Góra Ludwiki pętlą z Wysokiej

Długość trasy: 6,74 km
Czas przejścia: 1h 56m
Trudność: Łatwa

Propozycja spaceru pośród malowniczych beskidzkich krajobrazów na rzadko odwiedzaną przez turystów Górę Ludwiki. To ładna widokowo trasa o dużych walorach krajoznawczych. Po drodze piękne panoramy na Beskidy i Tatry, a także kilka ciekawostek historycznych. Odwiedzimy miejsca po pierwszych walkach września 1939 roku, pobłądzimy po bezdrożach Pogórza Orawsko-Jordanowskiego, a także nacieszymy oczy widokiem na Babią Górę.

Wysoka – Os. Bednarzówka – Góra Ludwiki (653 m n.p.m.) – Jawornik (635 m n.p.m.) – Wysoka

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu pod kościołem w miejscowości Wysoka. Maszerujemy na południe wzdłuż ulicy szlakiem koloru czarnego . Po około 400 metrach opuszczamy szlak czarny i skręcamy w prawo na czerwony szlak rowerowy (skręt oznaczony jest tablicą: Os. Sarnówka, Os. Maciaszkówka, Os. Bednarzówka).
  2. Wędrujemy wpierw drogą asfaltową, potem drogą szutrową, łagodnie do góry. Odsłaniają się pierwsze widoki na Beskid Żywiecki i Pogórze Orawsko-Jordanowskie, po lewej stronie ładnie prezentuje się Pasmo Podhalańskie. Po prawej stronie mijamy metalowy krzyż upamiętniający walki we wrześniu 1939 roku. Na rozwidleniu dróg, przy granicy lasu, skręcamy w prawo. Wygodna, leśna droga doprowadza nas do asfaltu i szlaku niebieskiego (którym będziemy wracać do Wysokiej).
  3. Skręcamy w lewo na szlak niebieski . Czeka nas teraz ładny krajobrazowo odcinek wiodący drogą asfaltową. Po prawej stronie widać wzniesienia Beskidu Makowskiego. Dochodzimy do pierwszych zabudowań wsi Toporzysko. Tutaj dołącza szlak koloru żółtego, prowadzący z Jordanowa.
  4. Szlakami koloru niebieskiego i żółtego dochodzimy na szczyt Góry Ludwiki (653 m n.p.m.). Z długiego grzbietu rozciąga się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie.
  5. Ze szczytu wracamy tą samą drogą, trzymając się szlaku niebieskiego . Dochodzimy do znanego nam już rozwidlenia dróg. Idziemy na wprost, nadal za znakami niebieskiego szlaku. Leśna ścieżka prowadzi wzdłuż zagajników, mijamy mało wybitne wzniesienie Jawornika (635 m n.p.m.). Po prawej stronie roztacza się piękna panorama Tatr.
  6. Szlak niebieski prowadzi przez las (po deszczu ścieżka bywa błotnista). Dochodzimy do szerokiej drogi leśnej, która doprowadza nas do cmentarza wojskowego w Wysokiej. Poniżej cmentarza skręcamy w prawo w alejkę. Po 5 minutach marszu docieramy pod kościół w Wysokiej, gdzie kończymy wycieczkę, zataczając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Góra Ludwiki (653 m n.p.m.) to widokowy szczyt położony na terenie Pogórza Orawsko-Jordanowskiego (według starszej regionalizacji – we wschodnim krańcu Beskidu Żywieckiego). Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy. Z Góry Ludwiki pięknie widać Babią Górę, ładnie prezentuje się też pasmo Policy. Nie wiemy, skąd wzięła się nazwa tej góry. Być może od imienia Ludwiki, mieszkanki dworu w Toporzysku, która lubiła podziwiać z tego miejsca wschody i zachody słońca. Dwór w Toporzysku od dawna już nie istnieje, dawny folwark rozebrano w 1989 roku.
  2. Wieś Wysoka została założona najprawdopodobniej przez Jordanów z Zakliczyna, właścicieli rozległych dóbr, na początku XVI wieku. Do historii przeszła zacięta Bitwa o Wysoką rozegrana w pierwszych dniach kampanii wrześniowej (1-3 września 1939 roku), znana również jako Bitwa pod Jordanowem. Świadectwem tych wydarzeń jest cmentarz wojskowy położony w centrum miejscowości – znajduje się tu pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w obronie Wysokiej oraz walczących partyzantów. Warto wspomnieć, że linia obrony w pierwszych dniach września 1939 roku przebiegała grzbietem Góry Ludwiki.
  3. W centrum wsi znajduje się dwór obronny z XVI wieku wybudowany przy ważnym trakcie handlowym prowadzącym z Krakowa na Węgry. Pod koniec XVIII wieku dwór został w przebudowany na okazałą rezydencję, tracąc charakter obronny. Podczas walk we wrześniu 1939 roku dwór uległ zniszczeniu (podobnie jak cała wieś Wysoka, która ostatecznie została zdobyta i doszczętnie spalona). Po wojnie dwór popadał w ruinę, dopiero w 1988 roku został odrestaurowany przez nowych właścicieli – Annę i Antoniego Pilchów, którzy prowadzili tu Fundację „Lutnia Staropolska”, upowszechniając muzykę dawną wykonywaną na historycznych instrumentach. Obecnie dwór ma nowych właścicieli i jest remontowany.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy wydłużyć naszą wycieczkę o około 3 km i pomaszerować z Wysokiej do Jordanowa. Spod cmentarza wojskowego w Wysokiej wędrujemy szlakiem koloru czerwonego w kierunku północnym. Szlak wiedzie wygodnym leśnym duktem. Wycieczkę kończymy na stacji PKP w Jordanowie. Kursują tędy pociągi relacji Kraków-Zakopane.
  2. Po zejściu z Góry Ludwiki możemy dość szybko zejść do Jordanowa, obierając szlak koloru żółtego . Wracamy ze szczytu tą samą drogą i po około 800 metrach przy starym węźle szlaków skręcamy w lewo na szlak żółty. Szlak wiedzie najpierw mieszanym laskiem, a następnie cały czas asfaltową drogą. Wybierając ten wariant, z Góry Ludwiki do Jordanowa dojdziemy w około godzinę. Wariant ten jest mało interesujący pod względem krajoznawczym, ale pozwala szybko dojść na stację kolejową w Jordanowie.

