Z Rabki-Zdroju do źródełka Pociesznej Wody

Długość trasy: 11,32 km
Czas przejścia: 3h 33m
Trudność: Umiarkowana

Propozycja przyjemnego górskiego spaceru z Rabki-Zdroju na Piątkową Górę.

Wędrówka obfituje w piękne panoramy oraz ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Głównym celem wycieczki jest źródełko Pociesznej Wody, a także drewniany kościółek na Piątkowej owiany licznymi legendami. Na miłośników przyrody czeka leśna ścieżka edukacyjna poprowadzona przez Uroczysko „Krzywoń”. Z Piątkowej Góry roztaczają się imponujące widoki na Babią Górę i Tatry.

Rabka-Zdrój – Piątkowa Góra (715 m n.p.m.) – źródełko Pociesznej Wody – Uroczysko „Krzywoń” – Rabka-Zdrój

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju. Skrzyżowanie szlaków znajduje się niedaleko pijalni wód mineralnych i tężni solankowej. Będziemy się poruszać szlakiem koloru żółtego .
  2. Szlak prowadzi przez Park Zdrojowy, następnie przekraczamy mostek na Poniczance i skręcamy w lewo w uliczkę o nazwie Do Pociesznej Wody.
  3. Dochodzimy do końca zabudowań Rabki, małego parkingu i kilku ławeczek. Tu rozpoczyna się leśna ścieżka edukacyjna Uroczysko „Krzywoń”, którą będziemy wracać. Wygodnym leśnym duktem trawersujemy zbocze Krzywonia.
  4. Kierując się szlakiem koloru żółtego , wychodzimy z lasu i wędrujemy odsłoniętym terenem, mijając malownicze polany, z których rozpościera się widok na Tatry i Babią Górę.
  5. Dochodzimy do szosy zakopiańskiej w Chabówce. Po drugiej stronie ulicy znajduje się drewniany kościółek Świętego Krzyża na Piątkowej Górze i duży parking. 300 metrów w prawo, chodnikiem wzdłuż szosy docieramy do źródełka Pociesznej Wody.
  6. Po zwiedzeniu kościółka i odpoczynku przy źródle, wracamy tym samym szlakiem koloru żółtego . Po wkroczeniu do lasu, odbijamy w lewo i kierujemy się za znakami leśnej ścieżki edukacyjnej Uroczysko „Krzywoń”, które doprowadzą nas do mijanego już wcześniej parkingu. Stąd do centrum uzdrowiska pozostało nam już tylko 15 minut spaceru.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Warto wiedzieć, że szlak żółty na Piątkową Górę jest jedną ze starszych znakowanych tras w okolicy Rabki. Turyści wędrowali tędy już przed II wojną światową, a szlak był opisywany w przewodnikach w latach 30. XX wieku.
  2. Kościół Świętego Krzyża na Piątkowej Górze znajduje się w miejscowości Chabówka. Został zbudowany w 1757 roku przy ważnym trakcie handlowym prowadzącym z Polski na Węgry. Według jednej z legend w tym miejscu na bogatego kupca napadli niegdyś zbójcy. Przestraszony podróżny wykrzyknął: „Krzyżu święty, ratuj mnie!” i nad jego wozem ukazał się krzyż. Zbójnicy uciekli, a kupiec w podziękowaniu za ocalenie życia wybudował drewniany kościółek. W rzeczywistości budowlę ufundował ówczesny właściciel Rabki – Jan hrabia Wielopolski. Świątynia została odbudowana po wielkim pożarze w 1994 roku. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
  3. Woda ze źródełka Pociesznej Wody była niegdyś uważana za cudowną – pielgrzymi wierzyli, że ma moc leczenia oczu, serca i duszy. Dziś ze studzienki możemy napić się czystej i przyjemnie orzeźwiającej wody. Źródło jest wpisane do rejestru pomników przyrody.
  4. Uroczysko „Krzywoń” to ciekawe przyrodniczo miejsce, przez które wiedzie leśna ścieżka edukacyjna o długości 2 km wyznakowana w 2004 roku. Jest to wspaniałe miejsce na lekki, nieforsowny spacer w przyrodzie. Na ścieżce znajduje się osiem przystanków, opatrzonych tablicami informacyjnymi i ławeczkami.
  5. Warto poświęcić dłuższą chwilę na spacer po pięknym rabczańskim Parku Zdrojowym. Uzdrowisko w Rabce ma długie tradycje, sięgające roku 1864. To wtedy z inicjatywy Juliana Zubrzyckiego – ówczesnego właściciela Rabki – otworzono pijalnię wód, pierwsze łazienki zdrojowe, a także wybudowano wille nawiązujące architekturą do uzdrowisk szwajcarskich. W 1887 roku otwarto pierwszy na ziemiach polskich zakład leczniczy dla dzieci chorych na gruźlicę. Dziś uzdrowisko w Rabce leczy choroby układu oddechowego, układu krążenia, choroby reumatyczne i alergie. Lokalną ciekawostką są okłady i kąpiele w borowinie ludźmierskiej, która ma działanie terapeutyczne przy zwyrodnieniach stawów.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy skrócić, startując z niewielkiego parkingu na ul. Podhalańskiej, przy początku leśnej ścieżki edukacyjnej na terenie Uroczyska „Krzywoń”
  2. Trasę możemy wydłużyć o około 3 km, wykorzystując czarny szlak narciarstwa biegowego, który prowadzi dość stromo na sam szczyt Krzywonia (627 m n.p.m.). Jest to alternatywa dla tych, którzy lubią się zmęczyć i chodzić mniej uczęszczanymi i dzikimi leśnymi drogami.
  3. Drogę powrotną możemy zmodyfikować, nie wracając do Rabki, a kierując się do Rdzawki. W tym celu spod kościółka na Piątkowej kierujemy się za znakami koloru zielonego na południowy wschód i wędrujemy wśród łąk i pól. Po ok. 2 km dochodzimy do Rdzawki, skąd kursują liczne busy do Rabki.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Rabki-Zdroju można bardzo łatwo dotrzeć licznymi autobusami, które kursują z Krakowa, Mszany Dolnej czy Limanowej.
  2. Dla turystów zmotoryzowanych przygotowano parkingi, które znajdują się w okolicy Parku Zdrojowego. Auto możemy zaparkować również na niewielkim parkingu przy ul. Podhalańskiej, tuż przy Uroczysku „Krzywoń”.
  3. Mimo że trasa nie jest trudna, należy się do niej przygotować jak do górskiej wędrówki, bowiem nawierzchnia na szlaku jest typowo terenowa.
  4. Rabka-Zdrój oferuje wiele możliwości skorzystania z gastronomii. Warto spróbować tutejszych solankowych wód mineralnych, które mają działanie lecznicze. Wodę możemy także uzupełnić w źródełku Pociesznej Wody.
Tak
11.32 km
200.34 m
280.45 m
280.42 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 34m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Rabka-Zdrój Gorce

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img