Z Radziszowa do Mogilan przez Las Bronaczowa

Długość trasy: 7,34 km
Czas przejścia: 2h 21m
Trudność: Umiarkowana

Przyjemna, leśna trasa wiodąca przez północną część Pogórza Wielickiego. To świetna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu na wyjazd w góry, a chcą spędzić kilka godzin w ładnym otoczeniu Lasu Bronaczowa, oddalonym zaledwie 20 km od Krakowa. Oprócz przyrody – pozostałości dawnej Puszczy Karpackiej – na wędrowców czekają też inne atrakcje: dwór Konopków w Mogilanach, a także piękna panorama na Beskidy rozciągająca się z Mogilańskiej Góry.

Radziszów Podlesie – Las Bronaczowa – Podogrodzie – Mogilany

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w Radziszowie, na ulicy Spacerowej, w pobliżu przystanku autobusowego Radziszów Podlesie. Kierując się znakami zielonego szlaku idziemy ok. 300 metrów asfaltem i dochodzimy do granicy Lasu Bronaczowa.
 2. Szlak zielony prowadzi wygodną leśną drogą, delikatnie pod górę. Po ok. 1 km marszu docieramy do rozwidlenia szlaków – w prawo odbija szlak niebieski prowadzący do Sułkowic, zaś w lewo szlak rowerowy wiodący do Rezerwatu „Kozie Kąty”.
 3. Wędrujemy dalej szlakiem zielonym przez Las Bronaczowa. Po prawej stronie mijamy wiatę i miejsce odpoczynku. Po ok. 1 km szlak skręca w lewo. Na rozwidleniu dróg mijamy duży drewniany krzyż. Wychodzimy z lasu.
 4. Teraz szlak prowadzi otwartym terenem, szeroką utwardzoną drogą. Mijamy pierwsze zabudowania Mogilan. Dochodzimy do asfaltu i skręcamy ostro w prawo, opuszczając szlak zielony.
 5. Kierując się znakami czerwonego szlaku rowerowego idziemy ulicą Mogilańską. Po prawej stronie roztacza się ładna panorama na Beskid Makowski, w oddali widać też wzniesienia Beskidu Wyspowego. Szlak doprowadza nas do ulicy Podedworze, a następnie na Rynek w Mogilanach, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Las Bronaczowa to rozległy kompleks leśny leżący na Pogórzu Wielickim, będący pozostałością po dawnej Puszczy Karpackiej, która niegdyś gęsto porastała te tereny. Środkiem lasu biegnie utwardzona droga, którą wiedzie szlak koloru zielonego – to „Szlak Generała Józefa Bema”, nazwany tak na cześć sławnego generała, który w pobliskim Gaju spędził dzieciństwo. Warto zajrzeć do Rezerwatu „Kozie Kąty”, który leży w północno-zachodniej części Lasu Bronaczowa. Rezerwat chroni najbardziej charakterystyczny dla Pogórza Wielickiego naturalny drzewostan, obejmujący dorodne jodły, buki i sosny. W lesie wytyczono gęstą sieć szlaków turystycznych: oprócz wspomnianego już szlaku zielonego na uwagę zasługuje niebieski „Szlak Sułkowickich Kowali” biegnący ze Skawiny do Sułkowic oraz czarny  „Szlak Gwarków Sieprawia”. Bardzo interesująca jest leśna ścieżka edukacyjna wytyczona w formie pętli o długości 5 km znaczona czerwonym kwadratem, która ukazuje najpiękniejsze oblicze Lasu Bronaczowa.
 2. Zespół Dworski w Mogilanach to miejsce, do którego warto zajrzeć po zakończeniu wędrówki. Znajduje się tu dwór z końca XVIII wieku oraz piękny park, a w nim największa ozdoba – zabytkowa Aleja Grabowa o długości 160 metrów. Szpalery grabów mają ponad 200 lat. Z Mogilańskiej Góry (404 m n.p.m.) – należącej do wzniesień Pogórza Wielickiego – rozciąga się ładna panorama na Beskidy, przy dobrej pogodzie widać też Tatry.
 3. Radziszów to wieś o starym, średniowiecznym rodowodzie sięgającym XII wieku. Przez ponad 600 lat miejscowość była własnością opactwa benedyktynów w Tyńcu. Malowniczo położona na Pogórzu Wielickim, rozciągnięta wzdłuż rzeki Skawinki, wieś skrywa wiele ciekawostek. Na uwagę zasługuje XIX-wieczny Dwór Dzieduszyckich zbudowany w stylu klasycystycznym wraz z otaczającym go parkiem, a także kościół św. Wawrzyńca i św. Katarzyny. W Radziszowie urodził się Henryk Jaskuła – żeglarz, który jako pierwszy Polak w historii samotnie, bez zawijania do portów, okrążył ziemię na jednym jachcie „Dar Przemyśla”. W radziszowskim dworze można zwiedzić niewielką wystawę poświęconą temu wybitnemu żeglarzowi.

Warianty i modyfikacje

 1. Warto poświęcić więcej czasu na spacer po Lesie Bronaczowa. Na uwagę zasługuję ścieżka edukacyjna w formie pętli znaczona czerwonym kwadratem, która rozpoczyna się tuż przy szlabanie, w pobliżu szlaku zielonego. To interesująca trasa okrężna o długości 5 km, wiodąca w całości lasem. Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, ścieżka doprowadzi nas w końcu do szlaku zielonego, którym możemy kontynuować wędrówkę.
 2. Trasę możemy wydłużyć, odwiedzając pobliski Rezerwat „Kozie Kąty”. W tym celu na rozwidleniu dróg, w pobliżu wiaty turystycznej, skręcamy w lewo w leśną ścieżkę – przez teren rezerwatu wiedzie czerwony szlak rowerowy. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy na trasę tą samą drogą.
 3. Wędrówkę możemy połączyć ze spacerem po zabytkowym parku dworskim w Mogilanach, do czego bardzo zachęcamy.

Wskazówki praktyczne

 1. Na miejsce startu w Radziszowie dojedziemy z Krakowa autobusem nr 253 (przystanek Radziszów Podlesie). Do Mogilan kursują z Krakowa linie autobusowe: nr 245, nr 275 i nr 285. Samochód można zaparkować w Radziszowie, na ulicy Spacerowej – przy zielonym szlaku, przed szlabanem. W Mogilanach duży parking znajduje się pod kościołem św. Bartłomieja Apostoła.
 2. Trasa w wariancie podstawowym wiedzie szeroką utwardzoną drogą leśną, a pod koniec asfaltem, chwilami łagodnie pod górę, bez większych trudności terenowych. Jeśli wybierzemy wariant dodatkowy w postaci ścieżki edukacyjnej w formie pętli, czekają na nas dwa ostrzejsze podejścia oraz jedno bardziej strome zejście w dół przez las, jednak odcinki te nie są ani długie, ani uciążliwe.
 3. Przy szlaku zielonym znajduje się wiata turystyczna, w której możemy odpocząć lub schronić się przed deszczem. Jest to też dobre miejsce, by poczytać o ciekawostkach dotyczących Lasu Bronaczowa i okolic, bowiem wewnątrz wiaty znajdują się tablice z opisem atrakcji regionu.
 4. W Mogilanach, na końcu naszej trasy, znajdują się sklepy, jest też możliwość skorzystania z gastronomii.
7.34 km
157.00 m
215.80 m
58.80 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 21m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img