Bacówka PTTK na Maciejowej pętlą z Poręby Górnej

Długość trasy: 10,73 km
Czas przejścia: 3h 33m
Trudność: Wymagająca

Urozmaicona krajobrazowo wycieczka w północnej części Gorców, podczas której odwiedzimy lubianą przez turystów bacówkę zwaną potocznie „na Maciejowej”. Przyjemna trasa przez malownicze tereny z rozległymi widokami na okoliczne pasma górskie. Po drodze dorodne drzewostany bukowo-jodłowe oraz odcinki spacerowe przeplatane z fragmentami typowo górskimi. To półdniowa pętla, która zadowoli smakoszy nieśpiesznych wypraw.

Poręba Górna os. Chlipały – Jasionów – Bacówka PTTK „Na Maciejowej” – Jaworzyna Ponicka (995 m n.p.m.) – Przełęcz Pośrednie – Polana Polanki – Poręba Górna

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Porębie Górnej, na końcowym przystanku autobusowym: Poręba Górna osiedle Chlipały. Ruszamy drogą za znakami zielonymi . Po kilku minutach dołącza szlak żółty. Skręcamy delikatnie w prawo i wędrujemy wygodną drogą pośród ładnych widoków na gorczańskie krajobrazy.
  2. Dochodzimy do Jasionowa – wysoko położonego przysiółka Olszówki. Roztacza się stąd piękna panorama na północną część Gorców oraz Beskid Wyspowy z Mogielicą na czele. Za domkami letniskowymi skręcamy w lewo, trzymając się zielonego szlaku (w tym miejscu opuszczamy znaki żółte, które biegną do centrum Olszówki i dalej w kierunku Rabki Zaryte).
  3. Wędrujemy przez las, a następnie dochodzimy do szerokiej drogi grzbietowej, gdzie spotykamy szlak czerwony. Wraz z nim dochodzimy do polany Przysłop i bacówki PTTK na Maciejowej. Roztacza się stąd piękna panorama na Beskid Wyspowy, Gorce, dobrze widać też Tatry.
  4. Spod bacówki wracamy po własnych śladach, trzymając się czerwonego szlaku (drogowskaz: Stare Wierchy 1 h 30 min.). Następnie łagodnie podchodzimy na grzbiet Barda. Mijamy ładną, murowaną kapliczkę. Zaczyna się ostrzejsze podejście na Jaworzynę Ponicką (995 m n.p.m.). Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na drzewostan – grzbiet porośnięty jest lasem świerkowo-jodłowym.
  5. Łagodnie schodzimy na rozległą polanę i przełęcz Pośrednie. W tym miejscu skręcamy w lewo, kierując się za znakami żółtego szlaku oraz ścieżki edukacyjnej „Wokół doliny Poręby” (z przełęczy Pośrednie możemy szybko dojść do schroniska na Starych Wierchach – patrz: Warianty i modyfikacje).
  6. Wędrujemy przez las szlakiem żółtym . Dochodzimy do polany Polanki z samotnym szałasem – roztacza się stąd ładny widok na Gorce oraz Beskid Wyspowy. Następnie docieramy do rozwidlenia szlaków – w tym miejscu skręcamy w prawo, kierując się za znakami ścieżki edukacyjnej (zielony, ukośny pasek na białym tle).
  7. Czeka nas teraz krótkie, ale dość ostre zejście kamienistą ścieżką przez las. Schodzimy do drogi asfaltowej i doliny Poręby, skręcamy w lewo. Jeszcze kilka kroków i docieramy na przystanek autobusowy w Porębie Górnej, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Jasionów – wysoko położony przysiółek wsi Olszówka – to wspaniały punkt widokowy na okolicę. Roztacza się stąd rozległa panorama na północne Gorce oraz Beskid Wyspowy z Mogielicą na czele. Przez przysiółek wiodą dwa szlaki: zielony z Poręby Górnej przez bacówkę na Maciejowej, Ponice, Rdzawkę do kościółka na Piątkowej oraz żółty z Rabki Zaryte przez Olszówkę do schroniska na Starych Wierchach.
  2. Bacówka PTTK „Na Maciejowej” znajduje się na polanie Przysłop, pod Maciejową, na wysokości 852 m n.p.m. Położona przy czerwonym szlaku prowadzącym z Rabki-Zdroju na Stare Wierchy i Turbacz jest chętnie odwiedzana przez turystów. Zbudowana według koncepcji Edwarda Moskały jako bacówka turystyki kwalifikowanej, została uroczyście otwarta w 1977 roku. Do bacówki można dojść szlakiem czerwonym z Rabki-Zdroju, szlakiem zielonym z Ponic lub szlakiem zielonym w Poręby Górnej przez Olszówkę-Jasionów. Z polany Przysłop roztacza się piękna panorama na Babią Górę, Gorce, Beskid Wyspowy oraz Tatry.
