Stare Wierchy pętlą z Poręby Górnej

Długość trasy: 14,32 km
Czas przejścia: 4h 42m
Trudność: Wymagająca

Przyjemna wędrówka w zachodniej części Gorców obfitująca w liczne ciekawostki krajoznawcze i przyrodnicze. Po drodze chętnie odwiedzane przez turystów schronisko na Starych Wierchach, obserwatorium astronomiczne na Suhorze oraz kilka widokowych polan, z których rozciągają się wspaniałe panoramy. Część trasy wiedzie przez teren Gorczańskiego Parku Narodowego wśród dorodnych lasów regla dolnego.

Poręba Górna os. Chlipały – Polana Polanki – Przełęcz Pośrednie – Schronisko PTTK „Stare Wierchy” – Obidowiec (1106 m n.p.m.) – Suhora (1000 m n.p.m.) – Tobołów – Poręba Górna

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Porębie Górnej, na końcowym przystanku autobusowym: Poręba Górna osiedle Chlipały. Ruszamy drogą za znakami zielonymi , po ok. 10 minutach marszu skręcamy w lewo na szlak żółty prowadzący na Stare Wierchy. Przekraczamy potok, dalej wygodną, leśną ścieżką (w pewnym momencie dołączają znaki ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby”, która będzie nam towarzyszyć przez większość trasy aż do Tobołowa – zielony, ukośny pasek na białym tle). Dochodzimy do polany Polanki – stąd piękny widok na okolicę.
  2. Dalej za znakami żółtymi przez ładny, bukowy las. Dochodzimy do przełęczy Pośrednie – tu spotykamy szlak czerwony, który wiedzie z Rabki-Zdroju (to fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego). Po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do schroniska na Starych Wierchach.
  3. Od schroniska wędrujemy dalej szlakami zielonym i czerwonym (kierunek: Turbacz) wzdłuż granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Dochodzimy do polany Młynarskiej. W tym miejscu odchodzi w lewo tzw. „Kopana droga” trawersująca zbocza Obidowca. Leśną ścieżką podchodzimy na szczyt Obidowca (1106 m n.p.m.).
  4. Z Obidowca schodzimy na północ zielonym szlakiem (drogowskaz: Poręba Wielka Koninki), dość ostro kamienistą ścieżką. Przez bukowy las dochodzimy na polanę Suhora (po lewej stronie szczyt Suhory oraz budynek obserwatorium astronomicznego). Dalej ścieżka doprowadza na polanę Tobołów – stąd widok na Gorce i Beskid Wyspowy. Nieco niżej górna stacja wyciągu krzesełkowego z Koninek i początek ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby”.
  5. Po przejściu polany Tobołów dochodzimy do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. W tym miejscu opuszczamy szlak zielony (którym można zejść do Koninek) i skręcamy w lewo na szlak spacerowy (drogowskaz: Poręba Górna) oznaczony biało-czerwonym kwadratem .
  6. Czeka nas teraz długa i dość monotonna wędrówka wygodną drogą stokową. Na tym odcinku będą nam towarzyszyć znaki szlaku spacerowego (biało-czerwony kwadrat), szlak rowerowy oraz szlak konny. Schodzimy na przystanek autobusowy w Porębie Górnej, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Poręba Górna – położona w dolinie potoku Poręba – jest częścią Poręby Wielkiej. Od 1761 roku aż do wybuchu II wojny światowej dobra wielkoporębskie były w rękach hrabiów Wodzickich. We wsi zachowało się sporo przykładów dawnego, drewnianego budownictwa; najciekawsze zagrody spotkamy na osiedlu Białonie.
  2. Pierwszą polaną na naszej trasie (przy żółtym szlaku na Stare Wierchy) jest polana Polanki, która jeszcze nie tak dawno użytkowana była rolniczo – rosło tu żyto i owies, uprawiano ziemniaki. Dziś dominują tutaj łąki, wiosną zakwitają krokusy. Z polany rozciąga się ładny widok na dolinę Poręby, ciekawie prezentują się stąd zachodnie stoki Tobołowa. Na drugim planie widać szczyty Beskidu Wyspowego: Lubogoszcz, Śnieżnicę, Ćwilin, w oddali Ciecień.
  3. Pierwsze schronisko na Starych Wierchach zostało oddane do użytku w 1933 roku. Do wybuchu II wojny światowej schronisko prowadzili Jan i Ludwika Rapciakowie, którzy gospodarowali nieopodal na polanie Stare Izbiska. Podczas okupacji w schronisku stacjonowali partyzanci. W styczniu 1945 budynek został spalony. Nowy, odbudowany obiekt otwarto dla turystów w latach siedemdziesiątych XX wieku. Schronisko jest całoroczne, oferuje noclegi i domową kuchnię. Warto wspomnieć, że w dawnych czasach na Starych Wierchach stała karczma chętnie odwiedzana przez zbójników.
  4. Najwyższym punktem na naszej trasie jest szczyt Obidowca (1106 m n.p.m.). Północne zbocza Obidowca porasta górnoreglowa świerczyna – jest to zbiorowisko rosnące w wyższych partiach górskich, począwszy od ok. 1050 m n.p.m. (choć zależy to od ukształtowania terenu i ekspozycji). W gorczańskich borach górnoreglowych można spotkać m.in.: objętego ochroną głuszca, dzięcioła trójpalczastego czy sóweczkę.
