Forty Przemyskie - trasa północna

Długość trasy: 19,92 km
Czas przejścia: 6h 07m
Trudność: Wymagająca

Zapraszamy na przyjemną turystyczną przechadzkę o charakterze historycznym, szlakiem północnej i zachodniej części dawnej Twierdzy Przemyśl z przełomu XIX i XX wieku. Spotkamy tu obiekty zachowane w różnym stanie oraz ciekawą wystawę na temat I wojny światowej.

Bolestraszyce-Wola - czarny szlak forteczny - Kuńkowce

Autor:
Sławomir Andres

Sławomir Andres

nauczyciel historii, promotor krajoznawstwa

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na przystanku autobusowym Bolestraszyce-Wola, cofamy się kilkanaście metrów i skręcamy w prawo w szlak forteczny, oznaczony kolorem czarnym .
 2. Idąc za znakami szlaku przez kilka następnych godzin mijamy kolejne forty: San Rideau, Bolestraszyce, Werner, Orzechowce, Brunner i Łętownia.
 3. Szlak kończy się przy drodze Dynów-Przemyśl w miejscowości Kuńkowce, skręcamy w lewo na przystanek autobusowy, skąd powracamy do Przemyśla.

Atrakcje i zabytki

 1. Pod koniec XIX w. ówczesne władze Austro-Węgier postanowiły utworzyć wokół Przemyśla twierdzę wojskową, broniącą dostępu do Małopolski od strony wschodniej. Pozostałości umocnień wojskowych, tzw. Fortów przemyskich można dziś oglądać, dzięki temu, że zostały w większości odnowione. Szlak forteczny podzielony jest na dwie części: północną (ok. 19 km) i południową (ok. 32 km)
 2. Miejscowość Bolestraszyce słynie z zachwycającego ogrodu botanicznego – arboretum.
 3. W okolicach fortu Łętownia napotkamy piękne widoki na Pogórze Przemyskie.
 4. Obok fortu Werner w Żurawicy znajduje się hodowla danieli oraz ciekawa wystawa wewnątrz obiektu dotycząca I wojny światowej i walk na fortach przemyskich.
 5. Około 1 km przed końcem trasy (droga gruntowa w prawo) znajduje się wioska fantasy zbudowana na wzór grodu średniowiecznego, otwarta jednak tylko w soboty i niedziele.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę możemy skrócić i wrócić wcześniej do Przemyśla. Przystanki autobusowe po drodze znajdziemy w Żurawicy i Ujkowicach.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Przemyśla można dojechać samochodem, ale pozostawienie go w centrum generuje koszty parkowania. Najlepiej skorzystać z pociągu, podziwiając piękny dworzec główny.
 2. Aby dostać się na początek trasy, należy przejść na ulicę Sportową (przystanek obok przychodni i bazaru)i skorzystać z busa jadącego w kierunku miejscowości Wyszatyce. Wysiadamy na przystanku Bolestraszyce-Wola.
 3. Warto mieć na uwadze, że linie komunikacji miejskiej i busy mają znacznie więcej kursów w dni robocze.
 4. Forty na ogół są udostępnione do zwiedzania za darmo, trzeba uważać bo są to obiekty zniszczone, więc zbyt dokładna penetracja może zakończyć się kontuzją lub wypadkiem.
 5. W forcie Werner w Żurawicy pobierane są opłaty za wejście 15/12 zł (dane z lipca 2021).
 6. Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi i gruntowymi.
 7. Po drodze nie spotkamy sklepów spożywczych, dlatego najlepiej zabrać własny prowiant.
19.92 km
156.16 m
357.77 m
335.17 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 07m
(dla tempa marszu 4 km/h)
footer img