Szczebel z Przełęczy Glisne
Leśna wędrówka na ciekawy i nieco tajemniczy szczyt Szczebla, którego masywna, charakterystyczna sylwetka dominuje w panoramie okolicy. Po drodze piękny, bukowy las, interesujące ambonki skalne, a także łatwo dostępna jaskinia Zimna Dziura. Szczebel – wyniosły szczyt górujący ponad doliną Raby – to warta uwagi propozycja dla wszystkich miłośników Beskidu Wyspowego.
Przełęcz Glisne – Mała Góra (883 m n.p.m.) – Szczebel (976 m n.p.m.) – Przełęcz Glisne
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Glisne, na przełęczy o tej samej nazwie (przez przełęcz przechodzi droga z Lubnia do Mszany Dolnej). Tabliczka informuje nas, że na Szczebel mamy 1 godzinę marszu. Obieramy szlak zielony w kierunku północnym.
- Szlak pnie się łagodnie pod górę, z tego miejsca ładna panorama na Luboń Wielki i inne wzniesienia Beskidu Wyspowego. Mijamy wysoko położone domostwa Glisnego, nawierzchnia zamienia się w szutrową. Wchodzimy do lasu.
- Czeka nas teraz przyjemny, leśny odcinek – wpierw kamienistym, płytkim wąwozem, potem ścieżką leśną. Cały czas stopniowo nabieramy wysokości. Dochodzimy do Małej Góry (883 m n.p.m.). W tym miejscu szlak staje się łagodniejszy, a nawierzchnia mniej kamienista.
- Ostatni, około 15-minutowy odcinek na szczyt wiedzie dość stromo pod górę pośród pięknego, bukowego lasu. Dochodzimy na szczyt Szczebla. Tu ładna polanka, ławeczki do odpoczynku, ołtarz polowy. Z tego miejsca możemy podejść na punkt widokowy lub do jaskini Zimna Dziura (patrz: Warianty i modyfikacje) albo wrócić na przełęcz Glisne tym samym zielonym szlakiem .
Atrakcje i walory krajoznawcze
- Szczebel (976 m n.p.m.) to wyniosły szczyt w Beskidzie Wyspowym, którego charakterystyczna sylwetka jest dobrze rozpoznawalna w panoramie okolicy. Jego masywny, zalesiony grzbiet, wznoszący się ponad doliną Raby, dobrze widać również z drogi zakopianki. Zbocza Szczebla porasta piękny, bukowy las. Wschodnie i północne stoki Szczebla są bardzo strome, a czarny szlak z Kasinki Małej na szczyt jest uważany za najbardziej stromy szlak w Beskidzie Wyspowym. Ciekawostką tej góry są liczne wychodnie z piaskowca, które spotkać możemy na wspomnianym szlaku czarnym prowadzącym z Kasinki Małej. Na szczycie znajduje się niewielki ołtarz polowy, a także obelisk poświęcony Janowi Pawłowi II, który był na Szczeblu w latach 50. XX wieku. Są też ławeczki, miejsce na ognisko oraz mapa regionu.
- Szlak zielony, którym będziemy wędrować na szczyt Szczebla, pokrywa się ze szlakiem papieskim, wyznakowanym na pamiątkę wędrówek księdza Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, który był miłośnikiem Beskidów i górskich wycieczek. Szlak papieski znaczony jest w terenie żółtym krzyżykiem.
- Dużą osobliwością jest jaskinia Zimna Dziura, która znajduje się na północnym zboczu Szczebla, około 1,5 km poniżej szczytu, przy czarnym szlaku prowadzącym z Lubnia. Długość korytarzy tej jaskini wynosi 25 metrów. Jej nazwa pochodzi od niskiej temperatury, jaka utrzymuje się w środku przez większą część roku. Nawet w upalne dni na dnie jaskini można wypatrzeć warstwę lodu.
