Rabczańska pętla przez Królewską Górę i Grzebień

Długość trasy: 9,98 km
Czas przejścia: 3h 04m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na bardzo przyjemną spacerowo-górską pętlę nad Rabką-Zdrojem. Trasa odwiedza dwa bardzo widokowe szczyty na skraju Gorców. Na Królewskiej Górze (Polczakówce) znajduje się wysoka wieża widokowa z rewelacyjnymi widokami w kierunku zachodnim. Z kolei ze szczytu Grzebienia możemy podziwiać wspaniałą panoramę Gorców oraz samej Rabki-Zdroju. Trasa należy do łatwych i przyjemnych! :)

Rabka-Zdrój Fontanna ze Słoniami (494 m n.p.m.) - stoki Bani - Przełęcz Pod Grzebieniem (569 m n.p.m.) - Królewska Góra (588 m n.p.m.) - Rabka Zaryte (448 m n.p.m.) - Grzebień (677 m n.p.m.) - Rabka-Zdrój Fontanna ze Słoniami (494 m n.p.m.)

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Punktem startowym jest znajdująca się w centrum Rabki-Zdroju “Fontanna ze Słoniami”. Od fontanny za znakami czarnego szlaku dochodzimy do skrzyżowania szlaków przy ul. Jana Pawła II.
  2. Będąc na ul. Jana Pawła II wchodzimy na niebieski szlak turystyczny w kierunku Lubonia Wielkiego.
  3. Po przekroczeniu Przełęczy Pod Grzebieniem (569 m n.p.m.), możemy podejść “tam i z powrotem” nieoznakowaną ścieżką na szczyt Królewskiej Góry (588 m n.p.m.), gdzie znajduje się wieża widokowa.
  4. Niebieskim szlakiem schodzimy do Rabki Zaryte, a dokładniej w okolice Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Kochanowskiego w Rabce-Zdrój oraz znajdujących się przy niej przystanków autobusowych Rabka Zaryte II w ciągu Drogi Krajowej nr 28 (ul. Zaryte).
  5. Przy sklepie spożywczym (ul. Zaryte 90) szlak niebieski idzie do góry w kierunku Lubonia Wielkiego. My w tym miejscu schodzimy w boczną uliczkę (kierunek cmentarz, oczyszczalnia ścieków) wzdłuż niewielkiego Rolskiego Potoku.
  6. Przechodzimy na drugi brzeg rzeki Raby, zaraz za mostem trafiamy na oznakowanie czarnego szlaku turystycznego . Za znakami czarnego szlaku skręcamy w prawo. Czarnym szlakiem idziemy przez masyw Grzebienia (677 m n.p.m.) i schodzimy do Rabki-Zdroju.
  7. Czarny szlak w ciągu ul. Poniatowskiego doprowadza nas do “Fontanny ze Słoniami” w centrum Rabki-Zdroju, czyli do miejsca, gdzie zaczynaliśmy wędrówkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Rabka-Zdrój zwana jest “miastem dzieci”, ponieważ od lat stanowi popularne uzdrowisko dziecięce. Już w XIII wieku Jan Długosz rozpisywał się na temat rabczańskich solanek, ale dopiero w 1864 roku powstał pierwszy zakład kąpielowo-leczniczy. Do dnia dzisiejszego większość atrakcji w Rabce-Zdroju jest tworzona  z myślą o dzieciach. Jedną z nich jest punkt startu i mety naszej wycieczki, czyli “Fontanna ze Słoniami”. Dzieci uwielbiają bawić się przy słoniach, ale także wiele radości sprawia im podziwianie spektakli świetlno-wodno-muzycznych, które odbywają się tutaj przez cały dzień.
  2. Królewska Góra (588 m n.p.m.) to góra znana przede wszystkim jako Polczakówka z ośrodkiem narciarskim w Rabce Zaryte. My idąc niebieskim szlakiem, mamy okazję odwiedzić zdecydowanie mniej znaną atrakcję tej góry, a - naszym zdaniem - największą atrakcję Rabki Zaryte. Od 2011 roku na szczycie Królewskiej Góry stoi drewniana wieża widokowa (wysoka na ponad 25 m), z której są rewelacyjne widoki na Beskid Wyspowy z pobliskim Luboniem Wielkim (1022 m n.p.m.) oraz Beskid Żywiecki z Babią Góra (1725 m n.p.m.). Patrząc w kierunku Grzebienia (677 m n.p.m.) można także dostrzec kilka tatrzańskich szczytów.
  3. Schodząc niebieskim szlakiem z Królewskiej Góry do Rabki Zaryte, przecinamy dolinę niewielkiego Królewskiego Potoku. Znajduje się tam ścieżka przyrodnicza oraz żółty i zielony szlak spacerowy. Warto się tam wybrać, aby poznać przyrodę charakterystyczną dla beskidzkich dolin.
  4. Idąc trasą, w szczególności nad rzeką Rabą w Zarytem, w oczy rzucają się dwie drewniane wieże rzymsko-katolickiego Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Rabce Zarytem. Kościół bryłą wtapia się w górski krajobraz i wprost nawiązuje do drewnianej architektury sakralnej. Najstarszą część kościoła stanowi dawna murowana kapliczka z 1815 roku. Mieszkańców Zarytego w budowie kościoła wspierał metropolita krakowski Karol Wojtyła, a poświęcenia kościoła w 1987 roku dokonał kardynał Franciszek Macharski.
  5. Zaryte do 1927 roku było samodzielną wsią o charakterze letniskowym. Z tego czasu pozostała zabudowa o charakterze willowym oraz kilka pensjonatów. Zaryte jest dzisiaj częścią miasta Rabka-Zdrój, ale że Zaryte nie miało statusu uzdrowiska, w opisach krajoznawczych stosujemy odrębną pisownię: Rabka-Zdrój oraz Rabka Zaryte. Określenie “Zaryte w Rabce-Zdrój” jest jak najbardziej poprawne, ale rzadko stosowane w opisach krajoznawczych.
  6. Grzebień (677 m n.p.m.) jest rewelacyjnym punktem widokowym na Gorce oraz Beskid Żywiecki. Na południu, nad gorczańskimi grzbietami można dostrzec liczne tatrzańskie szczyty. Panorama Rabki-Zdroju z Grzebienia uchodzi za najładniejszy widok na to uzdrowisko.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy trasę podzielić na dwie krótsze części: niebieskim szlakiem z Rabki-Zdroju do Rabki Zaryte oraz czarnym szlakiem z Rabki Zaryte do Rabki-Zdroju. Daje nam to dwie krótkie wycieczki, a liczne połączenia autobusowe zapewnią nam powrót do punktu wyjścia.
  2. Jeżeli nie chcemy schodzić z Królewskiej Góry do Rabki Zaryte, możemy wydeptanymi ścieżkami przejść spod wieży widokowej (588 m n.p.m.) wprost na szczyt Grzebienia (677 m n.p.m.). Jest to wędrówka poza znakowanymi szlakami turystycznymi.
  3. Rabka Zaryte również może być potraktowana jako punkt startu tej trasy. Łatwiej chociażby o bezpłatne miejsce parkingowe w okolicy cmentarza. Możemy zatem przejść pętlę, najpierw wspinając się na Grzebień i schodząc do centrum Rabki-Zdroju, a później wchodząc na Królewską Górę i schodząc do Rabki Zaryte. Zachody słońca z wieży widokowej potrafią zachwycić!

