienia, zaś na wschodzie dumnie pręży się sylwetka Cergowej. Nieopodal krzyża milenijnego znajduje się tablica z opisem góry oraz kaplica przypominająca wyglądem wiatę turystyczną. Z centrum Kątów na Grzywacką Górę prowadzi Droga Krzyżowa o długości około 2 km zwana Kalwarią Miłosierdzia Bożego.
  2. Szlak zielony, którym dojdziemy na szczyt Grzywackiej Góry i którym będziemy schodzić do Kątów, to fragment długodystansowego szlaku prowadzącego z Gorlic do Ożennej – szlak ten liczy około 70 km i jest trzecim pod względem długości szlakiem w Beskidzie Niskim. Jest bardzo interesujący pod względem krajoznawczym i przyrodniczym. Po drodze znajduje się jedno z najmniejszych w Polsce uzdrowisk – Wapienne. Z Bucznika koło Nowego Żmigrodu, z Grzywackiej Góry i z Wysokiego roztaczają się malownicze panoramy. Szlak wiedzie przez obszary cenne przyrodniczo: Magurski Park Narodowy, w tym Obszar Ochrony Ścisłej „Kamień” oraz pasmo Magury Wątkowskiej.
  3. Szlak czerwony, który napotkamy na swej drodze, na niewielkim odcinku schodząc do Kątów, to fragment długodystansowego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak ten liczy ponad 500 km i wiedzie z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Ciekawostką jest, że to właśnie w Kątach, w dolinie Wisłoki, znajduje się najniższy punkt tego szlaku (ok. 310 m n.p.m.).

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli mamy więcej czasu i sił, możemy udać się na wędrówkę do pobliskiego Rezerwatu przyrody „Łysa Góra”. Aby tam dotrzeć, po zejściu z Grzywackiej Góry skręcamy w lewo na szlak czerwony (kierunek: Polana / Chyrowa wieś). Do rezerwatu dojdziemy w około 40 minut, ładnym krajobrazowo szlakiem. Jest to rezerwat leśny, który chroni żyzną buczynę karpacką, a także rzadkie okazy cisa pospolitego. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu orlika krzykliwego – symbol Magurskiego Parku Narodowego. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy na trasę tą samą drogą.
  2. Możemy zejść do Kątów szlakami koloru czerwonego i zielonego (które na tym odcinku biegną razem). W tym celu za wiatą skręcamy w lewo, cały czas trzymając się znaków, które doprowadzą nas wprost do znanej w regionie pizzerii w Kątach o wdzięcznej nazwie „Chono Tu!”. To miejsce, które odwiedza prawie każdy turysta wędrujący Głównym Szlakiem Beskidzkim. Wybierając tę opcję, nie zatoczymy pętli, zatem jeśli chcemy wrócić do punktu startu, musimy poczekać na autobus.

Wskazówki praktyczne

  1. Duży parking znajduje się pod kościołem parafialnym w Kątach – w tym miejscu zaczynamy i kończymy wędrówkę. Do Kątów kursują liczne autobusy relacji Jasło – Krempna, przejeżdżające przez Nowy Żmigród. Jeśli zechcemy przyjechać na wycieczkę autobusem, wysiadamy na przystanku „Kąty kościół”.
  2. W Kątach – w miejscu, gdzie szlaki czerwony i zielony schodzą do miejscowości – znajduje się dobrze zaopatrzony sklep oraz pizzeria otwarta do późnych godzin wieczornych. W tym miejscu znajdziemy również nocleg w gospodarstwie agroturystycznym
  3. Mimo że trasa nie jest długa, należy się do niej przygotować jak do górskiej wycieczki. Szlak wiedzie w większości odkrytym terenem. W przypadku deszczu możemy się schronić w kaplicy na szczycie Grzywackiej Góry, zadaszona wiata znajduje się przy zejściu do Kątów.
  4. Zanim wejdziemy na platformę widokową na Grzywackiej Górze, warto zwrócić uwagę na tabliczkę z napisem: „wejście na wieżę widokową tylko za zezwoleniem osoby upoważnionej”. Furtka na wieżę zawsze jest otwarta. Odradzamy wyjście na wieżę podczas burzy, silnego wiatru i oblodzeń. Nawet przy dobrej pogodzie konstrukcja nie jest zbyt stabilna, a platforma „lubi się” poruszać w rytm naszych kroków.
Tak
4.70 km
245.68 m
246.45 m
246.89 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 33m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img