Świńska Góra i Maciejowa pętlą z Rabki-Zdroju

Długość trasy: 19,06 km
Czas przejścia: 6h 11m
Trudność: Wymagająca

Malownicza trasa wokół Rabki-Zdroju. Oprócz walorów krajobrazowych, możemy poznać ciekawe obiekty historyczne - kościół św. Krzyża na Obidowej oraz bacówkę na Maciejowej. W trakcie wycieczki zwiedzimy zachodnie rubieże Gorców, spojrzymy na Tatry, Królową Polskich Beskidów oraz grzbiet główny Gorców.

Rabka Zdrój, Park Zdrojowy - Piątkowa - Rdzawka - Świńska Góra (754 m n.p.m.) - Ponice - Bacówka na Maciejowej - Maciejowa (836 m n.p.m.) - Rabka Zdrój, Park Zdrojowy

Autor:
Fundacja "Z miłości do gór"

Fundacja "Z miłości do gór"

Fundacja

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Rabce-Zdroju, przy Parku Zdrojowym, gdzie zaczyna się żółty szlak , wędrujemy nim przez około 5 km docierając do bardzo ruchliwej ulicy - słynnej Zakopianki.
  2. W miejscu dojścia do Zakopianki, rozpoczyna się zielony szlak , którym będziemy wędrować - z małymi przerwami - do bacówki na Maciejowej.
  3. Zielonym szlakiem podążamy do miejscowości Rdzawka, naszej wędrówce towarzyszą tutaj kolejne stacje Drogi Krzyżowej.
  4. Następnie pnąc się na przemian otwartym terenem i skrajem lasu, zdobywamy Świńską Górę, na której szczycie zielony szlak zakręca ostro w lewo, doprowadzając nas do miejscowości Ponice.
  5. W Ponicach na odcinku od przysiółka Czuptówka do bacówki na Maciejowej szlak jest słabo oznakowany, dlatego proponujemy obejście boczną drogą koło cmentarza. Na moście na Poniczance skręcamy w lewo, a po około 460 m skręcamy w prawo, w drogę, która wiedzie obok cmentarza i stromo pnie się do góry otwartym terenem. Po około 1,8 km z prawej strony dołącza do nas zielony szlak , który opuściliśmy na moście na Poniczance.
  6. Zielonym szlakiem wędrujemy aż do połączenia z czerwonym , naszym oczom ukaże się bacówka na Maciejowej.
  7. Zmieniamy szlak na czerwony i dochodzimy do bacówki. Kontynuujemy marsz czerwonym szlakiem , docieramy do Parku Zdrojowego w Rabce.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Na starcie wycieczki możemy zwiedzić Rabkę-Zdrój – miasto o wielowiekowej historii, słynące z wód solankowych oraz mikroklimatu sprzyjającego leczeniu schorzeń układu oddechowego, alergii, układu krążenia, chorób reumatycznych i przewlekłych chorób układu nerwowego. Do najsłynniejszych zabytków należy drewniany kościół św. Marii Magdaleny, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Władysława Orkana. Warto również odwiedzić Dom pod Trzema Madonnami oraz Muzeum Górali i Zbójników.  Gdy mamy nieco więcej czasu warto wybrać się na spektakl do teatru lalek – Rabcio.
  2. Najmłodsi w Rabce znajdą dla siebie atrakcje w postaci parku rozrywki – Rabkoland, warto także odwiedzić pomnik św. Mikołaja przy dworcu PKP oraz fontannę ze słoniami.
  3. Oprócz zabytków w Rabce-Zdroju można odwiedzić Park Zdrojowy z tężnią solankową oraz pijalnią wód mineralnych. W Parku znajduje się również Dom Solanki – jest to miejsce ekspozycji solanki wraz z pijalnią wód i zapleczem sanitarnym.
  4. W Piątkowej można zobaczyć drewniany kościół pw. Świętego Krzyża z 1757 roku, o bogatej i tragicznej historii, a który został podpalony przez nieznanych sprawców w 1994 r. Uratowany został tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności: akurat Zakopianką wracała specjalistyczna jednostka Straży Pożarnej z Krakowa. Dzięki błyskawicznej akcji udało się kościół uratować, spłonęła tylko jedna ściana z zabytkową rzeźbą Ukrzyżowania, która została odbudowana dzięki ofiarności miejscowej społeczności.
  5. Pomiędzy Piątkową, a Rdzawką znajduje się Droga Krzyżowa.
  6. Schronisko turystyki kwalifikowanej na Maciejowej – bardziej znane jako bacówka, tzw. Moskałówka.  Koncepcja budowy bacówek została przyjęta w 1974 przez Dyrekcję Zrzeszenia Gospodarki Turystycznej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Warszawie. Koordynatorem projektu został Edward Moskała, inicjator ich powstania i propagator turystyki kwalifikowanej. Stąd na takie bacówki mówi się Moskałówka. W Polskich górach jest ich 13 (z czego 11 w Beskidach)
  7. Czerwony szlak z Maciejowej do Rabki Zdrój jest to odcinek najdłuższego szlaku w Polskich górach Głównego Szlaku Beskidzkiego. Cały szlak ma długość prawie 500 km, biegnie z Ustronia do Wołosatego.

Warianty i modyfikacje

  1. W Ponicach zamiast skręcać w lewo możemy pozostać na zielonym szlaku.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Rabki dojechać można autem lub komunikacją zbiorą (pociąg i autobus).
  2. Większość parkingów w obrębie centrum miasta jest płatna we wszystkie dni tygodnia (od 1 czerwca do 30 września opłaty pobierane są w godzinach od 7 do 22, w pozostałym okresie od godz. 7 do 18).
  3. Bezpłatny parking pod kościołem św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz na przeciwko Muzeum Władysława Orkana.
  4. W trakcie naszej wycieczki mamy możliwość skorzystania z toalety i posiłku w bacówce na  Maciejowej.
Tak
Tak
19.06 km
361.40 m
701.44 m
701.44 m
18/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 11m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Rabka-Zdrój Gorce

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img