Hala Krupowa i Polica z Sidziny do Skawicy

Długość trasy: 21,23 km
Czas przejścia: 7h 02m
Trudność: Trudna

Propozycja całodniowej wycieczki będącej połączeniem bogactwa widoków z kulturą oraz historią.

Poznamy budownictwo ludowe w skansenie w Sidzinie, chwile zadumy zapewnią nam mijane po drodze kapliczki oraz pomnik ofiar katastrofy lotniczej. W schronisku na Hali Krupowej będziemy mogli odpocząć oraz posilić się pysznymi pierogami.

Sidzina Dom Wczasów Dziecięcych - Hala Krupowa - Okrąglica - Schronisko na Hali Krupowej - Polica (1369m n.p.m.) - Przełęcz Kucałowa - Skawica Sucha Góra - Skawica

Autor:
Fundacja "Z miłości do gór"

Fundacja "Z miłości do gór"

Fundacja

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Sidzina, przy skansenie i budynku Domu Wczasów Dziecięcych nr 2 (przystanek busów Sidzina Dom Dziecka). Kierujemy się prosto obierając szlak zielony , mijając po lewej stronie drewnianą Kaplicę na Bińkówce.
  2. Trzymając się cały czas zielonych znaków docieramy na rozległą Halę Krupową, gdzie odbijamy ze szlaku w prawo w ścieżkę prowadzącą ostrym podejściem na szczyt Okrąglicy. Na szczycie kaplica MB Opiekunki Turystów oraz maszt telekomunikacyjny.
  3. Spod kaplicy kierujemy się w lewo, dochodzimy do ścieżki z czerwonym szlakiem , którą kierujemy się w stronę przełęczy Kucałowej. Na przełęczy Kucałowej zmieniamy szlak na czarny i skręcając w lewo dochodzimy do Schroniska na Hali Krupowej.
  4. Po odpoczynku w schronisku wracamy na przełęcz Kucałową, gdzie zmieniamy szlak na czerwony . Początkowo wędrujemy odkrytym terenem na szczyt Jasnej Góry, a następnie wchodząc w las (nie zmieniając szlaku) dochodzimy do szczytu Policy (1369 m n.p.m.).
  5. Od szczytu Policy wędrujemy dalej na zachód czerwonym szlakiem . Po ok. 160 m przy ścieżce znajduje się pomnik ofiar katastrofy samolotu z 02.04.1969 roku. Mijając miejsce katastrofy podążamy dalej czerwonym szlakiem delikatnie w dół. Po ok. 25 min takiej wędrówki, na polanie skręcamy w prawo, w nieoznakowaną ścieżkę. Doprowadza nas ona do zielonego szlaku , którym wracamy do Przełęczy Kucałowej.
  6. Na przełęczy zmieniamy szlak z zielonego na niebieski . Tutaj należy zachować ostrożność, bo czeka nas ostre zejście w dół po ścieżce, na której leżą luźne kamienie.
  7. Docieramy do Skawicy Suchej Góry, skąd trzymając się niebieskiego szlaku wędrujemy drogą gruntową, a następnie asfaltową do centrum Skawicy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Na starcie naszej wycieczki po prawej stronie możemy zobaczyć i zwiedzić Skansen Muzeum Kultury Ludowej, prezentujący charakterystyczne dla regionu okolic Babiej Góry budownictwo zrębowe.
  2. Na początku trasy znajduje się Kaplica na Bińkówce z płaskorzeźbą MB Sidzińskiej.
  3. Tuż przed ostatnim podejściem na Okrąglicę na Hali Krupowej napotkamy szałas pasterski, którym opiekuje się AKT Watra z Politechniki w Gliwicach.
  4. Na szczycie Okrąglicy znajduje się Kaplica MB Opiekunki Turystów oraz maszt telekomunikacyjny.
  5. Przełęcz Kucałowa to ciekawy przykład pięciostyku szlaków w polskich Beskidach (mamy ich osiem) oraz punkt widokowy.
  6. Na Polanie Sidzińskie Pasionki znajduje się malutkie (38 miejsc noclegowych) tzw. Schronisko na Hali Krupowej. W schronisku funkcjonuje stacja GOPR.
  7. Trasa wycieczki przebiega przez dwa rezerwaty przyrody: Rezerwat Przyrody na Policy oraz Rezerwat Przyrody na Policy im. Zenona Klemensiewicza, utworzone w celu zachowania wysokogórskiego boru świerkowego w stanie naturalnym.
  8. Na szczycie Policy możemy podziwiać piękny widok na Babią Górę.
  9. Tuż za szczytem Policy znajduje się Pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej z 02.04.1969. Tego dnia rozbił się tam rejsowy samolot LOT-u lecący z Warszawy do Krakowa.
  10. Z Jasnej Góry rozpościerają się widoki w kierunku północno-zachodnim i zachodnim – od Beskidu Śląskiego po Beskid Mały, przy dobrej pogodzie można dostrzec fragmenty Beskidu Makowskiego oraz Kraków.
  11. Odcinek trasy między Skawicą, a odbiciem na nie znakowaną ścieżkę poniżej szczytu Policy to fragment ostatniej wycieczki Karola Wojtyły przed wyjazdem na konklawe w 1978.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy uprościć pomijając wejście na szczyt Okrąglicy. Możemy też nie wchodzić na Policę, tylko z Hali Kucałowej zejść bezpośrednio niebieskim szlakiem do Skawicy.
  2. Ze szczytu Policy możemy kontynuować marsz czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki) przez Cyl Hali Śmietanowej do Mosornego Gronia, skąd wyciągiem krzesełkowym możemy zjechać do Zawoi Policzne.
  3. Trasę możemy zamienić w pętlę, podążając z Przełęczy Kucałowej czerwonym szlakiem do Przełęczy Malinowe, a następnie niebieskim szlakiem do Sidziny.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Sidziny możemy dojechać busem z Jordanowa, do którego z kolei dostaniemy się busem lub pociągiem z Krakowa. Warto pamiętać, że busy kursują głównie od poniedziałku do soboty.
  2. Na zwiedzanie skansenu trzeba zarezerwować sobie około godziny czasu, dokładne informacje na temat cennika i godzin otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej skansen-sidzina.pl.
  3. Ze Skawicy możemy wrócić busem do Zawoi lub Krakowa przez Maków Podhalański i Suchą Beskidzką.
  4. Samochód możemy zaparkować na bezpłatnym parkingu przy skansenie w Sidzinie. Powrót ze Skawicy do Sidziny może być problematyczny, dlatego w takiej sytuacji warto trasę zamienić w pętlę lub zaplanować ją na dwa samochody (bezpłatne parkingi znajdują się w Skawicy Suchej Górze oraz Skawicy pod kościołem).
  5. Jedynym punktem gastronomicznym na trasie jest schronisko na Hali Krupowej.

Babia Góra - galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
21.23 km
903.36 m
878.13 m
1043.71 m
20/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
7h 02m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Beskid Żywiecki

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img