  5. Polana Suhora położona na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego – tak jak większość gorczańskich polan – była niegdyś wykorzystywana do wypasania owiec. Ze szczytu Suhory (1000 m n.p.m.) rozciąga się wspaniała panorama na Gorce i Beskid Żywiecki – na wschodzie widoczny jest masyw Turbacza, naprzeciwko Obidowiec, na zachód w tle Jaworzyna Ponicka. Na dalszym planie dumnie pręży się Babia Góra i pasmo Policy. Warto podejść pod obserwatorium astronomiczne na Suhorze należące do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, które powstało w latach osiemdziesiątych XX wieku. Drzewostany na zboczach Suhory i Tobołowa to żyzna buczyna karpacka, wśród której dominują dorodne buki (których wiek dochodzi do 150 lat), z mniejszym udziałem jodły. Najstarsze jodły pod Suhorą mają ok. 200 lat.
  6. Z polany Tobołów rozciągają się rozległe panoramy na okolicę – świetnie prezentują się stąd Gorce oraz Beskid Wyspowy. Wyciąg krzesełkowy „Tobołów” oddano do użytku w latach osiemdziesiątych XX wieku. Długość wyciągu to 1195 m. Z kolejki chętnie korzystają turyści chcący szybko dostać się na główny grzbiet Gorców, zaś zimą narciarze szusujący po stokach Tobołowa.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy skrócić i nieco ułatwić, rezygnując z wyjścia na Obidowiec. W tym wariancie odpuszczamy podejście i ostre zejście ze szczytu. Z polany Młynarskiej kierujemy się w lewo za znakami ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby” znaczonej zielonym, ukośnym paskiem na białym tle . Prowadzi tędy tzw. „Kopana droga”, która łagodnie trawersuje zbocza Obidowca. Odcinek ten prowadzi przez piękne, dolnoreglowe lasy bukowe. „Kopana droga” po ok. 20 minutach marszu doprowadza do szlaku zielonego , którym kontynuujemy wędrówkę.
  2. Możemy zmodyfikować początek trasy, by szybko dojść do żółtego szlaku prowadzącego na Stare Wierchy. Spod przystanku autobusowego w Porębie Górnej ruszamy na południe, w stronę osiedla Białonie. Po kilku minutach marszu koniec asfaltu, tu skręt w prawo na ścieżkę edukacyjną „Wokół doliny Poręby” . Krótki, ale stromy i kamienisty odcinek w 15 minut doprowadza nas do żółtego szlaku .
  3. Wariant dla turystów niezmotoryzowanych, którzy nie muszą wracać do Poręby Górnej po samochód. Z polany Tobołów, spod górnej stacji wyciągu krzesełkowego, możemy kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym i zejść do Koninek. Zejście jest dość strome i prowadzi zalesionym stokiem Tobołowa. Z polany Tobołów do Koninek zejdziemy w ok. 50 minut.
  4. Z polany Tobołów możemy zjechać do Koninek kolejką linową. Pamiętajmy jednak, że kolej jest czynna tylko przy ładnej pogodzie. Przed wycieczką sprawdźmy godziny otwarcia obiektu: ostojakoninki.pl/cennik.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Poręby Górnej (część Poręby Wielkiej) kursują autobusy z Mszany Dolnej. Wysiadamy na ostatnim przystanku – Poręba Górna os. Chlipały. Planując wycieczkę, pamiętajmy jednak, że autobusy jeżdżą przede wszystkim w dni powszednie i w dni nauki szkolnej. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem przyjazd na miejsce startu własnym transportem.
  2. Samochód najlepiej zaparkować na niewielkiej, kamienistej zatoczce przy ostatnim przystanku w Porębie Górnej (os. Chlipały) – w tym miejscu zaczyna się szlak zielony doprowadzający do bacówki „Na Maciejowej”. Nie ma tu wprawdzie wyznaczonego parkingu, ale miejsca starczy na cztery samochody.
  3. Na naszej trasie znajduje się schronisko na Starych Wierchach, zatem to dobre miejsce na odpoczynek. W schronisku możemy zjeść ciepły posiłek, kupić napoje i przekąski na dalszą wędrówkę oraz przybić pieczątkę w książeczce GOT.
  4. Trasa wiedzie w terenie górskim, zatem na wędrówkę ubierzmy wygodne obuwie turystyczne. Czekają na nas leśne ścieżki, mniej wygodne kamieniste odcinki, a także krótkie, błotniste fragmenty rozjeżdżone przez sprzęt. Proponowana tutaj pętla nie jest wymagająca, zatem każdy kto okazjonalnie chodzi po górach, powinien sobie z nią poradzić.
  5. Część trasy wiedzie granicą Gorczańskiego Parku Narodowego. Z opłat wyłączone są dwa odcinki, którymi będziemy wędrować: szlak żółty z Poręby Górnej na Stare Wierchy oraz szlak zielony ze Starych Wierchów na Obidowiec. Na odcinku Obidowiec – Polana Tobołów obowiązuje bilet wstępu do GPN. Cennik opłat za wstęp do Gorczańskiego Parku Narodowego, bilety najlepiej nabyć online: gorce.eparki.pl.
Tak
Tak
14.32 km
471.48 m
550.24 m
550.24 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 42m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img