Potaczkowa z Poręby Wielkiej

Długość trasy: 3,86 km
Czas przejścia: 1h 18m
Trudność: Umiarkowana

Ładna, widokowa trasa na mniej znany gorczański szczyt Potaczkowej, z którego roztaczają się wspaniałe panoramy na Beskid Wyspowy, Gorce i Beskid Żywiecki. Spacer na Potaczkową to idealna propozycja na rodzinną wycieczkę, którą można połączyć z wizytą w parku dworskim hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej. Historia, przyroda, piękne krajobrazy i bliskość Gorczańskiego Parku Narodowego – każdy znajdzie coś dla siebie!

Poręba Wielka – Potaczkowa (746 m n.p.m.) – Poręba Wielka

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w pobliżu parku dworskiego w Porębie Wielkiej. Będziemy wędrować szlakiem koloru zielonego . Po lewej stronie mijamy bramę wejściową do parku dworskiego, zaraz potem budynek dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego. Wędrujemy drogą delikatnie pod górę, na tym odcinku będą nam towarzyszyć biało-zielone znaki ścieżki edukacyjnej.
  2. Szlak prowadzi brzegiem lasu, łagodnie podchodzimy zboczem góry Chabówka. Ścieżka edukacyjna odbija w lewo, my nadal prosto za znakami zielonego szlaku .
  3. Dochodzimy do granicy lasu, przed nami rozległa polana z pięknym widokiem. Po prawej stronie widać już krzyż milenijny na Potaczkowej. Docieramy do drogi grzbietowej i skręcamy w prawo na szlak czarny . Z tego miejsca roztacza się wspaniała panorama na Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki i Gorce.
  4. Dochodzimy na szczyt Potaczkowej. Tu ławeczki, ołtarz polowy, krzyż milenijny, znacznik szczytu. Z tego miejsca możemy kontynuować wędrówkę w kierunku Adamczykowej lub wrócić do Poręby Wielkiej tą samą drogą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Potaczkowa (746 m n.p.m.) położona jest w północnej części Gorców. Ze szczytu oraz z polany podszczytowej rozciągają się wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy (z dominującą sylwetką Lubonia Wielkiego), Gorce, Beskid Żywiecki z charakterystycznym w krajobrazie pasmem Polic oraz masywną sylwetką Babiej Góry. Z naszego szlaku ładnie prezentuje się także dolina Porębianki. W dawnych czasach na Potaczkowej wypasano owce. Do dziś Potaczkową nazywa się czasem Kotelnicą – nazwa ta w góralskiej gwarze oznacza miejsce kocenia się i zimowania owiec.
  2. Szlak czarny, który przechodzi przez szczyt Potaczkowej, został wyznakowany w 2011 roku, ma około 16 km długości i wiedzie z Mszany Dolnej do Rabki-Zdroju. Wędrując tym szlakiem odwiedzimy dwa różne regiony etnograficzne, bowiem między Olszówką a Rabką przebiega granica między Zagórzanami i Kliszczakami – dwiema odrębnymi grupami etnograficznymi.
  3. Park dworski hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej jest miejscem o ciekawej historii. Park został założony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku przez ówczesnych właścicieli dóbr wielkoporębskich – rodzinę Wodzickich. Ciekawym obiektem z dawnych czasów jest zachowany drewniany lamus czyli stara wozownia postawiona w XVIII wieku. W parku znajduje się ośrodek edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego, a w nim interesująca, interaktywna wystawa przyrodnicza. Warte zobaczenia są odtworzone stawy dworskie, będące miejscem lęgowym dla płazów. Park można zwiedzać, spacerując po wytyczonych alejkach.
  4. Wędrówkę na Potaczkową możemy połączyć ze zdobywaniem odznak turystycznych. Mimo że Potaczkowa leży w Gorcach, została włączona do przebiegu Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego. Szlak ten o długości 320 km wiedzie przez teren Beskidu Wyspowego, zahaczając o północne stoki Gorców. Szczyt Potaczkowej zaliczany jest także do Korony Beskidu Wyspowego oraz do nowej odznaki, ustanowionej w sierpniu 2021 roku – „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.

Warianty i modyfikacje

  1. Warto wydłużyć trasę i podejść do kapliczki św. Joanny Beretty Molli, która stoi przy czarnym szlaku w kierunku Mszany Dolnej. Z Potaczkowej do kapliczki dojdziemy w niecałe 10 minut. Po drodze czekają nas bardzo ładne widoki na Gorce i Beskid Wyspowy. Kamienna kapliczka powstała w tym miejscu w 2015 roku i jest pierwszą w polskich Karpatach figurą przydrożną postawioną ku czci świętej Joanny Beretty Molli.
  2. Zachęcamy, by zostać dłużej w Porębie Wielkiej i zwiedzić rozległy park dworski hrabiów Wodzickich. Przez park wiedzie ścieżka edukacyjna wyznakowana przez Gorczański Park Narodowy (więcej na temat parku dworskiego piszemy wyżej, w części „Atrakcje i walory krajobrazowe”).

Wskazówki praktyczne

  1. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się przy głównej drodze w Porębie Wielkiej poniżej parku dworskiego. Poręba Wielka i sąsiednia miejscowość Niedźwiedź leżą w powiecie limanowskim. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż w województwie małopolskim są też inne miejscowości o tej samej nazwie.
  2. Do Poręby Wielkiej kursują autobusy z Mszany Dolnej oraz okresowo z Krakowa (tylko w sezonie turystycznym). Busem możemy dojechać do sąsiedniej miejscowości Niedźwiedź i spod Urzędu Gminy dojść na miejsce startu szlakiem zielonym około 1,5 km.
  3. W Porębie Wielkiej i sąsiednim Niedźwiedziu znajduje się kilka sklepów. Ciepły posiłek można zjeść w restauracji, która mieści się w Termach Gorce w Porębie Wielkiej, w pobliżu parku dworskiego.
  4. Trasa nadaje się na rodzinną wycieczkę z dziećmi. Jest niedługa i nietrudna. Szlak wiedzie leśną ścieżką, a na ostatnim odcinku – na otwartej przestrzeni – drogą grzbietową. W parku dworskim wytyczono wygodne alejki.
Tak
3.86 km
225.72 m
224.12 m
226.12 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 19m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img