Bucznik z Nowego Żmigrodu do Mrukowej

Długość trasy: 6,76 km
Czas przejścia: 2h 04m
Trudność: Umiarkowana

Ładna krajobrazowo wycieczka po północnych rubieżach Beskidu Niskiego na malowniczy grzbiet Bucznika, z którego roztaczają się piękne panoramy na okolicę. Po drodze interesujący widok na owiane legendami Wzgórze Trzech Krzyży wnoszące się nad Mytarzą. Miłośników lokalnych zabytków zaciekawi być może Nowy Żmigród – dawne miasteczko położone niegdyś na ważnym trakcie handlowym.

Nowy Żmigród – Bucznik (519 m n.p.m.) – Mrukowa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy w centrum Nowego Żmigrodu. Z tzw. małego Rynku kierujemy się za znakami zielonego szlaku (drogowskaz: Bucznik 1 h 20 min.), przekraczamy kładkę na Wisłoce, idziemy pośród zabudowań wsi Mytarz. Po ok. 30 minutach szlak opuszcza drogę asfaltową i skręca w prawo. Stąd – po prawej stronie – ładny widok na Wzgórze Trzech Krzyży.
 2. Czeka nas teraz odcinek wiodący przez las łagodnie pod górę. Podchodzimy na wschodni szczyt Bucznika (519 m n.p.m.), po kilkunastu minutach dochodzimy na jego drugi, nieoznaczony wierzchołek o nazwie Pagórek.
 3. Dalej grzbietem ścieżką wśród łąk, odkrytym terenem. Przed nami piękne panoramy na Beskid Niski i Pogórze Jasielskie. W miejscu, gdzie dochodzi z lewej strony kamienista droga z Brzezowej, idziemy na wprost (uwaga: brak znaków).
 4. Pośród łąk, mocno zarośniętą ścieżyną, schodzimy do Mrukowej. Przed nami ładny widok na górę Zamkową, Trzy Kopce i wał Świerzowej. Dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i po chwili docieramy na przystanek autobusowy w Mrukowej, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Bucznik (519 m n.p.m.) to niewysoki, dwuwierzchołkowy grzbiet położony w północnej części Beskidu Niskiego, rozciągnięty między wsiami Mytarz i Mrukową. Wschodni wierzchołek, na którym znajduje się triangul, jest oznaczony tabliczką. Drugi szczyt nazywany Pagórkiem jest oddalony ok. 600 metrów na zachód od Bucznika. Z obu szczytów rozciągają się ładne widoki na Beskid Niski, widać stąd m.in. Kamień nad Kątami, wzgórze Jeleń, pasmo Magury Wątkowskiej. Z zielonego szlaku pięknie prezentują się Trzy Kopce, wał Świerzowej, góra Zamkowa nad Mrukową. W panoramie możemy także zobaczyć: Pogórze Jasielskie, Pogórze Ciężkowickie oraz Pogórze Dynowskie.
 2. Szlak zielony, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku wiodącego przez Beskid Niski o długości ok. 70 km. Szlak ten biegnie z Gorlic do Ożennej i jest  bardzo interesujący pod względem przyrodniczym i krajoznawczym. Spotkamy na nim kilka  rozległych panoram (spod szczytu Łysuli, z Bucznika, z Grzywackiej Góry, ze szczytu Wysokiego). Jest urozmaicony terenowo (zalesione grzbiety górskie oraz doliny), przechodzi także przez obszar Magurskiego Parku Narodowego.
 3. Nowy Żmigród położony nad rzeką Wisłoką leżał niegdyś na ważnym szlaku handlowym, dzięki czemu miasto dobrze się rozwijało. Już w okresie średniowiecza trakt prowadzący przez Żmigród był główną drogą prowadzącą na Węgry. W 1934 roku Nowy Żmigród stracił prawa miejskie. Warto zobaczyć kościół pw. śś. Piotra i Pawła – jest to budowla XVI-wieczna, kilkakrotnie przebudowywana. W XIX-wiecznym budynku dawnego zajazdu mieści się Muzeum im. Leona Karcińskiego (Ośrodek Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej) z ciekawą wystawą dotyczącą historii regionu. Warto zajrzeć na cmentarz z I wojny światowej nr 8, którego projektantem był Dušan Jurkovič, oraz na cmentarz żydowski  – kirkut jest świadectwem czasów, kiedy Nowy Żmigród zamieszkiwała liczna społeczność żydowska.

Warianty i modyfikacje

 1. Zamiast do Mrukowej, możemy zejść do sąsiedniej Brzezowej zielonym szlakiem rowerowym (znanym jako szlak „Śladami św. Wojciecha”), który prowadzi szeroką, kamienistą drogą. Jest to dobra opcja w przypadku deszczu, kiedy chcemy zejść szybko i bezpiecznie do doliny, pomijając ostatni odcinek wiodący odsłoniętym terenem przez łąki.
 2. Jeśli mamy więcej czasu i sił, możemy zostać w Mrukowej i udać się na wędrówkę do kaplicy pod Trzema Kopcami. Z centrum Mrukowej do kaplicy wiedzie szlak koloru żółtego (drogowskaz: Trzy Kopce). Jest to ładna, leśna trasa u podnóża pasma Magurskiego..

Wskazówki praktyczne

 1. Do Nowego Żmigrodu i Mrukowej możemy dojechać autobusem z Jasła.
 2. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się w Nowym Żmigrodzie, na placu Kościuszki, na tzw. małym Rynku. W Mrukowej samochód można zostawić przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej (przygotowano tu trzy miejsca postojowe).
 3. W Nowym Żmigrodzie znajdują się sklepy, w których możemy kupić prowiant na drogę.
 4. Szlak jest dobrze oznaczony w terenie, poza ostatnim odcinkiem schodzącym do Mrukowej. Fragment ten wiedzie zarośniętą ścieżką przez łąki. W miejscu, gdzie do zielonego szlaku dochodzi szutrowa droga z Brzezowej – brak jest wyraźnych oznaczeń. Pamiętajmy zatem, że szlak zielony prowadzi prosto przez łąki.
 5. Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim leśne ścieżki i polne dróżki, zatem na trasie przyda się wygodne obuwie turystyczne.
6.76 km
234.24 m
256.44 m
201.44 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 04m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img