- Przełęcz Glisne, skąd zaczynamy naszą wędrówkę, jest dość rozległym obniżeniem między Luboniem Wielkim na południu a Szczeblem na północy. Z przełęczy roztacza się piękna panorama na wzniesienia Beskidu Wyspowego: na pierwszym planie Luboń Wielki, nieco dalej Ćwilin, Śnieżnica i Mogielica, na bliższym planie Ostra i Ogorzała. Przy dobrej widoczności z przełęczy widać też Tatry.
- Wycieczka na Szczebel może być okazją do zdobywania odznak: Korony Beskidu Wyspowego oraz 102 Wyspy Beskidu Wyspowego.
Warianty i modyfikacje
- Warto zejść ze szczytu Szczebla kilkaset metrów w dół w kierunku północno-zachodnim na niewielką polankę, z której przy dobrej pogodzie startują paralotniarze (kierunek: Lubień). Roztacza się stąd wspaniały widok na Beskid Wyspowy, Beskid Makowski oraz dolinę Raby, w dole widzimy zabudowania Kasinki Małej. Z tego miejsca pięknie prezentują się Lubogoszcz, Śnieżnica i Ćwilin po prawej stronie oraz pasmo Lubomira i Łysiny po lewej stronie.
- Jeśli dysponujemy czasem oraz zapasem sił, możemy zejść ze szczytu Szczebla czarnym szlakiem (kierunek: Lubień), aby zobaczyć jaskinię Zimna Dziura. W tym celu ze szczytu schodzimy najpierw łagodnie, mijamy grzbiecik Małego Szczebla, następnie czeka nas dość stromy i kamienisty odcinek w dół. Ze szczytu do jaskini jest około 1,5 km. Wybierając ten wariant, pamiętajmy, że aby wrócić na szczyt tą samą drogą, czeka nas chwilami forsowna wędrówka pod górę.
- Wariant dla ambitnych obejmuje zdobycie dwóch szczytów Beskidu Wyspowego w jeden dzień: Szczebla oraz Lubonia Wielkiego. Będąc na przełęczy Glisne możemy udać się na wędrówkę czerwonym szlakiem w kierunku południowym na Luboń Wielki. Warto wiedzieć, że szlak na tym odcinku jest bardzo stromy i żmudny, dlatego nie polecamy go osobom o słabszej kondycji fizycznej.
Wskazówki praktyczne
- Na miejsce startu najlepiej przyjechać własnym transportem. Na przełęczy Glisne, tuż przy zielonym szlaku, znajduje się nowy, dość duży parking (lokalizacja parkingu: Glisne 63), płatny 10 zł / dzień. Można tu przybić pieczątkę do książeczki GOT oraz innych odznak turystycznych. To najlepsze miejsce postojowe w promieniu 5 km, a także znakomita baza wypadowa na Szczebel i Luboń Wielki.
- Zielony szlak na Szczebel to najłagodniejsze znakowane podejście na ten szczyt. Na trasie zdarzają się jednak bardziej forsowne i strome podejścia, ale odcinki te nie są długie. Szlak wiedzie leśną ścieżką, niektóre fragmenty prowadzą kamienistym wąwozem (po deszczu ślisko!). Zalecamy wygodne obuwie turystyczne. Na szczycie znajdują się ławeczki do odpoczynku, drewniane stoły oraz miejsce na ognisko.
- Wybierając się na Szczebel, miejmy na uwadze, że na trasie nie ma schroniska. Sklep znajduje się w sąsiednim Tenczynie. Najbliższe schronisko, gdzie możemy zamówić posiłek, znajduje się na Luboniu Wielkim – z przełęczy Glisne wiedzie tam czerwony, bardzo wymagający szlak o długości około 2 km.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Grunwald i Wsołowa pętlą z Mszany Dolnej
Długość trasy: 5,54 km
Czas przejścia: 1h 44m
Trudność: Umiarkowana
Rabczańska pętla przez Królewską Górę i Grzebień
Długość trasy: 9,98 km
Czas przejścia: 3h 04m
Trudność: Umiarkowana
Czarny Dział i Ćwilin z Mszany Dolnej na przełęcz Gruszowiec
Długość trasy: 11,29 km
Czas przejścia: 3h 56m
Trudność: Wymagająca