Między Cedronem a Skawinką – z Woli Radziszowskiej do Radziszowa

Długość trasy: 6,71 km
Czas przejścia: 1h 56m
Trudność: Łatwa

Ładny krajobrazowo spacer po zachodniej części Pogórza Wielickiego połączony z odkrywaniem lokalnych ciekawostek. Trasa wiedzie przez urokliwe zakątki Woli Radziszowskiej i Radziszowa. Po drodze interesujące zabytki, a także wspaniałe panoramy na Beskidy. To wszystko zaledwie 20 km od Krakowa.

Wola Radziszowska – Garcowiec – Zachorzyny – Drożdżownik (331 m n.p.m.) – Zawodzie – Radziszów Centrum

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na pętli autobusowej w Woli Radziszowskiej (ostatni przystanek autobusu nr 253). Idziemy przed siebie, po chwili skręcamy w prawo w ulicę Górki. Przekraczamy tory kolejowe i maszerujemy łagodnie pod górę wąską, asfaltową dróżką.
  2. Po około 25 minutach marszu dochodzimy do wysoko położonego przysiółka Woli Radziszowskiej. Roztacza się stąd ładny widok na Górę Żar nad Kalwarią Zebrzydowską i Lanckorońską Górę. Na rozwidleniu dróg idziemy dalej prosto (kierunek: ulica Chorzyny).
  3. Czeka nas teraz ładny widokowo odcinek. Po prawej stronie roztacza się rozległa panorama na beskidzkie pasma. Wędrujemy asfaltową dróżką wśród wysoko położonych domostw osiedla Chorzyny. Po około 2,5 km dochodzimy na wzgórze Drożdżownik (331 m n.p.m.) – tu punkt wypoczynkowy i piękna panorama na Beskid Makowski i Beskid Wyspowy.
  4. Ze wzgórza schodzimy wygodną, szutrową drogą (potem asfaltową), która po około 30 minutach marszu doprowadza nas do głównej drogi w Radziszowie Zawodziu.
  5. Skręcamy w lewo. Ostatni odcinek wiedzie chodnikiem wzdłuż szosy. Po około 10 minutach dochodzimy do centrum Radziszowa, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Warto zatrzymać się dłużej w centrum Woli Radziszowskiej, by zobaczyć późnogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP z końca XV wieku, który znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Po drugiej stronie drogi znajduje się Izba Regionalna, w której zgromadzono ponad 200 eksponatów związanych z kulturą ludową Pogórza Wielickiego. Izba mieści się w starym, przykościelnym spichlerzu i jest dostępna do zwiedzania przez cały rok.
  2. Radziszów to wieś o starym, średniowiecznym rodowodzie sięgającym XII wieku. Przez ponad 600 lat miejscowość była własnością opactwa benedyktynów w Tyńcu. Malowniczo położona na Pogórzu Wielickim, rozciągnięta wzdłuż rzeki Skawinki, wieś skrywa wiele ciekawostek. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny Dwór Dzieduszyckich zbudowany w stylu klasycystycznym wraz z otaczającym go parkiem, a także kościół św. Wawrzyńca i św. Katarzyny. W Radziszowie urodził się Henryk Jaskuła – żeglarz, który jako pierwszy Polak w historii samotnie, bez zawijania do portów, okrążył ziemię na jednym jachcie „Dar Przemyśla”. W radziszowskim dworze można zwiedzić niewielką wystawę poświęconą temu wybitnemu żeglarzowi. W południowej części Radziszowa znajduje się Las Bronaczowa – jest to rozległy kompleks leśny będący pozostałością po dawnej Puszczy Karpackiej, która niegdyś gęsto porastała te tereny. Obecnie Las Bronaczowa – pokryty bogatą siecią szlaków turystycznych – jest częstym celem rodzinnych wycieczek.
  3. Na naszej trasie znajduje się kilka interesujących punktów widokowych. Z przysiółka Górki w Woli Radziszowskiej roztacza się ładny widok na Górę Żar nad Kalwarią Zebrzydowską oraz Lanckorońską Górę. Dalej – idąc w stronę Chorzyn i Drożdżownika – panorama poszerza się o beskidzkie pasma. Pięknie prezentuje się stąd pasmo Lubomira i Łysiny, bardziej na lewo widać pasmo Cietnia w Beskidzie Wyspowym. Bardziej na prawo widoczne jest pasmo Barnasiówki, za nim pasmo Babicy położone w Beskidzie Makowskim, nieco dalej pasmo Koskowej Góry. Przy dobrej pogodzie dostrzec można sylwetkę Babiej Góry. Ze szczytu Drożdżownika – patrząc na północ – doskonale widać Skawinę oraz Kraków, z charakterystycznym w panoramie klasztorem kamedułów na Bielanach położonym w otoczeniu Lasu Wolskiego.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można urozmaicić wykonując po drodze „EkoQuest Wola Radziszowska – Radziszów”. Quest obejmuje rebusy, krzyżówki oraz zadania do wykonania. To ciekawy sposób na lepsze poznanie atrakcji regionu. Wszyscy, którzy pomyślnie rozwiążą questy, mogą otrzymać drobne upominki w postaci mapy „Skarby Blisko Krakowa” (do odebrania w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie – Rynek 12).
  2. Atrakcje regionu można poznawać z aplikacją mobilną „Skarby Blisko Krakowa”. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie: skarby.bliskokrakowa.pl. SBK to kompleksowy produkt turystyczny, który ma na celu promocję dziedzictwa sześciu podkrakowskich gmin: Czernichowa, Liszek, Mogilan, Skawiny, Świątnik Górnych i Zabierzowa.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Woli Radziszowskiej kursuje autobus nr 253 z Krakowa, zaś do Radziszowa autobusy nr 253 i nr 263 (pętla: Czerwone Maki). Przez obie te miejscowości przejeżdża pociąg relacji Kraków-Zakopane.
  2. Parkingi dla turystów zmotoryzowanych znajdują się za nowym kościołem w Woli Radziszowskiej oraz obok kościoła w Radziszowie.
  3. W obu tych miejscowościach znajdują się sklepy, w których można zakupić prowiant na drogę. Dodatkowo w centrum Woli Radziszowskiej oraz Radziszowa znajdują się pizzerie otwarte do godzin wieczornych.
  4. Nawierzchnia na trasie to asfalt oraz droga szutrowa. Szlak wiedzie wśród malowniczych przysiółków Woli Radziszowskiej i Radziszowa, łagodnie pofalowanym terenem. Z Drożdżownika roztacza się ładna panorama na Beskidy i Kraków.
6.71 km
105.96 m
113.04 m
127.10 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 56m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img