Bucznik z Nowego Żmigrodu do Mrukowej
Ładna krajobrazowo wycieczka po północnych rubieżach Beskidu Niskiego na malowniczy grzbiet Bucznika, z którego roztaczają się piękne panoramy na okolicę. Po drodze interesujący widok na owiane legendami Wzgórze Trzech Krzyży wnoszące się nad Mytarzą. Miłośników lokalnych zabytków zaciekawi być może Nowy Żmigród – dawne miasteczko położone niegdyś na ważnym trakcie handlowym.
Nowy Żmigród – Bucznik (519 m n.p.m.) – Mrukowa
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy w centrum Nowego Żmigrodu. Z tzw. małego Rynku kierujemy się za znakami zielonego szlaku (drogowskaz: Bucznik 1 h 20 min.), przekraczamy kładkę na Wisłoce, idziemy pośród zabudowań wsi Mytarz. Po ok. 30 minutach szlak opuszcza drogę asfaltową i skręca w prawo. Stąd – po prawej stronie – ładny widok na Wzgórze Trzech Krzyży.
- Czeka nas teraz odcinek wiodący przez las łagodnie pod górę. Podchodzimy na wschodni szczyt Bucznika (519 m n.p.m.), po kilkunastu minutach dochodzimy na jego drugi, nieoznaczony wierzchołek o nazwie Pagórek.
- Dalej grzbietem ścieżką wśród łąk, odkrytym terenem. Przed nami piękne panoramy na Beskid Niski i Pogórze Jasielskie. W miejscu, gdzie dochodzi z lewej strony kamienista droga z Brzezowej, idziemy na wprost (uwaga: brak znaków).
- Pośród łąk, mocno zarośniętą ścieżyną, schodzimy do Mrukowej. Przed nami ładny widok na górę Zamkową, Trzy Kopce i wał Świerzowej. Dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i po chwili docieramy na przystanek autobusowy w Mrukowej, gdzie kończymy wycieczkę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Bucznik (519 m n.p.m.) to niewysoki, dwuwierzchołkowy grzbiet położony w północnej części Beskidu Niskiego, rozciągnięty między wsiami Mytarz i Mrukową. Wschodni wierzchołek, na którym znajduje się triangul, jest oznaczony tabliczką. Drugi szczyt nazywany Pagórkiem jest oddalony ok. 600 metrów na zachód od Bucznika. Z obu szczytów rozciągają się ładne widoki na Beskid Niski, widać stąd m.in. Kamień nad Kątami, wzgórze Jeleń, pasmo Magury Wątkowskiej. Z zielonego szlaku pięknie prezentują się Trzy Kopce, wał Świerzowej, góra Zamkowa nad Mrukową. W panoramie możemy także zobaczyć: Pogórze Jasielskie, Pogórze Ciężkowickie oraz Pogórze Dynowskie.
- Szlak zielony, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku wiodącego przez Beskid Niski o długości ok. 70 km. Szlak ten biegnie z Gorlic do Ożennej i jest bardzo interesujący pod względem przyrodniczym i krajoznawczym. Spotkamy na nim kilka rozległych panoram (spod szczytu Łysuli, z Bucznika, z Grzywackiej Góry, ze szczytu Wysokiego). Jest urozmaicony terenowo (zalesione grzbiety górskie oraz doliny), przechodzi także przez obszar Magurskiego Parku Narodowego.
- Nowy Żmigród położony nad rzeką Wisłoką leżał niegdyś na ważnym szlaku handlowym, dzięki czemu miasto dobrze się rozwijało. Już w okresie średniowiecza trakt prowadzący przez Żmigród był główną drogą prowadzącą na Węgry. W 1934 roku Nowy Żmigród stracił prawa miejskie. Warto zobaczyć kościół pw. śś. Piotra i Pawła – jest to budowla XVI-wieczna, kilkakrotnie przebudowywana. W XIX-wiecznym budynku dawnego zajazdu mieści się Muzeum im. Leona Karcińskiego (Ośrodek Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej) z ciekawą wystawą dotyczącą historii regionu. Warto zajrzeć na cmentarz z I wojny światowej nr 8, którego projektantem był Dušan Jurkovič, oraz na cmentarz żydowski – kirkut jest świadectwem czasów, kiedy Nowy Żmigród zamieszkiwała liczna społeczność żydowska.
Warianty i modyfikacje
- Zamiast do Mrukowej, możemy zejść do sąsiedniej Brzezowej zielonym szlakiem rowerowym (znanym jako szlak „Śladami św. Wojciecha”), który prowadzi szeroką, kamienistą drogą. Jest to dobra opcja w przypadku deszczu, kiedy chcemy zejść szybko i bezpiecznie do doliny, pomijając ostatni odcinek wiodący odsłoniętym terenem przez łąki.
- Jeśli mamy więcej czasu i sił, możemy zostać w Mrukowej i udać się na wędrówkę do kaplicy pod Trzema Kopcami. Z centrum Mrukowej do kaplicy wiedzie szlak koloru żółtego (drogowskaz: Trzy Kopce). Jest to ładna, leśna trasa u podnóża pasma Magurskiego..
Wskazówki praktyczne
- Do Nowego Żmigrodu i Mrukowej możemy dojechać autobusem z Jasła.
- Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się w Nowym Żmigrodzie, na placu Kościuszki, na tzw. małym Rynku. W Mrukowej samochód można zostawić przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (przygotowano tu trzy miejsca postojowe).
- W Nowym Żmigrodzie znajdują się sklepy, w których możemy kupić prowiant na drogę.
- Szlak jest dobrze oznaczony w terenie, poza ostatnim odcinkiem schodzącym do Mrukowej. Fragment ten wiedzie zarośniętą ścieżką przez łąki. W miejscu, gdzie do zielonego szlaku dochodzi szutrowa droga z Brzezowej – brak jest wyraźnych oznaczeń. Pamiętajmy zatem, że szlak zielony prowadzi prosto przez łąki.
- Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim leśne ścieżki i polne dróżki, zatem na trasie przyda się wygodne obuwie turystyczne.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Kaplica pod Trzema Kopcami pętlą z Mrukowej
Długość trasy: 4,44 km
Czas przejścia: 1h 25m
Trudność: Umiarkowana
Diabli Kamień i Wodospad Magurski w Foluszu
Długość trasy: 6,38 km
Czas przejścia: 1h 55m
Trudność: Umiarkowana
Pętlą z Bartnego przez Pasmo Magury Wątkowskiej
Długość trasy: 9,76 km
Czas przejścia: 3h 06m
Trudność: Umiarkowana
Szlakiem cmentarzy wojennych u podnóża góry Cieklinki
Długość trasy: 3,51 km
Czas przejścia: 0h 55m
Trudność: Łatwa