  3. Szlak czerwony, którym będziemy wędrować na odcinku od polany Przysłop do przełęczy Pośrednie, to fragment długodystansowego Głównego Szlaku Beskidzkiego. Szlak ten o długości ok. 500 km wiedzie z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski i Bieszczady.
  4. Polana Polanki leży przy żółtym szlaku prowadzącym z Poręby Górnej na Stare Wierchy. Roztacza się z niej ładny widok na dolinę Poręby, ciekawie prezentują się stąd zachodnie stoki Tobołowa. Na drugim planie widać szczyty Beskidu Wyspowego: Lubogoszcz, Śnieżnicę, Ćwilin, w oddali Ciecień. Jeszcze nie tak dawno polana była użytkowana rolniczo – rosło tu żyto i owies, uprawiano ziemniaki. Dziś dominują tutaj łąki, wiosną zakwitają krokusy.
  5. Ostatni odcinek naszej wycieczki wiedzie ścieżką edukacyjną „Wokół doliny Poręby” wyznakowaną przez Gorczański Park Narodowy. To warta uwagi trasa o długości ok. 7 km biegnąca przez malownicze, gorczańskie polany: Tobołów, Suhorę, Młynarską, Stare Izbiska i Polanki. Na trasie znajduje się chętnie odwiedzane przez turystów schronisko na Starych Wierchach oraz górskie obserwatorium astronomiczne na Suhorze.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możną wydłużyć i odwiedzić schronisko PTTK na Starych Wierchach. Aby tam dojść, z przełęczy Pośrednie kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem . Po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do schroniska. Obiekt ma długą i ciekawą historię sięgającą lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Nowy budynek powstał w latach siedemdziesiątych XX wieku. Schronisko jest całoroczne, oferuje noclegi i domową kuchnię. Po wizycie w schronisku, wracamy na przełęcz Pośrednie po własnych śladach. W tym miejscu skręcamy na szlak żółty, którym schodzimy do Poręby Górnej.
  2. Wycieczkę możemy rozpocząć w miejscowości Olszówka, w przysiółku Jasionów. W weekendy, w sezonie turystycznym, otwarty jest tu duży, płatny parking. Z tego miejsca do bacówki na Maciejowej dojdziemy w godzinę. Z parkingu kierujemy się na południe drogą asfaltową szlakiem żółtym. Po ok. 10 minutach marszu skręcamy w prawo na szlak zielony. To przyjemne i nietrudne dojście do bacówki – chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Poręby Górnej kursują autobusy z Mszany Dolnej. Wysiadamy na ostatnim przystanku – Poręba Górna os. Chlipały. Planując wycieczkę, pamiętajmy, że autobusy jeżdżą przede wszystkim w dni powszednie i w dni nauki szkolnej. Lepszym rozwiązaniem będzie przyjazd na miejsce startu własnym transportem.
  2. Samochód najlepiej zaparkować na niewielkiej zatoczce przy ostatnim przystanku w Porębie Górnej (os. Chlipały) – w tym miejscu zaczyna się szlak zielony doprowadzający do bacówki PTTK na Maciejowej. Nie ma tu wprawdzie wyznaczonego parkingu, ale miejsca starczy na kilka samochodów.
  3. Na naszej trasie znajduje się bacówka PTTK na Maciejowej, zatem to dobre miejsce na odpoczynek. W schronisku możemy zjeść ciepły posiłek, kupić napoje i przekąski na dalszą wędrówkę oraz przybić pieczątkę w książeczce GOT.
  4. Trasa wiedzie w terenie górskim, zatem na wędrówkę włóżmy wygodne obuwie turystyczne. Pierwszy odcinek – z Poręby Górnej do przysiółka Jasionów o długości ok. 2 km – ma charakter spacerowy i jest dostępny dla wózków. To dobra opcja na przyjemną wędrówkę pośród sielankowych widoków. Potem czekają na nas leśne ścieżki i mniej wygodne kamieniste odcinki.
Tak
Tak
10.73 km
340.72 m
451.00 m
451.00 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 33m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Gorce Koninki

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img