Wskazówki praktyczne

  1. Wieś Wysoka znajduje się około 5 km na południe od Jordanowa. Na wycieczkę warto przyjechać własnym transportem. Duży parking znajduje się obok kościoła w Wysokiej.
  2. Szlak rowerowy, którym będziemy wędrować w pierwszym etapie naszej wędrówki, jest kiepsko oznaczony w terenie. Nie powinno to stanowić problemu, gdyż odcinek ten wiedzie wyraźną, szutrową drogą. W przypadku wątpliwości nawigacyjnych, pamiętajmy, że skręcamy w prawo dopiero przy granicy lasu (omijając odbicia, które prowadzą do domostw i pól).
  3. Nawierzchnia na trasie to droga szutrowa, asfaltowa oraz leśne ścieżki. Na niebieskim szlaku w pobliżu wzniesienia Jawornik szlak bywa błotnisty. Na trasie nie znajdziemy uciążliwych podejść ani ostrych zejść. Szlak wiedzie łagodnie pofałdowanym terenem, częściowo wśród wysoko położonych przysiółków. Jest to bardziej propozycja spaceru pośród malowniczych krajobrazów niż typowa wędrówka górska. Trasę polecamy rodzinom z dziećmi oraz wszystkim tym, którzy umieją docenić mniej znane zakątki zachodnich Beskidów.
  4. Na trasie nie ma schroniska, dlatego warto zaopatrzyć się w prowiant na drogę. Najbliższy sklep znajduje się w Jordanowie.
Tak
6.74 km
89.54 m
102.08 m
101.71 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 56m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img