Adamczykowa z Mszany Dolnej
Niezwykle malownicza wycieczka na styku Gorców i Beskidu Wyspowego okraszona pięknymi widokami na cztery strony świata. Czy niedługi spacer ponad miastem może stać się prawdziwie górską wędrówką połączoną ze zdobywaniem szczytu należącego do Korony Beskidu Wyspowego? Adamczykowa – położona około 3 km od centrum Mszany Dolnej – odsłania przed nami urok ziemi zagórzańskiej.
Mszana Dolna – Adamczykowa (612 m n.p.m.) – Mszana Dolna
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy na dworcu PKS w Mszanie Dolnej. Będziemy wędrować szlakiem koloru czarnego . Na początku czeka nas około 1 km marszu przez centrum miasta – najpierw ulicą Starowiejską, potem ulicą Orkana. Po prawej stronie mijamy park miejski. Skręcamy w prawo w ulicę Józefa Marka. Po około 800 metrach odsłaniają się widoki na Beskid Wyspowy i Gorce. Droga prowadzi delikatnie pod górę wśród ostatnich zabudowań. Koniec asfaltu.
- Wędrujemy drogą wśród pól. W krajobrazie wyróżnia się Luboń Wielki (po prawej stronie) oraz masywna sylwetka Szczebla. Po lewej stronie roztaczają się wzniesienia Gorców. Dochodzimy do samotnego drewnianego domku. W tym miejscu idziemy prosto (mimo że szlak skręca w lewo). Ostatnie podejście i osiągamy szczyt Adamczykowej (612 m n.p.m.). Tu rozległa widokowa polana.
- Idziemy prosto przed siebie i dochodzimy do czarnego szlaku , na którym stoi tabliczka z oznaczeniem szczytu. Skręcamy w lewo i wyraźną ścieżką dochodzimy do znanego nam już drewnianego domu. Od tego miejsca schodzimy do Mszany tą samą malowniczą polną drogą.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Adamczykowa (612 m n.p.m.) to góra mocno związana z kulturą ludową górali zagórzańskich. Zagórzanie zamieszkują północną część Gorców i zachodnią Beskidu Wyspowego, a ściślej dolinę Raby, Mszanki, Porębianki i Słomki. Mszana Dolna jest uznawana za stolicę Zagórzan.
- Czarny szlak, którym będziemy wędrować, wiedzie z Mszany Dolnej do Rabki-Zdroju. Został wyznakowany w 2010 roku, ma 16 km długości i pokazuje niezwykły urok zagórzańskiej ziemi.
- Szczyt Adamczykowej znajduje się około 300 metrów na zachód od szlaku. Warto wyjść na rozległą polanę szczytową, z której roztacza się imponujący widok na Luboń Wielki, za którym schowała się Babia Góra. Z Adamczykowej widać też znakomicie Krzyż Milenijny na Potaczkowej.
- Podczas wycieczki zobaczymy piękne panoramy na Beskid Wyspowy i Gorce. Po prawej stronie (idąc na szczyt z Mszany Dolnej) dumnie pręży się sylwetka Lubonia Wielkiego oraz masywny Szczebel. Za nami Lubogoszcz, Czarny Dział, Ćwilin, w oddali Mogielica – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Po lewej stronie wzniesienia Gorców, w tym charakterystyczny Kudłoń.
- Mimo że Adamczykowa leży już w Gorcach, jej szczyt zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego. To nowa odznaka ustanowiona w 2020 roku przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie i Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Aby zdobyć Koronę (oraz odznakę beskidzkiego rysia), należy zaliczyć czterdzieści szczytów, w tym również Adamczykową.
- Ciekawostką jest, że Adamczykowa (oraz sąsiadująca z nią Potaczkowa) zostały włączone do przebiegu Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Szlak ten o długości 320 km wiedzie przez teren Beskidu Wyspowego, zahaczając o północne stoki Gorców.
Warianty i modyfikacje
- Wędrówkę można skrócić, parkując samochód przy ulicy Józefa Marka, na czarnym szlaku. Oszczędzamy dzięki temu około 1 km marszu przez centrum Mszany Dolnej.
- Wycieczkę można połączyć ze spacerem na górę Grunwald (513 m n.p.m.), nazwaną tak w 1910 roku z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Prowadzi tam ścieżka spacerowa oznaczona tabliczkami zaczynająca się pod Urzędem Miasta w Mszanie Dolnej (ulica Józefa Piłsudskiego 2). Idziemy najpierw niecałe 500 metrów ulicą Józefa Piłsudskiego, a następnie skręcamy w prawo w ulicę Grunwaldzką. Dalej za znakami ścieżki spacerowej. Na górę Grunwald dojdziemy w niecałe 30 minut. Na wzgórzu stoi metalowy krzyż, jest też ławeczka do odpoczynku. Roztacza się stąd ładny widok na okoliczne wzniesienia i dolinę Mszanki. Nieco dalej, na rozległej polanie, zamontowano tabliczkę z oznaczeniem szczytu.
Wskazówki praktyczne
- Do Mszany Dolnej kursują liczne autobusy z Krakowa, Szczawnicy, Rabki-Zdroju czy Limanowej. Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy ulicy Józefa Marka, którędy wiedzie czarny szlak na Adamczykową. Dobrym miejscem na pozostawienie samochodu jest duży parking naprzeciwko parku miejskiego (obok targowiska). Oba te parkingi są płatne (2 zł / godzinę od poniedziałku do piątku).
- W Mszanie Dolnej znajdują się sklepy, jest też możliwość skorzystania z lokalnej gastronomii.
- Szlak wiedzie w większości polnymi ścieżkami (na początku asfalt), prawie w całości odkrytym terenem. Po deszczu ścieżka może być błotnista. Przewyższenie na trasie jest niewielkie. Droga na szczyt prowadzi bardzo delikatnie pod górę, zatem doskonale nadaje się dla osób o słabszej kondycji lub dla rodzin z dziećmi.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Grunwald i Wsołowa pętlą z Mszany Dolnej
Długość trasy: 5,54 km
Czas przejścia: 1h 44m
Trudność: Umiarkowana
Spacerem po parku dworskim w Porębie Wielkiej
Długość trasy: 1,57 km
Czas przejścia: 0h 25m
Trudność: Łatwa
Rabczańska pętla przez Królewską Górę i Grzebień
Długość trasy: 9,98 km
Czas przejścia: 3h 04m
Trudność: Umiarkowana