Wskazówki praktyczne

  1. Rabka-Zdrój posiada połączenia autobusowe z Nowym Targiem, Krakowem, Nowym Sączem oraz innymi miejscowościami pogranicza Beskidu Średniego, Wyspowego i Gorców. “Fontanna ze Słoniami” jest niedaleko “dworca busowego” przy ul. Jana Pawła II.
  2. W centrum Rabki-Zdroju nie ma większego problemu ze znalezieniem miejsc parkingowych. Spora część z nich to są miejsca płatne. Bezpłatne miejsca parkingowe można znaleźć wzdłuż Alei Tysiąclecia oraz ul. Poniatowskiego.
  3. Gastronomia na trasie w zasadzie nie występuje. Nie ma po drodze żadnego schroniska turystycznego lub bufetu, w tym także na terenie Rabki Zaryte. Restauracje oraz kawiarnie są natomiast w centrum Rabki-Zdrój, czyli w miejscu startu i mety wycieczki.
  4. W okolice Rabki-Zdroju można bardzo wygodnie dotrzeć koleją. Głównym węzłem kolejowym jest Chabówka, do której dojeżdżają pociągi m.in. z Krakowa, Zakopanego oraz Żywca, a także dalekobieżne kursujące przez te miejscowości do Zakopanego. Z Chabówki do stacji Rabka-Zdrój dojeżdża już tylko część tych pociągów, w tym Podhalańska Kolej Regionalna. Nasza propozycja trasy wiedzie przez Rabkę Zaryte, którędy przebiega nieczynna dla regularnego ruchu pasażerskiego zabytkowa Kolej Transwersalna.
  5. Atrakcją okolicy są przejazdy zabytkowymi składami parowozów po niezelektryfikowanym odcinku Kolei Transwersalnej. Te turystyczne przejazdy są regularnie organizowane przez Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce lub Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Jest to jedyna w regionie okazja do przejechania się zabytkową linią kolejową przez Rabkę Zaryte.
  6. Nawierzchnia na trasie przypomina polne drogi oraz spacer po przedmieściach. Nie ma za wielu luźnych kamieni. Pojawia się za to utrudnienie o innym charakterze. Otóż odcinek niebieskiego i czarnego szlaku nad Rabką Zarytem miejscami prowadzi przez tereny wilgotne, błotniste oraz ze śliskimi kamieniami. Z tego powodu trasa nie nadaje się na wózki oraz “lekkie obuwie”. Korzystając jednak ze skrótu (wariant 2) bez schodzenia do Rabki Zaryte, nawierzchnia trasy staje się zdecydowanie bardziej przystępna.
  7. Nawet jeżeli jest to lekka trasa spacerowa nad miastem, warto zabrać ze sobą mapę turystyczną. Po pierwsze, oznakowanie szlaku czarnego nad Rabką Zarytem bywa niewidoczne (liczne skręty między krzewami, na polach bez drzew). Po drugie, liczba wydeptanych ścieżek jest spora i daje liczne możliwości modyfikacji trasy według własnego uznania.
  8. Wielką radość najmłodszym sprawia podziwianie spektakli świetlno-wodno-muzycznych przy “Fontannie ze Słoniami”. Aby trafić na najciekawsze, najlepiej jest wcześniej sprawdzić program godzinowy. Program spektakli można sprawdzić na stronie internetowej Informacji Turystycznej w Rabce-Zdroju.
Tak
9.98 km
193.53 m
300.16 m
299.71 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 05m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Rabka-Zdrój Gorce

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img