Z Rabki-Zdroju do Bacówki PTTK na Maciejowej

Długość trasy: 9,99 km
Czas przejścia: 3h 08m
Trudność: Umiarkowana

Atrakcyjna widokowo trasa wiodąca fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na wędrowców czekają piękne panoramy na Beskidy i Tatry, pyszna kuchnia w Bacówce PTTK na Maciejowej oraz cała masa atrakcji w uzdrowisku Rabka-Zdrój. To klasyka gorczańskich szlaków – polecamy!

Rabka-Zdrój PKP – Park Zdrojowy – Maciejowa (815 m n.p.m.) – Polana Przysłop – Bacówka PTTK na Maciejowej – Maciejowa – Rabka-Słone

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wędrówkę zaczynamy na stacji PKP w Rabce-Zdroju. Idziemy szlakiem koloru czerwonego ulicą Orkana, a następnie Parkową i Nowy Świat, mijając po drodze Park Zdrojowy. Szlak prowadzi ulicami J. Dietla i zaciszną Gorczańską, gdzie kończą się zabudowania Rabki. W tym miejscu koniec asfaltu i ładna panorama na Gorce, Beskid Wyspowy, a także Tatry.
 2. Wędrujemy wygodną polną drogą łagodnie w górę, osiągając zbocza Tatarowa (710 m n.p.m.). Następnie krótko, ale stromo dochodzimy na Maciejową (815 m n.p.m.). W tym miejscu dochodzi z lewej strony szlak łącznikowy koloru czarnego z Rabki-Słone, którym będziemy wracać.
 3. Idziemy prosto, trzymając się czerwonego szlaku i po ok. 20 minutach dochodzimy do Polany Przysłop i Bacówki PTTK na Maciejowej.
 4. Spod bacówki wracamy czerwonym szlakiem w kierunku Rabki. Po ok. 20 minutach marszu opuszczamy szlak czerwony i skręcamy w prawo na szlak czarny (kierunek Rabka-Słone).
 5. Szlak czarny wiedzie polną ścieżką, miejscami stromo. Na tym odcinku rozciągają się ładne widoki na Grzebień, Szumiącą, a także dalsza panorama na Beskid Wyspowy. Dochodzimy do zabudowań osiedla Plaskówka, przekraczamy mostek na potoku Słonka. Szlak doprowadza do przystanku autobusowego, skąd wracamy busem do centrum Rabki-Zdroju.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Szlak czerwony, którym będziemy wędrować, został wyznakowany w 1912 roku. To popularne i bardzo atrakcyjne widokowo dojście z Rabki-Zdroju na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. Jest to fragment długodystansowego Głównego Szlaku Beskidzkiego, który wiedzie z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady.
 2. Bacówka PTTK na Maciejowej to bardzo popularne wśród turystów schronisko położone przy czerwonym szlaku prowadzącym z Rabki-Zdroju na Stare Wierchy i Turbacz. Jest nazywane schroniskiem „Na Maciejowej”, choć leży pod szczytem, na Polanie Przysłop na wysokości 852 m n.p.m. Słynie ze smacznej kuchni i pięknych widoków na Babią Górę, Beskid Wyspowy i Tatry. Obiekt został wybudowany w latach siedemdziesiątych XX wieku według koncepcji Edwarda Moskały jako bacówka turystyki kwalifikowanej.
 3. Rabka-Zdrój to słynne gorczańskie uzdrowisko, którego początki sięgają 1864 roku, kiedy to otworzono pierwsze łazienki zdrojowe dla kuracjuszy, pijalnię wód, a także wybudowano wille nawiązujące architekturą do uzdrowisk szwajcarskich. Jednak lecznicze właściwości rabczańskich solanek były znane już dużo wcześniej. Warto pospacerować po pięknie zrewitalizowanym Parku Zdrojowym oraz odwiedzić pijalnię wód mineralnych. Dzieciom spodoba się fontanna ze słoniami, a także pomnik Świętego Mikołaja stojący na placu przed zabytkowym budynkiem dworca kolejowego. Jednym z najciekawszych zabytków Rabki jest okazały, drewniany kościół św. Marii Magdaleny zbudowany na początku XVII wieku, w którym mieści się Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana i wystawa etnograficzna poświęcona kulturze ludowej Rabki i okolic.
 4. Ponieważ Rabka nazywana jest Miastem Dzieci Świata, napiszemy o jeszcze jednej atrakcji dla dzieci. Jest to Muzeum Orderu Uśmiechu, które znajduje się na terenie Parku Rozrywki Rabkoland. Order Uśmiechu to niezwykłe odznaczenie przyznawane przez dzieci dorosłym, którzy pracują na rzecz ich dobra.

Warianty i modyfikacje

 1. Jeśli mamy więcej czasu i zapas sił, warto powędrować szlakiem czerwonym w kierunku schroniska na Starych Wierchach. Po drodze znajduje się ładna polanka z murowaną kapliczką na szczycie Barda (948 m n.p.m.), a także dorodny las świerkowo-jodłowy, miejscami mocno przerzedzony. W rejonie Polany Stare Wierchy docieramy do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego.
 2. Spod bacówki do Rabki-Zdroju możemy wrócić tą samą drogą, czyli szlakiem koloru czerwonego . To dłuższy wariant dla tych, którym nie przeszkadza powrót znanym już szlakiem. Proponowane przez nas zejście szlakiem czarnym do Rabki-Słone jest krótsze, ale po zejściu do miejscowości musimy poczekać na autobus, którym wrócimy do centrum uzdrowiska.
 3. Zachęcamy, by pospacerować po Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju oraz zwiedzić tutejsze atrakcje, o których piszemy wyżej.   

Wskazówki praktyczne

 1. Do Rabki-Zdroju można bardzo łatwo dotrzeć licznymi autobusami, które kursują z Krakowa, Mszany Dolnej czy Limanowej. Aby dojść do czerwonego szlaku, spod dworca autobusowego kierujemy się ulicą Jana Pawła II, a następnie F. Chopina, która doprowadzi nas do ulicy W. Orkana, gdzie spotkamy znaki koloru czerwonego. Z Rabki-Słone, gdzie kończymy wędrówkę, kursują busy do centrum uzdrowiska.
 2. Turyści zmotoryzowani mogą zaparkować samochód na jednym z kilku parkingów, które znajdują się w okolicy Parku Zdrojowego (większość płatna).
 3. W Rabce-Zdroju jest wiele możliwości skorzystania z barów i restauracji. W pijalni wód mineralnych warto spróbować rabczańskich wód solankowych, które mają działanie lecznicze. Smaczną, domową kuchnię oferuje Bacówka PTTK na Maciejowej.
 4. Wycieczka ma charakter górskiego spaceru, zatem zalecamy wygodne obuwie turystyczne. Na trasie nie ma uciążliwych, stromych podejść. Bardziej wymagający odcinek znajduje się na czarnym szlaku przy zejściu do Rabki-Słone. Strome, ale krótkie podejście czeka nas na odcinku wiodącym na Polanę Maciejową, gdzie dochodzi czarny szlak łącznikowy.
Tak
9.99 km
361.44 m
374.52 m
324.52 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 09m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Rabka-Zdrój Gorce

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img