Luboń Wielki Percią Borkowskiego

Długość trasy: 7,00 km
Czas przejścia: 2h 32m
Trudność: Wymagająca

Jedna z najbardziej wyjątkowych tras w Beskidach!

Wędrówka na Luboń Wielki dostarczy nam wielu przyrodniczych ciekawostek oraz bezpiecznej adrenaliny znanej z wysokogórskich szlaków. Nagrodą za trud wędrówki z chwilowymi elementami wspinaczki będzie odpoczynek w najmniejszym beskidzkim schronisku. :) Trasa idealna dla wszystkich chcących poczuć mało znane skalne oblicze Beskidu. :)

Rabka Zaryte - Rezerwat Luboń Wielki - Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim - Rabka Zaryte

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

 1. Punktem startu naszej trasy są okolice Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Kochanowskiego w Rabce-Zdroju oraz znajdujące się przy niej przystanki autobusowe Rabka Zaryte II w ciągu Drogi Krajowej nr 28 (ul. Zaryte).
 2. Spod szkoły idziemy drogą w kierunku Mszany Dolnej (i Nowego Sącza). Po 300 m docieramy do żółtego szlaku turystycznego i skręcamy w lewo w wyłożoną betonowymi płytami drogę wewnętrzną.
 3. Znakami żółtego szlaku idziemy przez pola i trzymamy się szerokiej drogi wzdłuż drzew. Po chwili wchodzimy w las i dalej kontynuujemy trasę żółtym szlakiem.
 4. Żółty szlak doprowadza nas do Schroniska PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.).
 5. Spod schroniska schodzimy niebieskim szlakiem turystycznym . Na rozdrożu Pod Luboniem (938 m n.p.m.) odchodzi szlak zielony, ale my nadal trzymamy się niebieskiego szlaku.
 6. Po wyjściu z lasu, kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem trzymając się linii drzew (po naszej lewej stronie). Gdy dojdziemy do głównej ulicy (Droga Krajowa nr 28, ul. Zaryte) zgodnie z niebieskim szlakiem skręcamy w prawo i po chwili jesteśmy przy Szkole Podstawowej nr 4 im. J. Kochanowskiego w Rabce-Zdrój oraz znajdującym się przy niej przystanku autobusowym, gdzie zaczynaliśmy wędrówkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Największą atrakcją przyrodniczą Lubonia Wielkiego jest znajdujący się poniżej szczytu rezerwat przyrody chroniący potężne (jak na beskidzkie warunki) gołoborze (rumowisko skalne) rzadko spotykane w Beskidach na wysokości poniżej 1000 m n.p.m. Przez gołoborze prowadzi nasz żółty szlak nazywany Percią Borkowskiego na cześć Stanisława Dunin-Borkowskiego, budowniczego i wieloletniego gospodarza schroniska PTTK na Luboniu Wielkim.
 2. Wędrówka Percią Borkowskiego na odcinku gołoborza jest dość krótka, ale dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Swoim charakterem stanowi namiastkę szlaków wysokogórskich.
 3. Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim zostało otwarte w 1931 roku i jest jednym z najmniejszych polskich schronisk górskich. U niektórych budzi skojarzenia z bajkową chatką baby jagi. :)
 4. Widoki z polany na szlaku żółtym oraz zielonym są przede wszystkim na okolicę Rabki-Zdroju oraz na Gorce znajdujące się po drugiej stronie Doliny Raby. Widoki spod Schroniska PTTK na Luboniu Wielkim są zdominowane przez sąsiednią górę Szczebel (977 m n.p.m.), za którą widoczne są pozostałe masywy Beskidu Wyspowego.

Warianty i modyfikacje

 1. Ze szczytu Lubonia Wielkiego możemy zejść zielonym szlakiem aż do centrum Rabki-Zdroju. Szlak zielony jest dłuższy, ale też łagodniejszy od niebieskiego.
 2. Możemy również zejść z Lubonia Wielkiego czerwonym szlakiem do Mszany Dolnej przez Przełęcz Glisne (634 m n.p.m.). Wydłuża to znacząco trasę, w zamian daje piękne widoki z pól nad Mszaną Dolną na góry Beskidu Wyspowego oraz Gorców.

Wskazówki praktyczne

 1. Kierunek wędrówki jest uzasadniony przejściem przez Perć Borkowskiego. Formalnie, szlak jest dwukierunkowy. W praktyce, jest zdecydowanie łatwiejszy w kierunku pod górę zgodnym z zaproponowaną trasą. Musimy mieć na uwadze fakt, że wilgotne kamienie są śliskie, a wtedy zdecydowanie bezpieczniej jest podchodzić niż schodzić.
 2. Stołówka Schroniska PTTK na Luboniu Wielkim jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Przy słonecznej pogodzie, większość miejsc konsumpcyjnych znajduje się na zewnątrz schroniska. Przy deszczowej pogodzie w schronisku jest ciasno, ale obsługa ugości każdego.
 3. Do przystanku Rabka Zaryte II dojeżdżają busy relacji Rabka-Zdrój - Mszana Dolna (m.in. Akro). Z kolei do obu tych miejscowości można bardzo łatwo dotrzeć licznymi połączeniami autobusowymi z Krakowa.
 4. Parking dla samochodów osobowych znajduje się przy cmentarzu Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (nad rzeką Rabą poniżej drogi głównej).
 5. W okolice Rabki-Zdroju można bardzo wygodnie dotrzeć koleją. Głównym węzłem kolejowym jest Chabówka, do której dojeżdżają pociągi m.in. z Krakowa, Zakopanego oraz Żywca, a także dalekobieżne kursujące przez te miejscowości do Zakopanego. Z Chabówki do stacji Rabka-Zdrój dojeżdża już tylko część tych pociągów, w tym Podhalańska Kolej Regionalna. Nasza propozycja trasy odbywa się w Rabce-Zaryte, którędy przebiega nieczynna dla regularnego ruchu pasażerskiego zabytkowa Kolej Transwersalna.
 6. Atrakcją okolicy są przejazdy zabytkowymi składami parowozów po niezelektryfikowanym odcinku Kolei Transwersalnej. Te turystyczne przejazdy są regularnie organizowane przez Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce lub Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Jest to jedyna w regionie okazja do przejechania się zabytkową linią kolejową przez Rabkę-Zaryte.
Tak
Tak
7.00 km
549.84 m
544.84 m
549.84 m
18/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 32m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img